Мета: розвивати навички виразного читання байки, уміння знаходити мораль у байці, робити висновки для себе, спостерігаючи за вчинками інших. Мета: розвивати навички виразного читання байки, уміння знаходити мораль у байці, робити висновки для себе, спостерігаючи
1.Хто головні герої байки? У яких рядках міститься мораль байки? У чому сенс моралі?
Головні герої байки - Ворона та Лисиця.
Мораль байки укладена в перших 3-х рядках:
Скільки разів твердили світові,
Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не на користь,
І в серці підлабузник завжди знайде куточок.
Сенс моралі в тому, щоб дати урок моральності: лестити погано, шкідливо, але люди люблять лестощі. Але лестощі ніколи не використовують люди з чистим серцем.
2.Яка ситуація підтверджує цю мораль? Як ставиться автор до Вороні та Лисиці? Як він називає Лисицю? Які хитрощі пускає Лисиця в хід, щоб відібрати у Ворони сир? Як передає байка стан Ворони, яка почула слова лестощів? Кого засуджує Крилов? Кого висміює? Чи могло щось подібне статися з людьми? Чи були у вас схожі ситуації?
Ситуація, коли Лисиця обманює Ворону, підтверджує цю мораль. Творець відноситься до Вороні з глузуванням та легким співчуттям, а до Лисиці з осудом.
Крилов називає Лисицю «шахрайством». Щоб відібрати у Ворони сир, Лисиця пускається на хитрощі: вона лестить Вороні, хвалить її надуману красу, голос і провокує на те, щоб вона зріла.
У Ворони, що почула похвали Лисиці, паморочиться голова від щастя, «Від радості в зобу дихання сперло», тобто Ворона надулася від значущості.
Крилов засуджує Лисицю і висміює дурну Ворону. Подібні ситуації нерідко трапляються з людьми.
3. Прочитайте самостійно байки «Квартет», «Лебідь, Щука та Рак», «Дві бочки». Підготуйте аналіз однієї з них, визначте мораль, алегоричний сенс байок, підготуйте питання для вікторини, наприклад:
а) З якої байки взяті слова?
А скринька просто відкривалася...
б) З яких байок витягнуто мораль?
-Невіки судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
-Коли в товаришах згоди немає,
На лад їхня справа не піде...
"Квартет".
Мораль (виражена у словах Солов'я):
«...А ви, друзі, як не сідайте,
Все в музиканти не годьтесь».
Алегоричний зміст цієї байки в тому, що ніякі зовнішні зміни не допоможуть людині, якщо в неї немає здібностей, таланту та вміння.
«Лебідь, Щука та Рак».
Мораль:
Коли у товаришах згоди немає,
На лад їхня справа не піде,
І вийде з нього не діло, тільки мука.
Алегоричний зміст: спільну справу можна зробити лише об'єднавши спільні зусилля.
"Дві бочки".
Мораль:
Хто про свої справи кричить усім без упину,
В тому, мабуть, мало користі;
Хто справді істинно, тих часто на словах.
Велика людина лише голосна на справах,
І думає свою він міцно думу Без шуму.
Алегоричний зміст байки в тому, щоб показати різницю між працьовитою людиною, яка мовчки робить свою справу, і порожньою, марною людиною, яка голосно галасує о. своїх нібито справах.
Запитання для вікторини.
1) З яких байок слова?
а) «...Так іди ж, потанцюй!»
б) Урятуй бог і нас таких арбітрів.
в) «...Слона я й не помітив».
г) «... Посильніше кішки звірка немає!»
2) З яких байок мораль?
а) трапляється часто нам
І працю і мудрість бачити там,
Де варто тільки додуматися,
За справу просто взятися.
б) Примовити до промови тут годиться,
Але нічого не чіпаючи обличчя,
Що ділом, не звівши кінця,
Не треба хвалитися.
в) Світло сповнене такою дружбою.
Про сьогоднішніх друзів не можна говорити, не грішучи,
Що в дружбі вони всі мало не самотні:
Слухати - здається, одна в них душа, -
А тільки кинь їм кістку, тож твої собаки!
г) Невіки судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
3) З яких байок ці герої?
а) Слон, вівці, вовки.
б) Селянин, Дерево, Змія.
в) Чоловік, гуси, перехожий.
г) Собака, Лев, Вовк, Лисиця.
Мораль (у байці)
Термінологічний словник-тезаурус з літературознавства. Від алегорії до ямби. - М: Флінта, Наука. Н.Ю. Русова. 2004 .
Дивитись що таке "мораль (у байці)" в інших словниках:
мораль- етичний зміст твору, його висновок, результат, що містить пораду читачеві надходити тим чи іншим чином або афористичне судження. У більшості творів читачеві пропонується самому зробити цей висновок. У байках і притчах мораль прямо… Літературна енциклопедія
Байка- Байка віршований або прозовий літературний твір повчального, сатиричного характеру. Наприкінці байки міститься короткий повчальний висновок так звана мораль. Діючими особами зазвичай виступають тварини... Вікіпедія
кінцівка- та; мн. рід. вок, дат. вкам; ж. 1. Графічна прикраса наприкінці книги, глави. 2. Заключна частина якого л. твори, твори. роману, п'єси, вірші. Традиційна к. билини. * * * кінцівка 1) заключний компонент… … Енциклопедичний словник
Завершальна частина художнього твору, що йде за розв'язкою. Рубрика: композиція та сюжет Ціле: композиція Вид: апофеоз (у сценічному творі), мораль (у байці), повчання (в байці)… Термінологічний словник-тезаурус з літературознавства
КІНЦІВКА- 1) заключний компонент літературного творуабо будь-якої його частини. Типи кінцівок численні: епілог, мораль (у байці), клаузула (у вірші), коду (в віршованих творах).2) Образотворча чи орнаментальна графічна… Великий Енциклопедичний словник
кінцівка- КІНЦЕВКА заключна частина літературного твору або певного відрізка його розділу, строфи, рядка. У сучасній російській поетиці цей термін застосовується для позначення різнотипних К.: епілог, розв'язка, мораль (у байці), пуант, … Поетичний словник
1) зачеплення - вживання коштів, що відсилають до іншого субтексту; 2) повтор - використання для міжфразового зв'язку тотожних або подібних елементів; 3) слідування – зв'язок, заснований на виведенні одного субтексту з іншого (напр., мораль в… Словник лінгвістичних термінівТ.В. Жеребило
засоби міжфразового зв'язку у складному синтаксичному цілому- 1) зачеплення - вживання коштів, що відсилають до іншого субтексту; 2) повтор - використання для міжфразового зв'язку тотожних або подібних елементів; 3) слідування – зв'язок, заснована на виведенні одного субтексту з іншого (напр., … Синтаксис: Словник-довідник
Байка- Жанр дидактичної поезії (див.), Коротка оповідальна форма, сюжетно закінчена і підлягає алегоричному тлумаченню як ілюстрація до відомого житейського або морального правила. Від притчі чи аполога Б. відрізняється закінченістю. Літературна енциклопедія
Байка- ХРАБА невелика казочка повчального характеру, в якій дійові особи найчастіше тварини, а також неживі предмети, але нерідко й люди. У байці відрізняють оповідання і виведення з нього, тобто певне положення (правило, рада, … Словник літературних термінів
Книги
- Сучасні байки від Віктора. У байці є своя мораль, Віктор Зуду. Мораль і зміст, алегорія – ось що відрізняє байку від звичайного вірша. У байці є відображення того, що проявляється людиною у повсякденному житті.
- Які людські вади та вади насміхається у своїх байках І. А. Крилов?
- Чим відрізняється байка від казки?
- Який історичний сенс байки І. А. Крилова «Вовк на псарні»?
- Чому Ягня (з байки «Вовк і Ягня») ніколи б не змогло виправдатися перед Вовком?
- У яких рядках полягає мораль цієї байки?
- У байці «Квартет» Соловей судить музикантів; у байці «Осел і Соловей» у ролі судді солов'їного співу виступає Осел. У чому різниця між цими двома суддями?
- Яка мораль байки «Осел та Соловей»?
- У чому мудрість байок І. А. Крилова?
- Чому байки І. А. Крилова легко ілюструвати художникам?Матеріал із сайту
- З якою метою байкар використовує алегорію?
- Що спільного щодо автора до своїх юних героїв у байках «Два хлопчики», «Вороня», «Хлопчик і Змія»?
Кожна байка Крилова — це «скринька з секретом». У ній міститься і мудра порада, і застереження, і прохання. Почути голос автора не всім. Ті, хто хоче позбутися вад і недоліків, почує і зробить висновок. Завзятий, самозакоханий, нечесний не знайде в байці нічого корисного для себе. Під масками Ведмедя, Лисиці, Вовка та інших тварин та птахів ховаються люди. Нечуваний помічає і осміює всі негативні якості людини: лестощі, боягузливість, безчесність, користь, брехня, заздрість, хитрість.
У 1812 році почалася Вітчизняна війна, У якій зійшлися дві сили, дві армії: французька на чолі з Наполеоном і російська на чолі з Кутузовим. Москва була приречена. Якби Кутузов вирішив обороняти місто, то російська армія зазнала б великих втрат. Кутузов залишив Москву. Наполеон, увійшовши до міста, підпалив його. Але незабаром він зрозумів тактику російського полководця і надіслав Кутузову пропозицію про мир, але той не захотів вести з ворогом жодних переговорів. Наполеону довелося залишити Москву. Кутузов зробив так, що Наполеон змушений був йти до Можайська і відступати старою Смоленською дорогою. Ця дорога була згубною для французів: на ній стояли спалені міста та розорені села. Цими днями вийшла байка Крилова «Вовк на псарні». У сірому вовку кожен міг дізнатися про Наполеона в його сірому похідному сюртуку, а в переговорах Вовка з Ловчим — спроби Наполеона домовитися з Кутузовим.
Після битви під Червоним Кутузов об'їжджав війська, вітаючи їх із перемогою, та був, посміхаючись, витяг із кишені складену вчетверо папір. «Ось послухайте, яку мені надіслав байок наш краснобай Крилов...» Кутузов почав читати. Дійшовши до вірша «Ти сірий, а я, приятель, сив», генерал зняв свій кашкет, і всі, побачивши його сріблясті сивини, не могли втриматися від захоплених вигуків. Коли ж він прочитав останні слова байки, то по війську прокотилося гучне «ура».
Соловей сам майстер співу, тому він має право сказати: «...у музиканти не годі!» Йому не потрібно навіть слухати гру цих музикантів — достатньо поглянути на тих, хто складає квартет. Осел — уособлення бездарності, безсоромної і нахабної дурості. Він радить, вважаючи, що розуміється на мистецтві краще за Солов'я, тоді як нічого в ньому не тямить.
Байки І. А. Крилова, написані близько двохсот років тому, говорять про те, що завжди хвилювало і буде хвилювати людей. Про добро і зло, про малодушність і підступність, про розум, талант і дурість. У крилатих виразахкриловських байок — вся мудрість великого байка: «скупий втрачає все, бажаючи все дістати»; «послужливий дурень небезпечніший за ворога»; «сила без розуму - скарб поганий»; «а злодієві дай хоч мільйон — він красти не перестане»; «Майже у всіх у всьому один розрахунок: кого хто краще проведе, і хто хитріший кого обдурить»; «ти сірий, а я, приятель, сивий» та ін.
Байки І. А. Крилова «Два хлопчики», «Вороня», «Хлопчик і Змія» говорять про юних героїв і звернені до них же. За всієї різниці сюжетів і героїв вони вчать увазі молодих читачів до тих, з ким доводиться спілкуватися. Недолік досвіду і вміння оцінити обстановку заважає героям в різних обставинах. Сене - у відносинах з жвавим приятелем, Вороненку - під час його «полювання», безтурботному Хлопчику - при випадковій зустрічі зі Змією.
Хід уроку
I.Перевірка домашнього завдання
Після артикуляційної розминки слухаємо читання напам'ять байки «Вовк на псарні».
ІІ. "Свиня під Дубом". Осміяння невігластва та невдячності
Вчитель читає байку «Свиня під Дубом». Можливо, вона вже знайома учням. Тоді важливо зробити так, щоб діти побачили у тексті те, чого вони не розуміли раніше.
- Який описує Крилов Свиню?
Крилов описує Свиню без симпатії. Свиня дурна, неосвічена, недалека, лінива, егоїстична. Вона думає лише про своє задоволення.
- Опишіть, як ви уявляєте інших персонажів байки.
- У яких рядках міститься мораль байки? У яких випадках можна використовувати ці рядки?
Мораль цієї байки можна використати, коли недбайливий учень не хоче вчитися, лає школу та навчання, але не розуміє, що він користується тим, що зроблено за допомогою науки.
У цій байці справжня освіта протиставляється невігластву. Про невігластво говорить позиція Свині, яка не бажає зрозуміти, звідки беруться жолуді:
Про справжню освіту говорять дбайливі слова Ворона:
Згадайте, що таке алегорія.
- Яке явище життя алегорично описує байка?
Байка «Свиня під Дубом» алегорично описує ситуацію, в якій головне дійова особане розуміє де причина, а де слідство. Свиня не розуміє, що жолуді, які вона їсть, ростуть на Дубі. Через своє невігластво вона починає підривати коріння дуба, тобто руйнувати те, що дає їй їжу. Такі ситуації у житті можуть відбуватися дуже часто. Про них говорить приказка: «Рубити гілку, на якій сидиш».
Розглянемо та обговоримо з учнями ілюстрацію до байки Г. Купріянова (С. 62 підручника), Запитаємо:
- Що б ви зобразили, якби самі малювали ілюстрацію до цієї байки?
Відповідь на це питання дуже важлива: вона допомагає зробити «розкадровку» байки, чітко усвідомити, хто з персонажів виступає на сцену в тій чи іншій ситуації. Ця робота підготує виразне читання з ролей.
Отже, до цієї байки можна було б намалювати кілька ілюстрацій.
Перша:Свиня під Дубом їсть жолуді.
Друга:Свиня під Дубом спить.
Третя:Свиня бездумно підриває коріння Дуба.
Четверта:Ворон докірливо звертається до Свині з гілки Дуба.
П'ята:Свиня самовдоволено відповідає Ворону.
Шоста:Сам Дуб обурено звертається до Свині.
.
Виразне читання та читання з ролей байки «Свиня під Дубом»
Насамперед читання за ролями прочитаємо байку виразно кілька разів, відпрацьовуючи інтонації різних реплік. Герої байки вимовляють короткі репліки, але дітям треба пояснити, що у одній репліці можна показати характер героя, якщо знайти точну інтонацію. Після підготовчої роботи попросимо трьох учнів прочитати байку за ролями. Звернемо увагу на колективну взаємодію: голоси повинні бути приблизно однаковими за гучністю, кожен учасник читання повинен вступати своєчасно, не раніше, але й не пізніше, ніж треба. По можливості постараємося досягти гармонійного звучання всіх трьох читців.
ІІІ. «Ворона та Лисиця». Осміяння пороків: жадібності, хитрощі, дурниці
Вперше байку читає вчитель.
Ця байка не потребує докладних коментарів: діти розуміють її та із задоволенням інсценують. Тому поставимо лише кілька запитань:
- Хто головні герої байки?
- У яких рядках полягає мораль байки?
- Як ви розумієте слово лестощі? У чому полягає лестощі Лисиці?
- Якими словами автор описує стан Ворони, яка чує улесливі слова?
- Як ставиться автор до Вороні та Лисиці? Як він це передає?
- Які якості засуджує та висміює автор?
- Згадайте байку Езопа «Ворон і лисиця». (Учитель може прочитати її знову.) У чому відмінність байки Езопа та байки Крилова? Яка з байок здається вам виразнішою?
- Як зображено персонажів байки на ілюстрації Є. Рачова? Який натяк містить таке зображення?
Виразне читання байки «Ворона та Лисиця». Інсценізація байки
Весь час уроку присвятимо виразному читанню байки: правильному інтонуванню, логічним наголосам, паузам, темпу промови. Потім продумаємо рухи, які здійснює Лисиця та Ворона. Робота з пошуку інтонацій і рухів може бути азартною, різні учні можуть пропонувати різні інтерпретації реплік. На роль Лисиці не обов'язково запрошувати дівчаток - часом із нею чудово справляються і хлопчики. Перетворення класу на творчу майстерню - гідна мета цього уроку.
Домашнє завдання
Підготувати виразне читання напам'ять (інсценування, читання за ролями) однієї з байок: «Свиня під Дубом» або «Ворона та Лисиця».
Індивідуальне завдання
Намалювати ілюстрацію до однієї з прочитаних байок.
Вн. Чт Жанр байки. Оповідання та мораль у байці.
Відповіді до шкільних підручників
До стор. 67
1.Хто головні герої байки? У яких рядках міститься мораль байки? У чому сенс моралі?
Головні герої байки - Ворона та Лисиця.
Мораль байки укладена в перших 3-х рядках:
Скільки разів твердили світові,
Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не на користь,
І в серці підлабузник завжди знайде куточок.
Сенс моралі в тому, щоб дати урок моральності: лестити погано, шкідливо, але люди люблять лестощі. Але лестощі ніколи не використовують люди з чистим серцем.
2.Яка ситуація підтверджує цю мораль? Як ставиться автор до Вороні та Лисиці? Як він називає Лисицю? Які хитрощі пускає Лисиця в хід, щоб відібрати у Ворони сир? Як передає байка стан Ворони, яка почула слова лестощів? Кого засуджує Крилов? Кого висміює? Чи могло щось подібне статися з людьми? Чи були у вас схожі ситуації?
Ситуація, коли Лисиця обманює Ворону, підтверджує цю мораль. Творець відноситься до Вороні з глузуванням та легким співчуттям, а до Лисиці з осудом.
Крилов називає Лисицю «шахрайством». Щоб відібрати у Ворони сир, Лисиця пускається на хитрощі: вона лестить Вороні, хвалить її надуману красу, голос і провокує на те, щоб вона зріла.
У Ворони, що почула похвали Лисиці, паморочиться голова від щастя, «Від радості в зобу дихання сперло», тобто Ворона надулася від значущості.
Крилов засуджує Лисицю і висміює дурну Ворону. Подібні ситуації нерідко трапляються з людьми.
3. Прочитайте самостійно байки «Квартет», «Лебідь, Щука та Рак», «Дві бочки». Підготуйте аналіз однієї з них, визначте мораль, алегоричний сенс байок, підготуйте питання для вікторини, наприклад:
а) З якої байки взяті слова?
А скринька просто відкривалася...
б) З яких байок витягнуто мораль?
-Невіки судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
-Коли в товаришах згоди немає,
На лад їхня справа не піде...
"Квартет".
Мораль (виражена у словах Солов'я):
«...А ви, друзі, як не сідайте,
Все в музиканти не годьтесь».
Алегоричний зміст цієї байки в тому, що ніякі зовнішні зміни не допоможуть людині, якщо в неї немає здібностей, таланту та вміння.
«Лебідь, Щука та Рак».
Мораль:
Коли у товаришах згоди немає,
На лад їхня справа не піде,
І вийде з нього не діло, тільки мука.
Алегоричний зміст: спільну справу можна зробити лише об'єднавши спільні зусилля.
"Дві бочки".
Мораль:
Хто про свої справи кричить усім без упину,
В тому, мабуть, мало користі;
Хто справді істинно, тих часто на словах.
Велика людина лише голосна на справах,
І думає свою він міцно думу Без шуму.
Алегоричний зміст байки в тому, щоб показати різницю між працьовитою людиною, яка мовчки робить свою справу, і порожньою, марною людиною, яка голосно галасує о. своїх нібито справах.
Запитання для вікторини.
1) З яких байок слова?
а) «...Так іди ж, потанцюй!»
б) Урятуй бог і нас таких арбітрів.
в) «...Слона я й не помітив».
г) «... Посильніше кішки звірка немає!»
2) З яких байок мораль?
а) трапляється часто нам
І працю і мудрість бачити там,
Де варто тільки додуматися,
За справу просто взятися.
б) Примовити до промови тут годиться,
Але нічого не чіпаючи обличчя,
Що ділом, не звівши кінця,
Не треба хвалитися.
в) Світло сповнене такою дружбою.
Про сьогоднішніх друзів не можна говорити, не грішучи,
Що в дружбі вони всі мало не самотні:
Слухати - здається, одна в них душа, -
А тільки кинь їм кістку, тож твої собаки!
г) Невіки судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
3) З яких байок ці герої?
а) Слон, вівці, вовки.
б) Селянин, Дерево, Змія.
в) Чоловік, гуси, перехожий.
г) Собака, Лев, Вовк, Лисиця.