Презентація на тему "спілки письменницькі та підрядні". Спілкувальні та підрядні спілки презентація до уроку з російської мови (7 клас) на тему Спілки творчі та підрядні таблиця презентація
Клас: 7
Тип уроку:пояснення нового матеріалу
Обладнання:комп'ютер, проектор, презентація, роздатковий матеріал.
Цілі:
- Освітні:
- знайомство з типами спілок;
- формування вміння розмежовувати сочинні та підрядні спілки, складносурядні та складнопідрядні пропозиції;
- вироблення навички постановки комою в складному союзному реченні;
- Виховні:
- виховання любові та поваги до рідною мовою;
- Розвиваючі:
- розвиток уваги, орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів.
План уроку
1. Оргмомент. (1 хв.)
2. Пояснення нового матеріалу. (5 хв.)
3. Закріплення знань на практиці. (30 хв.)
4. Коментар домашнього завдання. (2 хв.)
5. Підсумок уроку. (2 хв.)
ХІД УРОКУ
I. Оргмомент
ІІ. Актуалізація знань учнів. Термінологічний диктант
Хлопці записують у зошит лише відповіді.
- Частини мови в російській мові поділяються на самостійні та … (службові)
- До службових частин мови відносяться... (прийменники, спілки, частки)
- Службова частинапромови, яка служить для зв'язку однорідних членів у реченні, а також простих речень у складі складного – це… (спілка)
- Спілки бувають … (прості та складові).
– Сьогодні ми з вами познайомимося із ще однією класифікацією спілок. Запишіть, будь ласка, тему уроку.
ІІІ. Оголошення теми та цілей уроку
1. Запис пропозицій під диктовку
1) Небо потемніло і пішов сніг.
2) Я повернувся додому, але не в задушливу кімнату, а в сад і з насолодою ходив по доріжках, обсипаних сніговими пластівцями.
– Назвіть спілки у цих пропозиціях? Що пов'язують ці спілки у першому та другому реченні? (У першому реченні спілка і пов'язує прості пропозиціїу складі складного, а у другому однорідні членипропозиції.)
3) Небо потемніло, бо пішов сніг.
– Назвіть союз у цій пропозиції? Що він пов'язує? (У цьому реченні спілка тому що пов'язує прості пропозиції у складі складного)
Мікровивід:Таким чином, ми можемо сказати, що одні спілки пов'язують однорідні члени пропозиції та прості пропозиції у складі складного, а інші лише прості пропозиції у складі складного, де одна пропозиція залежить від іншої. Залежно від цього спілки поділяються на письменницькі та підрядні.
- Спискові спілки ( Додаток 1
, слайд 7)
- Підрядні спілки ( Додаток 1
, слайд 8)
Орієнтуючись на таблицю, складіть 2 речення з сочинительними та підрядними спілками (усно)
2. Запишіть пропозиції, розставте, якщо це необхідно, знаки пунктуації, що бракують, у дужках вкажіть, яка ця пропозиція складносурядна або складнопідрядна. Визначте тип спілки.
1) По горизонту весь день шарами лежить прозора імла () і в ній пропадають контури низьких берегів.
2) Вечірня зоря починається (), коли сонце вже заходить за край землі.
3) Річка сяяла то блакитним () то зеленим світлом.
4) Напередодні визирнуло сонце () але дороги ще не зовсім просохли.
5) Відразу за хитким дерев'яним містком починався підйом у гору (), з якої було видно всю околицю.
6) Слуга вийшов і оголосив () що коні готові.
Мікровивід(учні роблять самі): у складному реченні перед сочинительними і підрядними спілками та союзними словами ставиться кома.
– Отже, ми згадали про постановку розділових знаків у складносурядному та складнопідрядному реченні. Давайте тепер згадаємо, як складаються схеми таких пропозицій.
- Діти дуже втомилися, але робота була ще не закінчена.
- Мандрівники наблизилися до джерела, щоб напитися води.
(Вчитель звертає увагу учнів, що схеми CCП і CПП будуються по-різному).
3. Графічний диктант із взаємоперевіркою
Учні становлять лише схеми пропозицій. (схеми для перевірки на слайдах)
Варіант 1.
1. Коли ми повернулися до села, то вже всі спали.
2. Віє теплий вітері легка пара клубиться біля річки.
3. Весь час долинав віддалений гуркіт, а земля під ногами здригалася.
4. Наталія Саввішна ніяк не могла зрозуміти, що Карл Іванович поїхав.
5. На лівому фланзі, куди кликав мене Бурцев, відбувалася спекотна справа.
Варіант 2.
1. По вулицях бродили тільки кури, та зрідка вив собака.
2. Ми пішли лосиним слідом і незабаром побачили, що ця дорога веде до болота.
3. Хлопці піднялися на пагорб, де знаходився їхній табір.
4. Сонце вже зайшло, і на низьких лугових місцях усе затопило туман.
5. Лісник, у якого ми зупинилися на нічліг, розповів нам багато нового про ці місця.
4. Усна робота
Вчитель читає речення. Хлопці називають спілки і відзначають, які вони, письменницькі чи підрядні.
1. Якщо хочеш багато знати, треба мало спати.
2. Не навчаючись і ноги не сплетеш.
3. Справі час, а втіху годину.
4. Нерозумного вчити, що у бездонну бочку воду лити.
5. Не на користь книги читати, якщо одні вершки ковтати.
6. Корінь теорії гіркий, і плід його солодкий.
5. Комплексна роботанад текстом
1. Раптом серед шерехів і сплесків почулися звуки, що турбували своєю незвичайністю. 2. Було схоже, що десь зовсім близько грала крихітна скрипка. 3. Звуки мелодії були такі слабкі, що пориви вітру іноді обривали, як павутинку, цю тонку нитку загадкової трелі.
4. Прислухавшись, я вловив закономірний зв'язок між скрипалем і вітром: варто було трохи вщухнути вітру, як скрипка переходила на нижчі ноти, звук ставав густим, і в ньому виразно вловлювався тембр. 5. Коли ж вітер посилювався, звуки забиралися все вище і вище, вони ставали гострими, як жало, скрипка плакала і схлипувала.
6. Нарешті я встановив, що звуки виходили із засипаної раковини на гребені піщаного пагорба. 7. Я обережно взяв раковину, щоб подивитися уважніше, але нічого особливого не знайшов. 8. Я поклав її на колишнє місце і приготувався слухати, але раковина-музикант мовчала. 9. Схоже, що вона розгнівалася за те, що її безцеремонно потривожили, і чекала, поки я знову піду.
Завдання до тексту
Визначте тип і стиль мовлення. Доведіть свою думку.
1. З пропозицій 5-8 випишіть слово (слова) з гласною, що чергується, в корені слова.
2. З пропозиції 6 випишіть слово, що відповідає орфограмі правопису приставок на з-/з-.
3. З пропозицій 1-4 випишіть справжнє причастя сьогодення.
4. Випишіть з тексту всі союзи
5. Випишіть з тексту всі підрядні спілки
6. З пропозицій 3-5 випишіть порівняння.
7. Знайдіть пропозицію, яка відповідає схемі [ (щоб) ] і вкажіть її номер.
8. Вкажіть кількість граматичних основ у 4 реченні.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання.Підберіть з художньої літератури 10 речень з сочинительними та підрядними спілками.
Слайд 2
Ціль
Знати розряди спілок за значенням, особливості кожної групи спілок, їх призначення; вміти розмежовувати розпорядчі та підрядні спілки, ССП та СПП пропозиції; правильно ставити розділові знаки.
Слайд 3
Орфографічна розминка I. У яких словах пишеться літера А? 1) К_нонада 2) Видалятися 3) Пригріти 4) Чутний II. У яких словах пишеться буква І? 1)Б_тон 2)Зап_рать 3)Стелеться 4)Опт_міст III. Знайдіть словосполучення з дієприслівником недосконалого вигляду 1) Іде задумавшись 2) Визнаючи помилки 3) Опустивши голову 4) Радуючись життя 5) Розв'язавши завдання
Слайд 4
Словниковий диктант.
Припустити, розстилатися, відчувати, зрідка, прийняти, ховатися, зачарований, торкатися, бляшаний, пригоріти, чесний.
Слайд 5
Синтаксична хвилинка
Запишіть графічно: 1. Протягом двох годин вода залила і берег, дорогу, поле за дорогою, і невеликий лісок. [і O,і O,і O,і O] 2. Ще трава сповнена прозорих сліз, і грім вдалині гримить. [-==], і [-=]
Слайд 6
Схема
V -знав - -не знав + -хочу знати? - питання 1. Що ви вже знали? 2. Що не знали, але хотіли б дізнатися? 3. Яка підказка є у темі? Як ви розумієте творчі та підрядні спілки?
Слайд 7
Аналіз пропозиції
1. Липнева ніч обняла повітря, але Андрій не відходив до куренів. 2.Коли прийшов до тями Тарас і глянув на Дністер, уже козаки були на човнах. Як ви вважаєте, де сочинительний зв'язок, а де підрядна? Нам у цьому допомагає рисунок.
Слайд 8
У якому реченні від однієї простої пропозиції можна поставити запитання? Висновок: Які союзи сочинні, а які підпорядні? Познайомимося із групами спілок.
Слайд 9
Спілкувальні спілкиБуло темно, але я бачив і дерева, і воду, і людей.
Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12
Підрядні спілки
Учень, напій (н, нн) ий знаннями, але (не) вміє їх і ... користуватись,
нагадує фарширову (н, нн)у рибу, яка (не) вміє плавати.
тому що
не тільки але й
ніби
Вкажіть пропозицію, в якій союз і з'єднує однорідні члени (розділові знаки).
А) Ми довго не могли вибратися з лісу і нам довелося затриматись.
Б) На вулиці сьогодні сильний мороз та поїздка скасовується.
В) Я повернусь і все вам розповім.
Вкажіть складносурядну пропозицію:
Б) Ніхто не знав шляху додому, і ми довго шукали дорогу.
В) Наш загін тільки вчора дізнався, що небезпека минула.
Вставте відповідні за змістом спілки.
Визначте їхній вид за будовою та розряд за значенням.
- Рідіє імла ненасної ночі, ... найближчий день настає. (А.Пушкін)
- Не може вовк... охнути,... зітхнути. (І.Крилов)
- Малий золотник … дорогий. (Прислів'я)
- Ми не сподівалися ніколи більше зустрітися, … зустрілися. (М. Лермонтов)
- Твій кінь не боїться небезпечних праць, він, чуючи панську волю, ... смирно стоїть під стрілами ворогів, ... мчить лайкою. (А.Пушкін)
І, а, але, так, не тільки... а й; зате, однак, те, те, або, тобто, або, не те-то, теж, також.
Заповни таблицю прикладами
- І, а, але, так, не тільки... а й; зате, однак, те, те, або, тобто, або, не те-то, теж, також.
- Ми вирушили в похід рано-вранці, …
була сонячна погода. (чому?)
2. Ми вирушили в похід рано-вранці, …
до вечора дістатись потрібного пункту. (з якою метою?)
3. Ми вирушили в похід рано-вранці, …
була сонячна погода. (Коли?)
4. Ми б вирушили в похід рано-вранці, …
була сонячна погода. (за якої умови?)
Приїхавши одного разу на станцію пізно ввечері,
я звелів було якнайшвидше закладати коней,
як раптом піднялася жахлива хуртовина, і доглядач
і ямщик радили мені перечекати.
Ямщикові заманулося їхати рікою, що
мало скоротити нам шлях трьома верстами.
Слуга, що був тоді зі мною, помер у поході,
так що я не маю і надії знайти ту,
над якою пожартував я так жорстоко.
- З цих пропозицій складіть СПП. Придаткові можна ставити перед головним, після головного та всередині головного речення.
- Вдома залишалися лише бабуся та онука. Усі йшли на роботу.
- На полях уже потемніло. Ми підійшли до села.
Які спілки потрібно використовувати у СПП:
а) сполучні; б)противні; в)підрядні.
1.Випишіть № речення, в якому написані
союзи пов'язують однорідні члени.
2.Випишіть № речення, в якому написані
союзи пов'язують найпростіші пропозиції у складі складного.
3.Випишіть № пропозиції, в якій кома перед
союзом І не ставиться.
4. Випишіть № складнопідрядної пропозиції.
А.Це гігантське космічне око дивилося на землю
уважно та суворо.
Б..З сходу насувалися темні дощові хмари і звідти
прогримів перший грім.
В.Дорога то йшла в яр то вилася по укосу гори.
Г.Приємно, коли на світі є люди, яким хочеться допомогти
Спілки письменницькі та підрядні
Виконала вчитель російської мови та літератури Кормачова Ніна Олександрівна
Цілі уроку:
- 1. Повторити та закріпити поняття союзу;
- 2. Закріпити знання на тему спілки сочинительные і підрядні;
- 3. Продовжувати роботу на тему союз.
Актуалізація знань
- 1. Частини мови в російській мові поділяються на самостійні та …
- 2. До службових частин мови відносяться...
- 3. Службова частина мови, яка служить для зв'язку однорідних членів у реченні, а також простих речень у складі складного – це…
- 4. Союзи бувають… .
Порівняйте пропозиції
- Небо потемніло і пішов сніг.
- Я повернувся додому, але не в душну кімнату, а в сад і з насолодою ходив по доріжках, обсипаних свіжими пластівцями.
- Небо потемніло, бо пішов сніг.
Спілки письменницькі та підрядні
І, а, але, так, зате, проте, те, або, або, не те-не те.
Що, щоб, тому що, тому що, тому що, де, коли, потім, поки
Підрядні
Творчі
Спишіть розставляючи пропущені розділові знаки, вкажіть типи спілок
- По горизонту весь день шарами лежить прозора імла () і в ній пропадають контури низьких берегів.
- Вечірня зоря починається коли сонці вже заходить за край землі.
- Річка виблискувала () то блакитним () то зеленим кольором.
- Напередодні визирнуло сонце, але дороги ще не зовсім просохли.
Складіть схеми речень
Варіант 2
- По вулицях тинялися тільки кури, та зрідка вив собака.
- Ми пройшли лосиновим слідом і незабаром побачили, що ця дорога веде в болота.
- Хлопці піднялися на пагорб, де знаходився їхній табір.
- Сонце вже зайшло, і низькими луговими місцями всі затопив туман.
- Лісник, у якого ми зупинилися на нічліг, розповів нам багато нового про ці місця .
Варіант 1
- Коли ми повернулися до села, то вже спали.
- Віє теплий вітер і легка пара клубиться біля річки.
- Увесь час лунав віддалений гуркіт, а земля під ногами здригалася.
- Наталія Саввішна ніяк не могла зрозуміти, що Карл Іванович поїхав.
- На лівому фланзі, куди кликав мене Бурцев, відбувалося спекотне літо.
Перевіримо себе
Варіант 2
- так.
- , (Що).
- , (Де).
- , та .
- [ (у якого) ].
Варіант 1
- (коли), .
- , та .
- , a.
- , ().
- [(Що)].
1. Службова частина мови, яка служить для зв'язку простих речень у складі складного називається…
Б) прийменник
В) частка
2. Вкажіть неправильне твердження .
Союзи поділяються на:
А) вигадувальні та підрядні
Б) прості та складові
В) похідні та непохідні
3. Виберіть відповідь, де всі слова в ряду – союзи:
А) як, який, і
Б) за, так, щоб
В) тому що, зате, але
4. Вкажіть варіант відповіді, в якому всі письменницькі спілки:
А) де, зате, також
Б) і однак,
В) що, коли, так
5. Вкажіть пропозицію, в якій союз і з'єднує однорідні члени (розділові знаки):
А) Ми довго не могли вибратися з лісу і нам довелося затриматись.
Б) На вулиці сьогодні сильний мороз та поїздка скасовується.
В) Я повернусь і все вам розповім.
6. Вкажіть складносурядне речення:
Б) Ніхто не знав шляху додому, і ми довго шукали дорогу.
В) Наш загін тільки вчора дізнався, що небезпека минула.
- Вкажіть складнопідрядну пропозицію:
А) Коли над тайгою спустився туман, я підплив до берега.
Б) Горобці піднялися зграйкою і розсипалися в далині.
В) За вікном було холодно і невдовзі пішов сильний дощ.
Перевіримо себе
Спишіть, вставляючи пропущені літери, розставляючи розділові знаки. Виділіть союзи, визначте, які вони: письменницькі чи підрядні.
Людина (не)може виб..рать собі наружн..сть але він має..т можн..сть вибрати найважливіший..ю речей(?) – характер. Ми мож..м (з/с) робити себе такими якими нам хочеться бути. Дуже важливо бути наполегливим та завзятим. Таким людям все вдається краще ніж слабким.. характерним. З дитинства пр..вчайте себе (не)..тступать перед труднощами д..водити справу до кінця це в..іде у звичку і коли вир..стете у вас буд..т чудова якість - насточ..сть.
Підіб'ємо підсумок уроку
- Що таке спілка?
- На які 2 розряди діляться спілки?
- Наведіть приклади союзів?
- Наведіть приклади підрядних спілок?
- Які проблеми виникли щодо цієї теми?
Домашнє завдання
Напишіть міні твір (3-5 речень), вживши в ньому союз ЯК.
Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com
Підписи до слайдів:
Вигадувальні та підрядні спілки. Виконала: вчитель російської мови та літератури ДБОУ ЗОШ № 1368 м. Москви Шлямова К. П.
Закінчіть фрази: Частини мови в російській мові діляться на самостійні та … До службових частин мови відносяться … Службова частина мови, яка служить для зв'язку однорідних членів у реченні, а також простих пропозицій у складі складного – це… Союзи бувають… службові. прийменники, спілки, частки. спілка. простими та складовими.
«Союзи не інша суть як засоби, якими ідеї поєднуються; отже, подібні вони цвяхам або клею, якими частини такої махини згуртовані і склеєні бувають... І як ті махини, в яких менше клею і цвяхів видно, дуже кращий вигляд мають, ніж ті, в яких шарів і склеєнь багато, так і пропозиція важливіша і чудовіше буває, ніж у ньому союзів менше. Однак не повинно в ньому залишати таких щілин, якими воно могло б зовсім розвалитися». Михайло Васильович Ломоносов
Порівняйте пропозиції: Небо потемніло і пішов сніг. Я повернувся додому, але не в задушливу кімнату, а в сад і з насолодою ходив по доріжках, обсипаних сніговими пластівцями. Небо потемніло, бо пішов сніг.
Спілки авторські підпорядковуючі
і, а, але, так, зате, однак, те - то, не то - не те, або, або, теж, також. Спілкові спілки:
що, тому що, тому що, тому що, де, коли, потім, поки, якщо, якби, коли (коли), тому, тому що, як, наче, точно, ніби. Підрядні спілки:
Роль сполучних спілок: пов'язують рівноправні за змістом прості пропозиції у складі складного (складненого) пропозиції. Пов'язують однорідні члени речення
Зв'язують прості пропозиції у складі складної (складнопідрядної) пропозиції. У такому складному реченні одне підпорядковане за змістом іншому, тобто від пропозиції до іншого можна поставити питання. Роль підрядних спілок:
Небо затягли хмари, і забарабанив по дахах швидкий холодний дощ. , та . Ледве небо заволокло хмарами, забарабанив по дахах швидкий холодний дощ. (Тільки …) , . Запишіть речення:
Вживання спілок Розпорядчі спілки Підпорядкові спілки ССП Про та Про СПП
Спишіть, розставляючи знаки пунктуації; вкажіть типи спілок. По горизонту весь день шарами лежить прозора імла і в ній пропадають контури низьких берегів. Вечірня зоря починається, коли сонце вже заходить за край землі. Річка сяяла то блакитним, то зеленим світлом. Напередодні визирнуло сонце, але дороги ще не зовсім просохли. Відразу за хитким дерев'яним містком починався підйом у гору, з якого було видно всю околицю. Слуга вийшов і оголосив, що коні готові.
1.Коли ми повернулися до села, вже всі спали. 2.Віє теплий вітер, і легка пара клубиться біля річки. 3.Весь час доносився віддалений гуркіт, а земля під ногами здригалася. 4. Наталія Саввішна ніяк не могла зрозуміти, що Карл Іванович поїхав. 5. На лівому фланзі, куди кликав мене Бурцев, відбувалася спекотна справа. 1. По вулицях бродили тільки кури, та зрідка вив собака. 2. Ми пішли лосиним слідом і незабаром побачили, що ця дорога веде до болота. 3. Хлопці піднялися на пагорб, де знаходився їхній табір. 4. Сонце вже зайшло, і на низьких лугових місцях усе затопило туман. 5. Лісник, у якого ми зупинилися на нічліг, розповів нам багато нового про ці місця. 1 варіант 2 варіант
Перевірка: 1. (Коли), . 2. , та . 3. , а. 4. , (Що). 5. [(куди)]. 1., так. 2. , (Що). 3. , (Де). 4. , та . 5. [(у якого)]. 1 варіант 2 варіант
З цих пропозицій складіть СПП. Вдома залишалися лише бабуся та онука. Усі йшли на роботу. На полях уже потемніло. Ми підійшли до села. Здійсніть заміну причетних і дієпричетних оборотівпідрядними пропозиціями. Складіть схему СПП. Велике дерево, що лежить на землі, загородило дорогу. Перейшовши через невисокий гірський хребет, загін потрапив у долину, що поросла густим лісом. Замініть додаткові пропозиціїдієпричетними та причетними оборотами. Ми повернулися додому пізно, бо заблукали в лісі. Місяць, що вийшов з-за хмар, висвітлив блідим світлом околицю.
Перевірте себе! Вдома залишалися тільки бабуся та онука , бо всі йшли на роботу . У полях уже потемніло , коли ми підійшли до села) Велике дерево яке лежало на землі , загородило шлях . (Коли загін пройшов через невисокий гірський хребет , він потрапив у долину , яка поросла густим лісом . Заблукавшись у лісі, ми повернулися додому пізно. Місяць, що вийшов з-за хмар, світив бліду.
Вставте союзи 1. Ми вирушили в похід рано-вранці, … була сонячна погода. (чому?) 2. Ми вирушили в похід рано-вранці, ... до вечора дістатися потрібного пункту. (з якою метою?) 3. Ми вирушили в похід рано-вранці, … була сонячна погода. (коли?) 4. Ми вирушили в похід рано-вранці, … була сонячна погода. (за якої умови?) бо коли б якби
Замовк у тумані золотистим кучерявим садом і пташиним свистом він до зорі не зазвучить. З самого ранку йшов сильний дощ, але до полудня небо прояснилося і ми могли продовжити свій шлях. Недалеко від будиночка, де жив письменник, зростала величезна тополя. Я повернуся коли розкине гілки по-весняному наш білий садок. А зірки несподівано в тумані блиснули і світло своє холодне над липами ллють. Побудуйте схеми даних пропозицій, пронумерувавши їх, розставивши розділові знаки.
, та . , але та . … , де… , . , коли… . = і = . Перевірте себе!
Людина втратила кому, стала боятися складних пропозиційшукав фрази простіше. За нескладними фразами дійшли нескладні думки. Потім він втратив окличний знак і почав говорити тихо, з однією інтонацією. Його вже ніщо не тішило і не обурювало. Потім він втратив запитальний знак і перестав ставити будь-які питання. Ніщо не викликало його щирої цікавості. Ще через пару років він втратив двокрапку і перестав пояснювати людям свої вчинки. До кінця життя в нього залишилися лише лапки. Він не висловлював жодної власної думки, а весь час когось цитував. Так він зовсім розучився мислити і дійшов до крапки. Бережіть розділові знаки!
Домашнє завдання: & 5 6; №322.