Synopse lekce logopedie, seznámení s návrhem. Synopse logopedické lekce „Nabídka
Abstraktní logopedické sezení
Téma. Věta. Slovo.
cíle: upevnit pojmy: „ústní a písemný projev“, „slovo“, „věta“, „text“. Rozvíjet dovednosti jazykové analýzy a syntézy: dělení textu na věty, věty na slova a vytváření vět ze slov; rozvíjet artikulační aparát, myšlení, koordinaci řeči s pohybem, grafomotoriku; formovat trvání, plynulost, sílu dýchání libovolné řeči. Objasnit představy dětí o stavbě lidského těla a účelu samostatné části tělo, fixovat orientaci v prostoru. Pěstujte si schopnost naslouchat sobě i druhým; rozvíjet osobní odpovědnost za výkon práce.
Zařízení: Dračí hračka, obálka s napsanými úkoly pro děti, počítač, náměty a dějové obrázky.
PROCES STUDIA
Opakovat:
SA-sa-sa- přichází vosa.
Tak-tak-tak - Sonya má kolo.
Os-os-os - Sanya má psa.
Su-su-su - v lese viděli les.
II. Artikulační gymnastika a dechová cvičení.
Chlapi, dnes si uděláme gymnastiku pro náš jazyk, aby správně vyslovoval hlásky. Umístěte zrcadla před sebe na stůl.
1. Lahodný džem.
2. Jehla.
3. Špachtle.
4. Potrestejte zlobivý jazyk.
5. Pohár.
Dechová cvičení – Sultáni.
III. Práce na tématu.
Kluci, Drak nám poslal dopis! A v obálce je dopis s úkoly.
Řekni mi, k čemu je řeč? (Komunikovat, mluvit.)
Jaká je řeč? (Ústně i písemně.)
Jak používáme mluvenou řeč? (Ústní řeč, kterou slyšíme a vyslovujeme.)
Jakým psaným nebo mluveným jazykem je dopis, který Whelp napsal? (Psaný projev.)
Ano, kdyby nebylo psaného jazyka, mohl by s námi Malý drak komunikovat? (Ne, nemohl jsem.)
Aby člověk věděl, co je napsáno nebo vytištěno, musí se naučit číst.
Prohlédněte si výkresy. Kdo na kresbách používá ústní projev a kdo psaný jazyk?
Vytvořte slovo z písmen.
Pokud změníte uspořádání písmen, jaké nové slovo získáte?
Vypracování návrhů na obrázek:
- Kluci, podívejte se na obrázky a vytvořte k nim věty.
Listy padají.
Často prší.
Ptáci létají na jih.
Lidé se opalují na pláži.
Děti chodily do školy.
Můžete mi říct, která z výše uvedených vět je nadbytečná? (Lidé se opalují na pláži.)
Proč? (Všechny ostatní věty jsou o podzimu, ale „Lidé se opalují na pláži“ o létě.)
Vypracování grafických schémat návrhů.
Kluci, jaké jsou vaše návrhy teď? (Text.)
Proč si to myslíš? (Věty spojuje společné téma – „Podzim“.) Text pojmenujte. (Podzim.)
jaký je text? (Text se skládá z vět.)
Z čeho se nabídka skládá? (Věta se skládá ze slov.)
Jakým písmenem se píše první slovo ve větě? (Z velké písmeno.)
Co odděluje jednu větu od druhé v mluvené řeči? (Pauza – stop.)
Co odděluje jednu větu od druhé písemně? (Tečka, otazník nebo vykřičník.)
Jsou slova ve větě psána společně nebo odděleně? (Odděleně.)
Připomeňme si, jak můžete napsat větu, aniž byste znali písmena. Každá věta může být zapsána, označena diagramem. To usnadňuje určení, kolik slov je ve větě a kolik vět jsme řekli.
Začátek věty je znázorněn pomlčkou vyčnívající nad pruhem vlevo a konec věty tečkou vpravo od pruhu.
Kluci, Drak si pro vás připravil další úkol! Vytvořte grafická schémata těchto návrhů.
Pojďme si ověřit, kdo správně sestavil grafická schémata návrhů.
VI. Fizminutka
Drak. (prezentace)
VII. Určení hranic vět v textu.
Kluci, uděláme ještě jeden úkol! Přečíst text. Určete, kolik vět obsahuje. Označte začátek a konec každé věty.
Na podzim je v lese ticho, jen listí šustí pod nohama, najednou praskla větev borovice a veverky začaly hrát.
VI I. Stanovení částí těla u Pinocchia.
Dnes zjistíme, jaké části těla člověk má, proč je člověk potřebuje. Poznat stavbu svého těla znamená poznat sám sebe.
Chlapi, která část lidského těla je "nejchytřejší"? (Hlava).
Každý by měl mít velmi chytrou hlavu.
Jaké další části lidského těla můžete pojmenovat a ukázat?
Na našich prstech jsou nehty, na našich rukou - zápěstí, lokty.
Koruna, ramena, čelo a hrudník A nezapomeňte na lopatky.
Boky, paty, dvě nohy, holeně a kotník.
Má kolena a záda, ale ona je jen jedna.
Na hlavě máme dvě uši a dva ušní boltce.
Obočí, lícní kosti a spánky a oči, které jsou tak blízko.
Tváře, nos a dvě nosní dírky, Rty, zuby – podívej!
Brada pod rtem. To je takový člověk.
Pojmenujte to jedním slovem: hlava, záda, nos, ústa - co to je? (Části těla).
Tělo má ruce a nohy.
Kluci, řekněte mi části paže / rameno, loket, dlaň, prsty, nehty /.
Jaké části nohy znáš? /stehno, koleno, holeň, chodidlo, prsty, nehty, chodidlo, paty/.
A co zvířata nemají, jsou tváře.
Víte, jaké další části těla domácí mazlíčci nemají, ale lidé ano? /dlaň, prsty, nehty, lokty, ruce/.
Ukažte pravou ruku, dupněte levou nohou, otočte hlavu doprava.
Tvoření pomnožných podstatných jmen.
Míčová hra: "Jeden - mnoho."
A teď si zahrajeme hru „Jeden je hodně“, já jmenuji jeden předmět a vy vyjmenujte hodně.
Ucho - uši, krk -, oko -, vlasy -, hlava -, čelo -, ústa -, nos -, tvář -, prst -, loket -, obočí - ....
Shoda podstatného jména s číslovkou.
Hra Mysli a odpověz. Pomozme Drakoshe a Pinocchiovi
Kolik očí mají dvě děti? /dvě děti mají čtyři oči/
Kolik uší mají tři chlapci? /ti kluci mají šest uší/
Kolik prstů je na levé ruce? / na levé ruce je pět prstů /
Kolik nosů mají tři dívky? /tři dívky mají tři nosy/
Tvoření podstatných jmen pomocí zdrobnělých přípon a pomocí přípony "ISCH".
ne nos - ale ... / nos /, a ten druhý / nos /.
ne ústa - ale ... /ústa/, a druhá /ústa/.
paže, nohy, čelo, oči, vlasy)
Použití antonym. Hra: „Řekni opak“
smutný obličej - / veselý /
vlasy tmavé - / světlé /
vlasy dlouhé-/krátké/
rovné vlasy - /kudrnaté/
velký nos - /malý/
tlustý tenký/
vysoký nízký/
Polysémie slov.
Chlapi, jsou slova, která znějí stejně, ale mají jiný význam.
Nos – u letadla, u lodi, u konvice;
Kukátko - ve dveřích, poblíž brambor;
Krk je u láhve, u dítěte;
Záda - na židli;
Štětce - štětec, štětec na hrozny;
Jazyk - u boty, koláč;
Nohy - u židle, u houby.
VIII. Vývoj neřečových procesů.
XI. Shrnutí lekce
Logopedická hodina v 1. třídě
Téma lekce logopedie :
„Dělám návrhy z jednotlivá slova, data v nepořádku"
Dívali jsme se doleva, dívali jsme se doprava.
Sklopili oči. Nyní zvednutý.
Podívali jsme se na sebe… pustili se do práce!
1.- Přečetl jsem vám čtyřverší a vy podle popisu uhodnete, o jaké písmeno se jedná, a na stole najdete toto písmeno:
Ten dopis je velmi důležitý, představoval jsem si, že je to hrozné.
Hrudník je kolo, žaludek je nafouknutý. Jako by tu nebylo nic důležitějšího. /V
Tento dopis je jako knihovna ... .. křičí za každým:
Přátelé, nespěchejte, dáváte mi knihy na polici ... "/E
Srpek měsíce se na obloze rozpouštěl, srpek se uklonil kvůli poškození.
A tak nám dopis zářil z nebe ... /Z
Najednou jsem měl píseň o tomto dopise:
NNNNN-mám píseň /H
Každý zná ten dopis..., ten dopis je velmi slavný.
A kromě toho, toto písmeno v abecedě je hlavní /ALE
- Jaké slovo lze z těchto písmen vytvořit? / JARO
Dnes si budeme povídat o jaru, plnit zajímavé úkoly s písmeny a slovy.
2. Charakteristika zvuků. Umístěte barevné žetony na odpovídající písmena a vysvětlete, proč jste to tak umístili.
Kolik písmen/zvuků obsahuje toto slovo? Kolik slabik? Na jakou otázku toto slovo odpovídá, kdo nebo co, proč?
3. Hra pro sluchovou pozornost "Chrastítko ..."
A teď si budeme hrát, budu ti říkat slova, pokud to slovo odpovídá popisu jara, budeš chrastit chrastítkem, pokud ne, odpočineš si: láskyplný, teplý, ponurý, slunečný, mrazivý, tmavý, hlučný, upovídaný , mumlavý, hlučný, nudný, zataženo, zasněžený.
Jedním z příznaků jara je návrat ptáků do svých domovů. A navrhuji, abyste si postavili ptačí budku. A kdo v něm bude bydlet? (špaček)
4. Úkol na rozvoj jemné motoriky: "Stavba ptačí budky"
Ptačí budku postavíme z barevných víček: palec a ukazováček, velký a střední, velký a bezejmenný, palec a malíček.
Fyzická min. "Ptactvo"
5. Slovní hra "Já, ty, my, ty, oni" - změna věty přidáním zájmena:
Stavím ptačí budku. Stavíte ptačí budku......
A teď řekněme opak, s přenosem míče:
V zimě je sníh čistý a na jaře je ... ... špinavý.
V zimě jsou dny chladné a na jaře …….teplé.
V zimě je slunce slabé a na jaře - ........ Jasný.
V zimě je počasí často zataženo, ale na jaře je …….. slunečno.
6. Dynamická pauza. Korekce vidění "Ptáci" / na počítači.
7. Návrhová práce: "Udělejte z daných slov větu."
mám hodně různá slova. Jste připraveni se s nimi vypořádat?
Přečtete si příběh nebo verš, já v nich určitě budu!
Ale zmatením všech slov mi nebudete rozumět.
Foukal silný jarní vítr a pomíchal všechna slova.
(Přišlo, brzy, teplo, jaro,dlouho očekávaný.
hnízda , kroutit, kuřátka, a ptáci, vylíhnout)
B) Vypracujte návrhové schéma (magnetické pruhy).
C) Najděte hlavní členy, určete, na jaké otázky odpovídají, vložte příslušné symboly (m.p., f.p., slovo-čin + podtržení 2 hůlkami, slovo-znak)
8. -A teď minuta krasopisu: přidejte písmena do slov věty, kterou jste sestavili. Přečtěte si nabídku (vytištěno na kartě)
Které úkoly v lekci pro vás byly zajímavé a které naopak obtížné?
To je pro vás překvapení od špačka jako vděčnost za postavenou ptačí budku. Díky za aktivitu.
hloupěžíla.
Ptactvo staví hnízda a líhnou __ mláďata.
P__ile__ayu__ stěhovavý__ptactvo.
Z hor utíkali _mluvící_životy__ruka _ yk __.
Vybavení: hračky (míč, panenka, vlajka, kotě, pes).
Postup lekce
Vychovatel. Děti, dnes si povíme něco o hračkách, co to je a co s nimi můžete dělat. Budeme mluvit nahlas, zřetelně, jasně vyslovovat každé slovo. (Vezme míč a ukáže ho dětem). co je to? Děti. Míč. Vychovatel. Řekni dvě slova o míči, co to je. Děti. Míč je krásný; míč je velký; míč je červený. Vychovatel. Řekni mi, Serjožo, kolik slov o míči řekl Lyuba. Serjoža. Lyuba řekl dvě slova o míči. První slovo je "koule", druhé je "červená". Pedagog (upustí míč na podlahu). Děti, řekněte ještě dvě slova o míči. Vychovatel. Řekni mi, Galyo, kolik slov řekl Gena o míči. Galya. Gena řekl dvě slova o míči. První slovo je „koule“, druhé je „koulené“. Vychovatel (položí panenku na židli). Řekni dvě slova o panence. Sveta. Krásná panenka. Řekl jsem dvě slova o panence. První je krásná, druhá je „panenka“. Pedagog (položí vlajku na stůl). Nyní řekněte dvě slova o vlajce. (Děti tyto věty také rozebíraly podle slov, určovaly jejich místo ve větách). Vychovatel (přistoupí k hračce kotěte, stiskne tlačítko - kotě zaskřípe). Řekni dvě slova o kotě. (Tyto věty jsou také analyzovány slovy.) Vychovatel. Valyo, pojď a zmáčkni tlačítko na psovi. Řekněte dvouslovnou větu o psovi. Valya. Ten pes štěká. Řekl jsem dvě slova: první - "pes", druhé - "štěká". Vychovatel. Dnes jsme mluvili o hračkách dvěma slovy. Ve škole budou říkat toto: „Učili jsme se skládat dvouslovné věty o hračkách. Všimli si, které je první a které druhé slovo ve větě. A kdo zná hádanky o těchto hračkách? Serjoža. Bijí ho, ale nepláče. Pouze vyšší, vyšší skoky. (Míč.) Gena. Na dovolené ho nosím, chodím s ním a zpívám. (Vlajka.) Marina. Kamarádí se s hostitelkou, hlídá dům. Na cizí lidi štěká, nepouští ho do domu. Děti. Pes.
Lekce ve skupině seniorů pro cvičení ve výběru slov k charakterizaci předmětu
Softwarový obsah. Upevňování znalostí o slově: slova jsou různá, znějí, vyslovují se jedno po druhém. Naučte děti poslouchat slova, která znějí podobně. Cvičení v samostatném výběru slov a jasné výslovnosti hlásek v nich. Výběr různých slov pro předmět (podstatná jména - názvy hraček, přídavná jména ke slovu medvěd).
Postup lekce
Učitel ukazuje dětem dva hrající si medvědy. - Podívejte se na tyhle dvě hračky. Co se o nich dá říct? - To jsou medvědi. - Správně, jsou to medvědi. co je to za medvěda? - Velký. - A tenhle? - Malý. - A jak můžete tomu malému medvědovi říkat jinak? Jsou přece různí a jednoho i druhého nazýváme stejným slovem medvěd. (Učitel gestem ukazuje na medvědy a zdůrazňuje rozdíl ve velikosti.) - Jaké jiné slovo můžete pro tohoto medvěda zvolit? (Ukazuje na menšího.) Jakým slovem mu můžeš dát najevo, že je malý? - Mišenko, - nabízí Saša. - Přesně tak, zlato. Jak láskyplné slovo Sasha navrhl a zní příjemně: "Mishenka"! Výborně Sašo. Jak jinak to můžeš říct? "Mishutko," říká Tanya. - Šťastné slovo: medvěd! - Medvídek, - dodává Tolya. - Velmi dobře! Nyní je jasné, o jakém medvědovi je řeč. Řekneme-li slova medvídek, medvídek nebo medvídek, pak mluvíme o tomto malém medvídkovi a ten velký bude jen medvěd. Učitel odtáhne malé medvídě na stranu a velké položí na okraj stolu. - Podívejte se, děti, na medvěda a přemýšlejte o tom, jak o něm můžete říct, jaký je. Vzpomněl jsem si na takové slovo: milovaný; milovaný medvěd. Nyní nabídněte svá slova: jaký druh medvěda? - Plyšová, pěkná, nemotorná, nemotorná, chundelatá, hnědá, velká, pohledná. - Tolik různých, zajímavých slov jste vybrali pro slovo medvěd! - Co je to za zvíře? (Ukazuje hračku myši) Správně, je to myš, malé zvířátko, které žije pod podlahou. Medvěd a myš. Jsou to různá zvířata a já je také jinak nazývám, poslouchejte tato slova: medvěd je myš. - M-iii-shka. M-yy-shka. (Při vyslovování těchto slov se zdůrazní rozdíl ve znějícím s a u v intonaci.) - To jsou pro nás zvukově zajímavá slova, řekněme si to ještě jednou dohromady. Velmi dobře! - A tady jsou další dvě slova, jsou si podobná a ne podobná, poslouchej: kit-cat, k-ii-t, k-oo-t. Vyslovujte je stejným způsobem. (Slova vyslovují děti 2-3x.) - A zde je vidět, jak odlišně a zároveň další dvě slova znějí podobně - mák a rakovina: mmm-ak, rrrr-ak. Řekněte tato slova. (Při pojmenovávání slov stavebnice - kočka se zintenzivňuje výslovnost hlásek, při vyslovení slov mák - rakovina se pozornost dětí soustředí na první souhláskové hlásky.) - Vyjmenuji, děti, jedno slovo a vy pochytáte další zvukově podobný, - říká učitel ,- guma. "Košík," říká jedno z dětí. Učitel. Pneumatika. Dítě. Auto. atd. Děti jsou zvláště vybízeny k samostatnému hledání dvou souhláskových slov. Dále jsou děti vyzvány ke hře „Hádej, z jaké písničky jsou slova?“. Jedno dítě opustí místnost. Učitel se se zbytkem dětí dohodne, ze které písničky budou slova pojmenovávat a v jakém pořadí je nabídnou řidiči. Jedno z dětí volá slova z písně "Solar Circle": "Ať je vždy slunce." Děti jsou rozděleny do čtyř skupin, každá skupina řekne pouze jedno slovo, ale ne v pořadí jako v písničce. Řidič určí název skladby a vysloví slova ve správném pořadí. Jedno z dětí u tabule graficky znázorní sekvenci vyslovování slov v písni a zbytek - na stolech pomocí počítacích tyčinek.
Cílová: obohacení slovní zásoba, utváření gramatické stavby řeči.
Téma: Profese. Kreslení vět na obrázku pomocí klíčových slov, diagramů.
Úkoly.
Opravné:
Upřesněte a konsolidujte prostorové reprezentace.
· Formovat mezihemisférickou interakci.
· Tvorba jazykové analýzy a syntézy.
Rozvíjejte abstraktní, verbálně-logické, kreativní myšlení, dobrovolná pozornost.
· Rozšiřte aktivní slovní zásobu.
· Tvar přiměřené sebevědomí.
Vzdělávací:
Pokračujte ve formování pojmu profese.
· Rozvinout schopnost vytvářet věty na dějovém obrázku pomocí klíčových slov, diagramů.
· Procvičení gramatického uspořádání vět.
· Rozvíjet dovednosti slovní zásoby.
Vzdělávací:
· Vychovávat morální a etické modely chování.
Naučte se vzájemně komunikovat.
Pracujte na povědomí.
Rozvinout reflexi.
Zařízení: multimediální prezentace, listy do alba, barevné tužky, karta Morseovy abecedy, karta vzkazu radiotelegrafisty, individuální karty Women's Professions, Karty Set a Pattern, zápisník, pero, tužka, guma, pravítko.
Průběh kurzu.
Organizační moment (kineziologie).
Kluci, udělejme cvičení, které nás naladí na práci, zaktivizuje řeč, pozornost, paměť.
1. Cvičení "Pinocchio"
Dlaň levé ruky je svisle u obličeje, palec přiložte k nosu. Přitiskněte palec pravé ruky k malíčku levé ruky. Všechny prsty se pohybují kromě palců a malíčků. Pak vyměňte ruce.
2. Dechová cvičení:
Postavte se rovně, spusťte ramena, břicho dopředu. Třikrát se nadechněte nosem, na pětkrát vydechněte nosem.
3. "Blink".
A teď, chlapi, při nádechu - mrkněte pravým okem a při výdechu - mrkněte levým okem. Děti se zhluboka nadechnou. Pomalu vydechněte.
Formulace tématu a účelu lekce.
Hra "Přidat magickou slabiku."
Kluci, přidejte chybějící slabiku -tel, -chik, -nick nebo -schik.
Trenéři___
Stroj___
Co tato slova znamenají? Jaké je téma dnešní lekce? (Profese). Vyslovte toto slovo po slabikách. (Zápis tématu do sešitu).
Proč se dnes bavíme o profesích?
Upevnění znalostí na téma "Sémantická a intonační úplnost vět narativní, zvolací, tázací."
Hra "Řekni správnou intonací."
Dnes v lekci bude kvízová hra, jejíž název je zašifrován:
VŠECHNY PROFESE JSOU POTŘEBNÉ VŠECHNY PROFESE JSOU DŮLEŽITÉ!
Kolik je tam slov? Jméno 1, 4, 6, 3. Jaké je interpunkční znaménko na konci? Jak se taková nabídka jmenuje? Mluvte se správnou intonací.
JSOU POTŘEBNÉ VŠECHNY PROFESE, VŠECHNY PROFESE DŮLEŽITÉ?
Jaké je interpunkční znaménko na konci? Jak se taková nabídka jmenuje? Řekněte tázavou intonací na 1., 3., 5., 6. slovo.
Rozdělení do týmů.
Rozdělení dětí do týmů: každý tým zahrnuje děti s různými způsoby vedení a dominantními hemisférami.
Každý tým obdrží 10 žetonů, které lze použít k nápovědám během kvízu.
Soutěž 1. "Buďte opatrní!"
Pokyn: pozorně si poslechněte báseň J. Rodariho „Jak voní řemesla?“ a vyjmenuj všech 10 profesí, které byly v práci probrány. Vítězný tým získává 1 bod.
Logoped přečte báseň, doprovázenou prezentací. Děti si pamatují. Po přečtení snímků jsou vypnuty, týmy postupně volají 1 povolání. V případě obtíží můžete za toton získat nápovědu ve formě prezentace s fotografiemi profesí.
Každý případ má zvláštní vůni:
Pekárna voní těstem a pečivem.
Projdete kolem truhlářské dílny –
Voní hoblinami a čerstvým prkýnkem.
Malíř voní terpentýnem a barvou.
Sklenář voní jako okenní tmel.
Z bundy řidiče byl cítit benzín.
Dělnická halenka - strojní olej.
Cukrář voní jako muškátový oříšek.
Lékař v županu je příjemný lék.
Volná země, pole a louka
Voní to jako sedlák jdoucí za pluhem.
Rybář voní rybami a mořem.
Jen povaleč nijak nevoní!
Soutěž 2. "Nakresli svou profesi."
Instrukce: zatímco hraje hudba (1 min), měli byste mít čas nakreslit, kým chcete být v budoucnu. Nákres by měl být pro kluky z druhého týmu jasný. Pokud vaši protivníci uhádnou povolání, váš tým získá 1 bod.
Ve druhé fázi soutěže musíte vytvořit návrh podle výkresu a schématu, zapsat si ho do sešitu:
SZO?_____ _____ kým? .
Za každou správně napsanou větu získává tým 1 bod.
Phys. min. "Poznej rytmus"(orientace ve schématu těla naproti) .
Každé dítě má kartičku s nakresleným rytmem: obdélník - tleskněte rukama, čtverec - dupněte pravou nohou, čtverec v rámečku - dupněte levou nohou. Logoped čelem k dětem ukazuje určitý rytmus. Dítě, jehož rytmus byl ukázán, jej musí opakovat.
Soutěž 3. "Poznej profesi podle popisu."
Pokyn: poslechněte si zprávu o profesi, hádejte ji, použijte právo k nápovědě.
Tento muž je očima a ušima lodi a kapitánem. Do přístavu předává zprávy o poloze lodi v oceánu, vyjednává s ostatními loděmi a citlivě naslouchá, zda nějaká loď v nouzi nevolá o pomoc. Nouzový signál znají všichni námořníci na světě. Ve všech jazycích to zní stejně, SOS, a znamená „zachraňte naši loď“. Vyjednávání jsou vedena pomocí speciálního jazyka Morseova abeceda (Morseova abeceda), kde každé písmeno, číslo, interpunkční znaménko odpovídá určité sadě zvuků (zvukový soubor se zvuky Morseovy abecedy).
Speciální abecedu vynalezl americký vynálezce a umělec Samuel Morse (1791-1872). Zprávy jsou přenášeny pomocí nejjednoduššího radiotelegrafního přístroje.
Soutěž 4. "Dešifrujte zprávu radisty."
Návod: dešifrujte zprávu radisty napsanou morseovkou. K dešifrování použijte kód napsaný na kartách. Z výsledných slov vytvořte větu podle schématu (konce slov lze změnit):
SZO?______ co? .
Napište větu do sešitu, podtrhněte hlavní pojmy. Správně splněný úkol - 1 bod.
Soutěž 5. "Ženská povolání."
Pokyn: utvoř název ženské profese podle vzoru: učitelka-učitelka. Vítězství v soutěži - 1 bod.
(Individuální práce na kartě - jeden účastník z týmu).
Klavírista-
Krejčí-
Spisovatel-
Prodavač-
Hráč na kytaru-
Bubeník-
Cyklista-
Malíř-
Houslista-
Hráč na kytaru-
Astronaut-
Soutěž 6. "Pojmenujte povolání písmenem P."
Pokyn: pojmenujte postupně povolání, která začínají na zvuky P nebo Pi. Využijte rady. Vítězství v soutěži - 1 bod.
Profese: truhlář, pekař, topič, kadeřník, programátor, prodavač, zpěvák, pianista, krejčí, básník, pošťák atd.
Soutěž 7. "Nastav vzor."
Pokyn: zjistěte, jak jsou spojena první dvě slova, a ve stejném spojení vyberte koncept pro třetí slovo.
Za každou správnou odpověď 1 bod.
Soutěž 8. "Co to je a kdo to potřebuje?"
Pokyny: Hádejte hádanky a řekněte, jaké povolání lidé uhádnutý předmět potřebují. Za každou uhodnutou hádanku a povolání člověka získává tým 1 bod.
Hoď do řeky - neutop se,
Narazil jsi do zdi - nesténat,
Hodíš na podlahu -
Poletí nahoru.
Běžci na procházce
stejnou délku
Přes louku běží k bříze,
Vytáhněte dva proužky.
zubatá pila
Šel do hustého lesa.
Obešel celý les
Nic neuřízl.
(Hřeben)
Nikdy nebude souhlasit
Zbytečně lže.
Kdo zná mistra
Pilný... (jehla)
V černém poli, bílý zajíc,
Skákal, běhal, dělal smyčky.
Stopa za ním byla také bílá.
kdo je tento zajíc?
Řeka teče – ležíme.
Led na řece - běžíme.
Sednu si pod paži
A já vám řeknu, co dělat:
Nebo tě položím do postele
Nebo mě nech jít.
(Teploměr)
Shrnutí, reflexe.
Bodování, vyhlášení vítězů.
Zvedněte ruce ti, kteří ve třídě odvedli dobrou práci.
Zvedněte ruce ti, kteří čelili potížím.
Zvedněte ruce, kteří úspěšně překonali všechny obtíže.
Pokud máte zájem, zvedněte ruce.
Zvedněte ruce, kdo se naučil něco nového.
Díky kluci, uvidíme se brzy!
Obsah programu: naučit se vyslovovat tázací větu; pokračovat ve vytváření představy gramatické pojetí"věta"; procvičit děti v koordinaci slov ve větě; pomocí modelování procvičit děti v sestavování věty z daného počtu slov; rozvíjet jemnou motoriku, intonační expresivitu řeči, myšlení, pozornost, paměť, vytrvalost.
Materiál: dějový obrázek, modely pro tvorbu vět, větná schémata s daným počtem slov, otazníky, vykřičníky, papírové ubrousky, hudební disk.
Pojďte, kluci, sedneme si na kobereček a zahrajeme si hru „Dejte slova do dlaně“. Pojmenuji slovo a vy mi dáte své jakékoli slovo do dlaně.
Báječné! Z čeho se podle vás skládá náš projev? (z návrhů) Slova musí být přátelé, aby byla jasná věta.
Vstaňme a pokračujme ve hře Živá slova. Budete „živá slova“. Alena bude to "slovo" pády a Valera "slovo" sníh. Co je potřeba udělat, abyste dostali nabídku? (spřátelit se slovy)
Vezměte „slova“ za ruku. Dostali jsme nabídku? (Ano)
Přečteme si - "Sněží." Kolik slov je ve větě? (2)
Máme dlouhou nebo krátkou větu? (krátký)
Přidejme do věty více slov, abychom vytvořili dlouhou, krásnou větu. Jaká slova jsou vhodná? (chlupatý, bílý)
Přečetli jsme větu „živě“. Padá nadýchané, bílé.
Kolik slov je ve větě? (4) "Živá slova" - rozptýlit se. Slova "utekl" a není tam žádná věta. Děti – „slova“, postavte se na místo, podávejte si ruce. Řekni své vlastní slovo. Udělali jsme s vámi ... (nabídka).
- Báječné! Jaká je teď sezóna? (Zima)
- Pojďme k stojanu. Jaký krásný obraz umělec namaloval a spisovatel viděl a napsal příběh. Poslouchat:
PŘIJDE ZIMA.
SNÍH, HODNĚ, HODNĚ.
COM, PETIA, OHROMNÉ, ROLL.
Vyřezávat, VELMI, PETIA, SNĚHULÁK, LIKE.
Velmi zajímavý příběh a chápete, o čem je. Proč to nepochopili? (každé slovo samostatně)
Co je třeba udělat, abychom pochopili, o čem tento příběh je? (potřebuji se spřátelit)
Zkusme udělat první větu ze slov: přijít zima.
Přišla zima. Skvělá nabídka! Pojďme se spřátelit slovy z příběhu: sníh, spousta sněhu.
Napadlo hodně sněhu. Báječné! Kolik slov je ve větě? (3)
V příběhu jsou stále slova, která jsme ještě nespřátelili : com, Péťo, obrovský, skok. Jakou větu lze z těchto slov vytvořit? (Péťa svinul obrovskou kouli.)
Kolik slov je v této větě? (4)
V příběhu jsou stále slova, že jsme se nespřátelili. Prosím poslouchejte pozorně: vyřezávat, moc, Péťo, sněhulák, líbí se mi to. Jakou větu lze z těchto slov vytvořit? (Petya opravdu rád vyřezává
sněhulák.) Kolik slov je v této větě? (5)
Pojďme si přečíst spisovatelův příběh v krásných, úplných větách:
PŘIŠLA ZIMA.
JE HODNĚ SNĚHU.
PÉŤA VYROVLA VELKÝ MÍSTNOST.
PETER MOC RÁD DĚLÁ SNĚHULÁKA.
A nyní udělejme větná schémata, která tvoří příběh. První věta se skládá ze dvou slov. Pamatujete si, jaké je první slovo? (Přijít)
První slovo ve větě vždy začíná velkým písmenem. Jaký pásek potřebuji? (s rohem)
Jaké je druhé slovo? (zima)
Co dáme na konec věty? (tečka)
Tečka znamená, že věta skončila.
(zobrazuje schéma první věty)
Děti u stojanů sestavují schémata následujících vět. Otázky týkající se schémat analýzy návrhů:
1. Schéma, jaká nabídka?
2. Kolik slov je ve větě?
3. Jaký proužek je potřeba k zahájení věty?
4. Co bylo uvedeno na konci věty?
5. Je možné sestavit větu o 2–3 slovech?
Kluci, podívejte se, na vašich diagramech má každý na konci věty tečku. A proč? (nabídka skončila)
Ale chlapi, ne vždy dávají tečku na konec věty. Někdy je na konci věty otazník. Tento znak je umístěn na konci věty, když se chtějí na něco nebo někoho zeptat. Změňme ve větách tečku na otazník. Jaké nabídky dostaneme? (tázací)
Poslechněte si první tázací větu.
Přišla zima? Slyš, zeptal jsem se, přišla zima? Přeměna z jednoduché věty na větu tázací mi pomáhá v hlasu a intonaci.
Káťa se mě zeptej, jestli přišla zima. A zeptej se Dimy.
Nyní se pokusíte říkat své věty tázavě. Dítě tázavě vyslovuje věty a děti odpovídají na otázku.
Zvládli jste to skvěle! Jaký byl váš návrh? (jednoduchý)
Jaká byla nabídka? (tázací)
jaké bylo znamení? (tečka)
Změněno na jaké znamení? (tázací)
FYZICKÁ MINUTA.
(zapnout hudbu)
Pojďme si teď zacvičit
Vezměte listy, vytvořte hrudky.
A pojďme hrát sněhové koule
A také s hosty.
Skvělé, sbírejte sněhové koule a dejte pod stromeček.
Podívejte, na stolech máte modely a schémata návrhů. Vstupte a pohodlně se usaďte. Vymyslete větu s modelem, který odpovídá schématu. Buďte opatrní, pomozte prstem, abyste nezabloudili.
(samostatná práce)
vymyslel jsi jednoduché věty, na konci věty máte? (tečka)
Nyní otočte kartu. Jaké znamení je na konci věty? (otazník)
Přečtěte si tázavě své věty. Báječné! Jaký byl návrh? (jednoduchý)
Takže, jaká je nabídka? (tázací)
Existuje také neobvyklé znamení. To je vykřičník! Takové znamení je umístěno na konci věty, když mluví s radostí, výkřikem. Nyní vám řeknu věty s vykřičníkem.
Jaké úžasné děti!
Dnes jsi odpověděl dobře!
Jaké úžasné návrhy!
Příště se seznámíme s vykřičníkem. Kdo chce, může si vyměňovat modely a schémata a přicházet s novými návrhy nebo hrát sněhové koule.