Класна година на тему художника Тараса Шевченка. Сценарій позакласного заходу: Велич генія українського народу Т
Тематичний урок на тему:
«Тарас Шевченко – великий син свого народу»
Мета уроку:
Ø поглибити знання учнів про особистість Тараса Шевченка та його роль в історії;
Ø розкрити неосяжність його таланту;
Ø показати неповторність його творчої спадщини;
Ø розкрити образ митця як людини могутньої волі та незламного духу;
Ø формувати громадянськість, почуття національної самосвідомості школярів, толерантність, власний погляд на окреслену проблему;
Ø виховувати любов до рідної землі та шанування її історії;
Ø осмислити роль своєї національної спільності серед інших спільностей, місце національної культури серед інших культур
Основні навички: після уроку учні зможуть:
Fпоказати велич постаті Тараса Шевченка;
Fоцінити його діяльність з позиції захисту інтересів українського народу;
Fрозвинути вміння аналізувати події та факти, співставляти їх, визначати їх причини та наслідки;
Fнабути навичок участі у дискусії, визначенні та аргументуванні своєї позиції, аналізі історичної ситуації.
Обладнання до уроку:
§ портрет Т. Г. Шевченка, вишитий рушник, букет із колосся та калини;
§ «Кобзар» та виставка творів художньої літератури про життя та творчість Т. Шевченка.
§ Цитаті його творів.
Епіграфдо уроку:
Зростає покоління молоде,
Нові вогні горять на небокраї,
Та в далечінь з наймолодшими іде
Пророк зорі, що землю всю осяє.
М. Рильський
Хід уроку
I. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Враховуючи. Діти, скажіть, будь ласка, чи знають у ваших батьківщинах вірші Т. Г. Шевченка? Які? Чи любити їх? За що? Чи є у ваших оселях портрети Т. Г. Шевченка?
— А які вірші Тараса Григоровича ви пам'ятаєте?
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
Вчитель. На цьому уроці, тема якого «Тарас Шевченко-великий син свого народу», ви поглибите свої знання про дитинство і життєвий шлях великого Кобзаря,неповторність його творчої спадщини , ознайомтесь зі збіркою поетичних творів «Кобзар», пригадаєте поезії, які вам найбільше подобаються. (Читає епіграф.)
— Як ви розумієте цей вислів? (Відповідь учнів.)
IV. Опрацювання навчального матеріалу
Вступ.
9 березня виповнюється 200 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка – поета, художника, мислителя, палкого патріота України. Сьогодні на уроці ми з вами звернемося до нащадка Великого Кобзаря, людини, яка стала для України заповітною думою, безсмертною піснею.
Звучить мелодія «Реве та стогні Дніпр широкий». У міру стишення мелодії учениця декламує уривок з поеми «Причинна»
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завиває…
Слова вчителя:
З цих слів починається книга «Кобзар» великого Тараса. З цих слів йде початок Шевченка, як поета. Такі прості, доступні і водночас геніальні рядки стали і відомою піснею, яку без перебільшення можна назвати народною, вони стали символом України в Європі та у всьому світі.
Тарас є взірцем для нас, його безцінний «Кобзар» є для нас і буквариком, є він і пісенником, є підручником з українського минулого, є народознавчою енциклопедією, підручником з етики.
І цей тематичний уроками сьогодні посвячуємо генію українського народу, великому патріоту України, її славетному синові, її пророку.
Пошана і вдячність наповнює серця всього людства, бо Тарас Григорович – не лише співець України, він співає на всі часи, на всі віки для всіх людей на землі. Ми пишаємося тим, що він – українець іми прагнемо бути гідними його нащадками.
Він був сином мужика -
і ставши володарем у царстві духу.
Він був кріпаком –
і ставши великаном у царстві людської культури.
Він був самоуком – і вказавши нові,
світлі та вільні шляхи професорам
і книжковим вченим.
І.Франка
Тарас Григорович Шевченко – велика та невмируща слава українського народу. В його особі український народ ніби злив свої найкращі духовні сили і вибрав його співцем своєї історичної слави і соціальної недолі, власних сподівань і прагнень.
Учень читає вірш Л. Храпливої
До мене сьогодні усміхнувся Шевченко
З картини, що там на стіні.
Читає пісні його залюбки ненька,
Розказував батько мені:
А виріс — великий дар:
Для всіх поколінь, для всієї України,
Цю книгу, що називається "Кобзар".
Як книгу святу берегли мені завзято,
З собою забрали у світ,
Як слово Тараса завжди зберігати,
Великий усім заповіт.
Буду я любити Вкраїну рідненьку,
То може й мені ще не раз
З картини ласкаво усмішнеться Шевченко,
Наш Батько, великий Тарасе.
Слова вчителя:
Тарас Шевченко мав багато уподобань. Володів, крім української мови, ще польською та російською, вивчавши французьку, латину.
Він був чудовим художником, читав багато літературних творів, відвідував театр та оперу. Потім ми знаємо з вами, що його життєвий шлях був дуже важким. З прожитих 47 років він 24 роки був кріпаком, 10 років провів у засланні, у військовій муштрі, 3 з гаком роки співає провів під постійним наглядом поліції. І лише 9 років – він прожив вільним чоловіком. Все життя його – це важка праця, де було так мало місця для щастя.
Давайте пригадаємо, які ви вивчилитвори Шевченка?
Запис на дошці допоможе вам.
Зацвілавечірня
Всталавесна чорну землю
Світає у лузі червона калина
Зорі моякрай неба палає
(Один ученик з кожної групи з'єднує слова).
V. Презентація проекту «Тарас Шевченко – великий син свого народу»
Біографи: Життя коротке, але знамените
9 березня 1814р. народився Тарас Григорович Шевченко у селі Моринцях на Черкащині у батьківщині селянина-кріпака. У сусідньому селі Кирилівці минули дитячі роки майбутнього поета.
Рано залишився сиротою.
Перша освіта у сільського дяка; виявивши великий талант до малювання та складання віршів.
1831 р. – переїхав із паном Енгельгардтом до Петербурга, де навчався у майстра-живописця Василя Ширяєва;
1838 р. Т. Шевченка викуплено з кріпацтва завдяки відомим художникам Івану Сошенко, Карлу Брюллову, Олексію Венеціанову, поету Євгену Гребінці (гроші виручено за продаж створеного К. Брюлловим портрета В. Жуковського).
Т. Шевченка вільний слухач Академії мистецтв у Петербурзі.
1840 р. вийшла перша збірка поезій Т. Шевченка «Кобзар», яка розпочала новий етап в історії української літератури.
1841 р. – окремим виданням видруковано поему «Гайдамаки».
1843, 1845 рр. у складі археографічної комісії Шевченко відвідує Україну. 1843 р. опубліковано драму "Назар Стодоля".
1844 р. поема «Сон».
1844 р. – окремими книжками вийшла поема «Гайдамаки», і поема російською мовою «Тризна».
1845 р. опубликовано твори «Кавказ», «Наймичка».
1845 р. – після закінчення академії повернувся до України, увійшов до таємної політичної організації Кирило-Мефодіївського товариства.
Опубліковано послання «І мертвим і живим…», вірші «Заповіт» (перекладено 100 мовами), «Мінають дні, минають ночі…», історичні твори «Великий льох», «Холодний Яр»; побачивши альбом «Живописна Україна».
1847 р. при арешті Шевченка до рук жандармів потрапив рукописний збірник «Три літа», підготовлений поетом до друку. У неї увійшли такі твори: «Сон», «Кавказ», «І мертвий, і живий…», «Єретик» і десятки поезій. До 1905р. ця збірка пролежала у жандармських архівах. Лише окремі поезії збірки, що випадково залишилися в приватних руках, розповсюджувалися в Україні.
1847 1857. за участь у Кирило-Мефодіївському товаристві та за написання гостросоціальних віршів Шевченко був засланий рядовим солдатом до Орської фортеці, а згодом – до Оренбурга та Новопетровського укріплення.
1848 р. – бравши участь в Аральській експедиції, під час якої створив серію живописних полотен, написавши поеми «Княжна», «Варнак», «Москальова криниця» та ін., вірші «І виріс я на чужині…» », «У нашому раї на землі…» тощо.
1857 р. П. Куліш опублікував поему «Наймичка» без імені автора.
1858 р. повернення до Петербурга
1859 р. подорож в Україну.
1860 р. отримавши звання академіка-гравера. Цього ж року побачило світ нове видання «Кобзаря».
10 березня 1861р. – помер Т. Г. Шевченко у Петербурзі.
22 травня 1861 р. – перепоховань у Каневі на Чернечій (нині Тарасовій) горі. Огляд творчості
Т. Шевченко залишивши по собі збірку поезій «Кобзар», 9 повістей (із 20 задуманих), п'єсу «Назар Стодоля», кілька уривків інших драматичних творів, щоденник, листи.
В історії української літератури, незважаючи на численні розвідки, Шевченко був і залишається непрочитаним. У його творчості відобразилися літературні стилі та епохи – від романтизму, просвітництва, реалізму – до постмодерну. Довгу годину дослідники майже не приділяли уваги записам Шевченка, які він розпочав за півтора місяці до звільнення із заслання, тобто 12 червня 1857 р., і вів їх до 13 липня 1858 р. Традиційно ці записи називають «Щоденником».
«Журнал», або Щоденник, є не лише безцінним джерелом відомостей про життя та оточення поета, про його суспільно-політичні, філософські та художні погляди, про його ставлення до явищ літератури, мистецтва, історії, суспільної життя тощо. Це твір Шевченкової мемуарної прози, який подає «надзвичайно влучний автопортрет поета і людини» і водночас є ключем до творчості Шевченка.
Мистецькознавці:«Шевченко – художник»
Вчитель: Тарас Григорович Шевченко, як художник займає одне з найпочесніших місць в українському образотворчому мистецтві Шевченко був одним із перших художників, які прокладали новий реалістичний напрям, основоположник критичного реалізму в українському мистецтві.
УчніЗагальновідомо, що Шевченко був одним із зачинателів і першим видатним майстром офорту в вітчизняному мистецтві. Сам він чудово володів усіма відомими тоді засобами графічного зображення.
Якщо перші літературні спроби припадають на 1836-1837 роки, то найраніший малюнок, що дійшов до нас і відомий під назвою «Бруд жінки» або «Жіноча голівка» датований самим автором ще 1830 року. З цієї юнацької роботи і розпочалася творчість видатного художника. Звільнення дало право Шевченку вступити до Академії мистецтв. Він став одним із найулюбленіших учнів Брюллова, Тарас переходити з класу до класу у числі кращих учнів. У малярстві він робить дедалі помітніші успіхи. За годину навчання в академії його тричі нагороджують срібною, а потім золотими медалямиза малюнки з натури та живописні твори. Тарас мріяв поїхати до казкової Італії, щоб познайомитися із всесвітньо відомими шедеврами малярства, скульптури та архітектури. Та Академія надіслала іншого, а власних коштів на таке подорож у Шевченка, звісно, не було. Друга заповітна мрія – повернутись назавжди в Україну.
У 1843 році Тарас Григорович нарешті приїхав до України. Під час подорожі любов до рідного краю наштовхнула його на створення цілої серії картин. Уміння інтерпретатора історії Шевченка виявив у трьох офортах серії «Живописна Україна» – «Дари в Чигирині 1649 року», «Судня рада» та «Старості», на яких відбито історичні місця, побут і природу країни. Повертаючись до Петербурга, він завершує навчання в Академії, видає на власні кошти і розповсюджує альбом під назвою «Живописна Україна».
Велике місце у Шевченковому доробку належить портретам. Він почав працювати над ними ще кріпаком. В Академії продовжував роботу у цій галузі. Незабаром він стає одним із відомих і популярних портретистів.
Важливими були досягнення Шевченка у галузі малярського та графічного портрета. Він виконав близько 150 творів цього жанру, половина яких створена ще до заслання. У них відчувається романтична концепція людини, яка наприкінці XVIII ст. і у першій половині ХІХ ст. переважала у творчості багатьох європейських художників.
Шевченко уподобав акварельний малюнок ще в доакадемічний період свого життя, маючи в ньому певні навички, а можливо, і перші здобутки.
Шевченко взяв для себе чимало корисного від російської портретної школи.
Одним з вершин його пошуків є сепія «Козашка Катя» (1856-1857), в якій дано типовий образ дівчини в момент прозріння, усвідомлення собі як представниці свого народу.
Особливе місце у портретній творчості Шевченка посідають автопортрети, в яких він відобразив собі у різні порижиття, у різних настроях та переживаннях.
Іншими жанрами образотворчого мистецтва, в яких доробок Шевченка був досить вагомим, є історична композиція та ілюстрація до творів вітчизняної світової класики.
Доробок Шевченка – величезне досягнення всієї української художньої культури.
1840 рік, олія
1843 рік, олія
Мовознавці: «Значення творчості Шевченка для розвитку української літературної мови»
Вчитель.Шевченко відіграв важливу роль у розвитку української літературної мови. Він встановив ту структуру української літературної мови, яка збереглася у всьому суттєвому як основа сучасної мови, тобто розвинувши і затвердивши певний склад словника та граматичний лад української мови, які стали нормою та зразком для письменників, преси, театру тощо.
Учень.Попередники Шевченка в українській літературі, починаючи з Котляревського використовували у своїх творах живу народну українську мову, а також скарби усної народної творчості, але це використання було ще обмеженим, відповідно до не досить широких тем і літературного стилю цих письменників. Крім того, вони ще не позбулися діалектних, вузькомісцевих елементів.
Норми української літературної мови, створені на народній основі, дала поезія Шевченка. Основні мовні джерела великий народний поет черпав із скарбів фольклору та живої розмовної мови. Він відібрав від загальнонародної мови все найбільш істотне і яскраве і розкрив у своїй творчості багатство, гнучкість, красу та милозвучність українського слова.
Сміливо ввівши у свої твори для передачі філософських, політичних, літературних та інших зрозуміти книжкові слова та вирази, слов'янізми. А також слова іншомовного походження для створення відповідного історичного чи місцевого колориту.
Мова його стала взірцем для наступних українських письменників.
Літературознавці: «Спогадай про Шевченка» (презентує група літературознавців) 6хв.
І.Я. Франка: «Могутній дух, яким він натхнув нашу літературу, не переставши віяти і досі, і немає українського поета і письменника пізнішої доби, котрий би вільний був від впливу того духа. Ідеї, порушені Шевченком або покладені ним в основу творів поетичних, залишаються живі й досі і довго ще не перестати бути провідними ідеями української літератури… Шевченко, як усі генії, у багатьох поглядах випередив громадськість, для якої писав».
О.І. Білецький: «Шевченко прийшов в українську літературу тоді, коли чаша народного терпіння переповнилася. Неорганізований народний протест, не виявлений до кінця народний гнів, збирався над Російською імперією як грандіозна хмара, що насувається, наливаючись свинцем... Але раптом лунає перший удар грому, перший розряд електрики, що зібралася у повітрі. Таким ударом у 30-х – 40-х рр. ХІХ ст. стала поезія Шевченка».
П.Г. Тичина: «Французький письменник Меріме говорив про Тургенєва, що тою двадцятьма двома вистрілами своїх оповідань «Записок мисливця» бив по рабству, яке гнітило його країну. О! яким же числом можна злічити постріли Тараса Шевченка? Взяти хоч би такі його твори, як Катерина, Заповіт, Гайдамаки, Сон. Та він же стріляв у кріпосне право і у винуватців цього рабства – у царів і панів – буквально шкірним твором, буквально шкірним рядком своїм поетичним».
«Будемо ж вчитись у Тараса Шевченка любити нашу славну Вітчизну».
«Ненависть до ворогів має бути у нас нещадна, як нещадна вона була і в Шевченка. Націоналістичним перекрученням творчості Шевченка ми повинні давати непримиренну відсіч. Від Шевченка ми повинні взяти ті, без чого ми, письменники, поети, дихати не можемо: а саме – і політичну поезію, і лірику, і сатиру, і антирелігійні стріли «Кобзаря», і багато чого іншого. Цінуймо ж спадщину Шевченка! Вчимося у нього!».
М.І. Костомарів: «Гаряче любив він українську народність, але понад усе співчував долі простого народу, і улюбленими його мріями були думки про свободу цього народу від поміщицького гніту».
М.О. Добролюбов: «Він вийшов з народу, живий з народом, і не тільки думкою, а й обставинами життя був із ним міцно і кровно пов'язаний».
«Він – співає цілком народний, такий, якого ми не можемо вказати в собі. Навіть Кольцов не йде з ним у порівняння, бо складом своїх думок і навіть своїми прагненнями іноді віддаляється від народу. У Шевченка, наоборот, весь коло його дум і співчуттів перебуває у цілковитій відповідності із змістом і ладом народної життя».
В.П. Острогорський: «Шевченко зумів у житті вітчизни віднайти загальнолюдські мотиви, які роблять поета зрозумілим і дорогим для шкірного, незалежно від його національності...
Рене Депестр: «Шевченко з його сонячним темпераментом – це такий вогонь, що кидає свої відблиски на всі народи, що борються за справедливість та красу. Потрібно ширше відчиняти всі вікна та двері поетичному вітру Шевченка, що лине з берегів Дніпра. Для Куби, для Гаїти, для всієї Латинської Америки познайомитися з Шевченком, прилучити його до свого повсякденного життя – це означає сприяти ще буйнішому розквіту нашої весни».
А. Церетелі: «Зізнаюся, я вперше зрозумів з його слів, як треба любити батьківщину і свій народ».
П. Грабовський: «За силою і глибиною ліризму, за художньою яскравістю і красою образів, за чарівною принадністю і мелодійністю вірша Шевченко стоїть поруч із найвидатнішими поетами слов'янського світу – Пушкіним і Міцкевичем…».
Абдільда Тажибаєв: «Тараса ми любимо ще й тому, що він, як професіонал-художник, за годину заслання в Казахстані зробив десятки чудових малюнків з життя казахського аулу того часу, в якому зображував винятково непривабливе, тяжке життя бідняків і батраків. Ці роботи поета роблять його справжнім Рембрандтом, основоположником національного мальовничого казахського мистецтва».
Г.В. Плеханов: «Про поетичний талант Шевченка може бути тільки одна думка: покійний Тарас Григорович належить до числа найбільш народних поетів, яких тільки знає всесвітня історія літератури».
Тарас Григорович Шевченко. Автопортрет Видатний український поет та художник Т.Г. Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині – Черкаської обл.) у родині кріпосного селянина поміщика П.В. Енгельгардт. За два роки батьки Тараса переселилися до села Кирилівки, де він провів дитинство. Мати Тараса померла 1823 року, а 1825 року, коли Шевченко йшов 12-й рік, помер і його батько. З цього часу починається важке, кочове життя безпритульної дитини, спочатку у вчителя-дячка, потім у сусідніх малярів. У школі дячок Шевченко вивчився грамоті, а у малярів познайомився з елементарними прийомами малювання.
Портрет Павла Енгельгардта, зроблений Т. Шевченком аквареллю, 1833 рік У 1828 році, він потрапив у прислугу поміщика Енгельгардта в селі Вільшана, спочатку кухарем, а потім у ролі козачка. Через рік Тарас служив у будинку поміщика у Вільні, а з його переїздом до столиці на початку 1831 року – у Петербурзі. Виявивши здібності хлопчика до малювання, Енгельгардт вирішив зробити з нього домашнього живописця і послав його в 1832 в навчання до "різних мальовничих справ цехового майстра" В.Ширяєва.
У свята юнак відвідував Ермітаж, змалював статуї Літній сад, де у 1836 році і познайомився із земляком – українським художником І.М. Сошенко, який, порадившись із українським письменником Гребінкою, представив Тараса конференц-секретарю Академії мистецтв В.Григоровичу, художникам Венеціанову та К.Брюллову, поету В.Жуковському. Ці знайомства мали величезне значенняу житті Шевченка, особливо у справі визволення його з неволі. У своїй автобіографії Т. Шевченко писав: «Тоді, змовившись попередньо з моїм поміщиком, Жуковський просив Брюллова написати з нього портрет, щоб розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов відразу погодився, і портрет у нього був готовий. Жуковський, за допомогою графа Вієльгорського, влаштував лотерею в 2500 рублів, і цією ціною була куплена моя свобода 22 квітня 1838 року.
Катерина рік «… Є у світі частка, Хто її знає? Є на світі воля, Де вона гуляє? Є на люди на світі- У золоті сяють, Здається, багаті, А частки не знають-Ні частки, ні волі! З бідою породняться-Жупан надягають, А плакати соромляться, Так беріть ж золото, Богач станьте, А гіркі сльози Для мене залиште. Затоплю недолю Горькими сльозами Затопчу неволю Босими ногами! Тоді я і веселий, Багатий і задоволений, Коли моє серце Заб'ється на волі! (1938 р.)
У тому ж, 1838 року Тарас Шевченко вступив до Академії Мистецтв, де став учнем та товаришем К.П. Брюллова. Вже за жанрові композиції 1840 року («Хлопчик – жебрак, який дає хліб собаці» та «Циганка-ворожка») Шевченко був удостоєний срібної медалі другого ступеня. У роки навчання в Академії мистецтв він створив цілу низку своїх відомих творів, Серед яких «Автопортрет», «Катерина», «Селянська сім'я», численні малюнки, а також автоілюстрації та ілюстрації до творів Пушкіна, Квітко-Основ'яненка, Надєждіна, Гоголя та Шекспіра. Циганка-ворожка, 1840
Роки найкращі у житті Шевченка. У цей період розквітло і його поетичне обдарування. 1840 року в Петербурзі була опублікована перша збірка віршів Шевченка під назвою "Кобзар", яка розпочала нову епоху в історії української літератури. В 1842 вийшли "Гайдамаки" - найбільша його робота. Інші значні твори цього періоду - поеми "Катерина" (1838), "Сліпа" (1842), "Безталанний" (1844), "Наймичка" (1845), драма "Назар Стодоля" (1843). Політичні поеми "Сон" (1844), "Кавказ" (1845). У цей час поет знайомиться і спілкується з багатьма видними діячами тогочасної культури, у тому числі і нашим земляком актором М.С. Щепкіним.
Портрет М.С. Щепкіна роботи Т. Шевченка, 1857 р. Шевченко та Щепкін знали один про одного задовго до особистого знайомства, яке відбулося, мабуть, 1844 р. у Москві. Посвячений Щепкіну вірш "Заворожи менi, волхве", написаний 13 грудня 1844 р., свідчить про те, що вже тоді між ними встановилася серцева близькість. Протягом багатьох років ця дружба несла в собі глибоку ідейну, творчу, людську близькість генія поезії та генія сцени. « Зачаруй мене, чарівник, друже мій сивоусий! Ти закрив для світу серце, Я ж ще боюсь,- Страшно мені вщент зруйнувати Будинок свій обгорілий, Без мрії залишитися страшно З серцем спорожнілим ... »
Костел у Києві рік У травні 1843 року Шевченко виїжджав на Україну, де провів близько року. Повернувшись до Петербурга і закінчивши Петербурзьку Академію мистецтв навесні 1845 року, отримавши звання "некласного (вільного) художника" повернувся в Україну, маючи намір оселитися в Києві. У цей час він працював художником у Київській археологічній комісії, багато подорожував Україною, писав і малював.
1846 року Шевченко увійшов до заснованого наприкінці 1845 року викладачами та студентами Київського університетутаємне Кирило-Мефодіївське суспільство, яке складалося з молодих людей, які цікавилися розвитком слов'янських народностей, зокрема української. У квітні 1847 року за доносом провокатора суспільство було розкрито поліцією. Його учасники були заарештовані і покарали, причому найбільше дісталося Шевченку за його нелегальні вірші. Він був засланий рядовим до Оренбурзького краю. Стверджуючи вирок про заслання і "суворому спостереженні, щоб від нього, ні в якому разі, не могло виходити обурливих творів", Микола I додав від себе: "під найсуворіший нагляд із забороною писати і малювати". Шевченко пише Жуковському лист із проханням про клопотання йому лише однієї милості – права малювати. У цьому сенсі за Тараса клопотали граф Гудович і граф О.Толстой, але допомогти йому виявилося неможливим, заборона малювати не була знята до самого визволення. Певна втіха дала йому участь в експедиції з вивчення Аральського моряу 1848 та 1849 роках. Завдяки гуманному ставленню до засланця генерала В.А. Обручева і особливо лейтенанта Бутакова, Шевченку дозволено було змальовувати види Аральського узбережжя та місцеві народні типи. Він створив 350 акварельних пейзажів та портретів, зобразив сцени життя казахського народу, солдатського побуту. Але це поблажливість невдовзі стала відома Петербурзі; за доносом одного з офіцерів Обручів і Бутаков отримали догану, а Шевченка у 1850 році заслали у нову пустельну хащі, Новопетровське укріплення на о. Мангишлаку, з повторенням заборони малювати.
Пожежа в степу рік
Автопортрет Як чумаки, тягнучись у степах, Стовпи минають верстові, Йдуть роки прожиті. Мені, що! На пам'ятних листках Строчу-віршами наповнюю За книжкою книжку. Розганяю Кручину про глуху долю (Як ці панове дізнаються). Та хоч на хрест, будь наказ їх, А без віршів я жити не в силах. Два роки в книжечках писав їх Почну і в третій у добра година.» 1849, Кос-Арал
На засланні Шевченко пробув 10 років, з червня 1847 по серпень 1857 року. Його визволення відбулося в 1857 році, за амністією, завдяки наполегливим клопотанням за нього графа Ф.П. Толстого та її дружини графині А.І. Толстой. Повернення Тараса Григоровича із заслання було довгим та важким. Дорогою, в Нижній Новгороді, він був затриманий, йому заборонили в'їзд в обидві столиці. Проте друзі домоглися йому дозволу жити у Петербурзі, куди він прибув навесні 1858 року. Тут він зблизився з колом авторів "Сучасника", зійшовся з Н.Г. Чернишевським, Н.А. Добролюбова, Н.А. Некрасовим, М.Л. Михайловим, братами Курочкіними, О.М. Островським та інших. У його сатирі зазвучали ще різкіші і гнівні ноти. "Третє відділення" знову встановило за поетом суворий нагляд. Посилання не зламало волю та революційні переконання поета. Вірші та поеми "невільницької музи" (так називав поет свої твори, створені на засланні та ретельно приховані при обшуках) відзначені зростанням революційних настроїв. У циклі віршів "Царі" (1848) звучить обвинувальний вирок тиранам та заклик до розправи з ними. У роки заслання були написані реалістичні повісті російською мовою: "Княгиня" (1853), "Музикант" (), "Нещасний", "Капітанша", "Близнюки" (все), "Художник" (1856); всі вони пройняті антикріпосницькими настроями та містять багато автобіографічних подробиць.
Я, щоб не наврочити, не хвораю, Але за собою помічаю- Негаразд з серцем у мене. Як би голодне дитя, Чогось чекає воно, ридає, Не спи. Може чекає поганого? Доброго не чекай- Даремно волі чекаємо: Притиснута Миколою, Заснула. Щоб розбудити Бідолаху треба якнайшвидше Всім світом загартувати обух Та наточити сокиру гостріше І ось тоді вже будити. А то, мабуть, так трапиться- До страшного суду заспіти! Пани допоможуть міцно спати: Усі будуть храми споруджувати І свого царя хмільного Хай візантійство прославляти, І не дочекаємось ми іншого. 22 листопада 1858 р. Петербург.
Але важкі роки заслання призвели до швидкого ослаблення здоров'я і таланту. Спроби влаштувати сімейне вогнище не мали успіху, воно до кінця днів так і залишилося самотнім. Пробувши недовго у Петербурзі Шевченко знову їде на батьківщину. Тут у нього виникла думка купити собі садибу над Дніпром. Було обрано гарне місцепід Каневим, на Чернечій горі. Шевченко посилено дбав про придбання, але оселитися тут йому не довелося. Якось він читав свої вірші у малознайомій п'яній компанії, місцевий городничий негайно подав рапорт на ім'я губернатора князя Долгорукова про те, що "академік Шевченко" агітував народ проти влади. Його знову заарештували, зобов'язали залишити Україну та повернутися до Петербурга під нагляд III Відділення. Відволікається численними літературними та художніми знайомствами, Шевченко у Останніми рокамимало писав та мало малював. Майже весь свій час, вільний від званих обідів та вечорів, Шевченко віддавав гравіруванню, яким тоді дуже захопився. У тому ж 1860 він отримав звання Академіка з гравіювання на міді. Початок 1861 року поет зустрів важкохворим. У своїх листах до України троюрідному братові Варфоломію він писав, що дочекається весни, приїде на Україну і там обов'язково одужає. Перед смертю ніби настало полегшення, рано-вранці 10 березня 1861 року Тарас Шевченко підвівся з ліжка, попросив, щоб йому допомогли одягнутися і зійти в майстерню. Він став спускатися сходами і впав. Слуга, закріплений за академіком Імператорської академії мистецтв, почув його останню волю: "До Канева..." - і поета зупинилося.
Як помру, поховайте На Украйні милою, Посеред широкого степу Вирийте могилу, Щоб лежати мені на кургані, Над річкою могутньою, Щоб чути, як бушує Старий Дніпро під кручею. І коли з полів Украйни Кров ворогів постиглих Він понесе… ось тоді я Встану з могили- Піднімуся я досягну Божого порога, Помолюсь… А поки Я не знаю бога. Поховайте і вставайте, Ланцюги розірвіть, Злою ворожою кров'ю Волю окропіть. І мене в сім'ї великій У сім'ї вільної, нової, Не забудьте – згадайте Добрим, тихим словом. 1845р., Переяслав
Пам'ять Ім'я Тараса Шевченка носять: – Теплохід. - Національний університет у Києві (напроти центрального корпусу університету в парку, що також носить ім'я Тараса Шевченка, знаходиться пам'ятник поету-кобзарю). - Бульвар у Києві, який є одним із центральних проспектів столиці України. - Набережна у Москві. - Луганський педагогічний університет. - Придністровський державний університету Тирасполі. - Державний академічний театр опери та балету ім. Т. Г. Шевченка у Києві. – Волинський обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка. - У СРСР ім'я було надано Дніпропетровському обласному українському музично-драматичному театру. - Його ім'ям названо вулиці у багатьох містах України, Росії та інших країн (наприклад, у Тбілісі, Вільнюсі, Ашхабаді). - Його ім'ям також названо площі у Києві, Санкт-Петербурзі, Лондоні та Нью-Йорку. - З 1924 року казахське місто Форт Олександрівське носить назву Форт-Шевченка, а з 1964 по 1991 роки місто Актау називалося «Шевченком». - Бульвар у Мінську. У Мінську ж поряд з українським посольством встановлено йому пам'ятник. - парк в Одесі, проспект. – Станція Київського метро.
Список використаної літератури та матеріалів 1. Шевченко Т. Зібрання творів у п'яти томах / Т. Шевченко, під. ред. А. Дейча, М. Рильського, Н. Ушакова. - М.: Худож. літ., Шевченко Т. Зібрання творів у чотирьох томах / Т. Шевченко.- М.: Вид-во «Правда», (Бібліотека «Вогник») 3. Шевченко Т. Лірика. Пров. з укр./т. Шевченка, передмова, сост. та прим. А. Дейча. - М: Худож. літ с. 4. Шевченко Т. Вірші. Пров. з укр./т. Шевченка, сост., вступ. стаття та коментарі доктора філолог. наук Н.С. Над'ярних. - М: Дит. літ., с. 5. Історія Оренбуржжя [Електронний ресурс]. - Електрон. текст. дан.- Режим доступу: 6. Шевченко Тарас Григорович [Електронний ресурс].- Електрон. текст. дан.- Режим доступу: 7. Шевченко Тарас Григорович [Електронний ресурс].- Електрон. текст. дан.- Режим доступу:
Літературний вечірдає уявлення про особистість та творчість Т.Г. Шевченко, як літератора, так і художника, формує інтерес до особистості та творчості Т.Г. Шевченка. Може бути застосовано на факультативних заняттях з літератури, для проведення класних годинників та бібліотечних заходів.
Обладнання: мапа України, портрет Т.Г.Шевченка; картини Т.Г.Шевченка; пісня «Реве і стогне Дніпро широкий». Портрет художника К. Брюллова, портрет поета Жуковського /художника К. Брюллова/«Він сам був безсмертною піснею свого талановитого, волелюбного народу»
Бєлінський.
/Звучить пісня «Реве і стогне Дніпро широкий»/
Бібліотекар: Цю знамениту пісню про Дніпр написав Тарас Григорович Шевченко. Він був великий поет- складав чудові вірші, крім того, він був і талановитий художник - писав чудові картини. Досить глянути на нього, щоб запам'ятати це високе чоло, сіро-блакитні очі. З портрета на нас дивиться людина із простим добрим обличчям. І сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про цю людину. Мені допоможуть учні 8 класу.
1 Ведучий: Тарас Шевченко народився 190 років тому 1814 року, у бідній селянській родині. Батька звали Григорій Іванович, а мати – Катерина Якимівна. Усі рідні були кріпаками. Тарас народився у селі Моринці. Але невдовзі пан перевів родину до села Кирилівка – тепер Шевченка, що на Чернігівщині. Тут у вбогій хаті пройшло його дитинство (Показ картини «Хата»).
2 Ведучий: Сім'я жила в нужді: п'ять сестер і два брати. Батько й мати пропадали на панському полі, і Тарас цілими днями не бачив. Мати заміняла сестра Катерина. Тарас ріс дуже допитливим. Він любив слухати казки та пісні. Але найбільше любив діда Івана. Він розповідав про героїв, про повстання кріпаків. Розповіді діда будили у Тараса роздуми про долю кріпаків.
3 Ведучий: Про те, як Тарас ходив шукати залізні стовпи, що підпирають небо, розповіли його рідні. Один раз грав він у садочку. Тихо дзюрчала річка. На кущах калини співали птахи. Полудене сонце повільно котилося небом. Катерина полола квітник і тонким голосом співала пісню. Вона не бачила, як Тарас зійшов униз, у долину, і поплентався за село. Дід Іван казав: "Там небо підперте стовпами".
Та де стовпи, що небо підпирають? Може, там, де небо сходить із землею?
Далеко - далеко на заході сонця сідало.
Назустріч Тарасові їхали чумаки, вони привезли хлопчика додому. Тим часом у хаті почалася тривога. Катерина з ніг збилася, ніде не знайшла свого улюбленця. Але ось з'явилася біла голова.
– Прийшов! Прийшов! Після вечері поклала його спати, з лагідним докором назвала його «бродяжкою».
4 Ведучий: Малювати почав дуже рано. Як потрапить йому в руки крейда чи вугілля, так зараз розмалює стіну чи підлогу в хаті. Мати та сестра Катерина дуже добре малювали. На стінах біля вікон – квіти, на грубці – голубів, півнів. Їх запрошували малювати до сусідніх хат. Взимку хлопчик спостерігав, які малюнки малює мороз на склі, на зміну зимі приходила весна. Згодом Тарас Шевченко пише поему «Гайдамаки» і так малює весну.
Землю, що спала під снігом,
Весна розбудила,
Муравий - травою одягла,
Квітами вкрила.
У полі жайворонок дзвінкий,
Соловей на вербі
Пробуджену зустрічають
Землю першою піснею.
1 Ведучий: Коли Тарасові минуло 8 років, дід Іван віддав його в науку до дяка Павла Рубана. Перший рік дяк навчав хлопців слов'янській абетці. На другий рік – читати та писати. Ото була і вся грамота. Тарас швидко опанував цю грамоту. А дівчаток і зовсім не вчили. Вчитель – дяк був дуже сердитий. Учнів, що провинилися, часто стьобав вишневими різками. А по суботах порав усіх поспіль - і правих, і винних. Тарас був слухняною дитиною. Однак у суботу попадало і йому.
Листок паперу. І скріплю
Я ниткою книжечку. Хрестами
І тонкою рамкою з квітами
Навколо сторінки обведу.
Перепишу сковороду
Або «Три царі із зорі»
І від дороги осторонь,
Щоб про мене хтось не суджав
Співаю собі та плачу.
2 Ведучий: Найдорожчі люди – це батько та мати. Коли Тарасові було 9 років померла трудівниця мати, вона часто хворіла. Восени того ж року батько привіз із Моринця мачуху з 3 дітьми. Тяжко жилося сиротам. Якось батько виїхав з дому далеко з чумаками. В цей час у хату зайшов старий солдат - і попросився переночувати. Вранці солдат побачив, що з його мішка хтось викрав 3 золоті. Мачуха запідозрила Тараса і побила його, він сховався в кущах калини. А потім з'ясувалося, що били Тараса марно, бо гроші вкрав Степанько – син мачухи. Батько часто їздив у далекі дороги. Зима була люта, а який одяг у кріпака? Сувоє з дірками, на спині вітер гуляє. Недовго прохворів Григорій Іванович, перед смертю подивився на Тараса і сказав, що в господарстві йому нічого робити, бо з нього вийде велика людина.
Бібліотекар: Багато довелося Тарасу перенести негараздів, але він постійно вчився, тільки вчителі були не зовсім вдалими. Навчався він малювати переважно у дяків, які довіряли йому найважчу роботу. Минуло трохи часу – з далекого міста Вільні приїхав пан Павло Васильович Енгельгардт, власник Тараса, який забрав його до себе козачком. Тарас Шевченко вперше бачив такі великі міста, як Київ. Тепер йому довелося вчитися польської мови.
3 Ведучий: Тарас був рухливий, звик працювати, а тут доводилося сидіти у передпокої. На ніч спати Тарас ходив у людську, там стояла його заповітна скринька з картинками, найчастіше малював він діда Івана. Якось пан із дружиною поїхали на бал. Козачок запалив свічки і почав змальовувати портрет одного з героїв В.О.війни 1812 року - козака Платонова. Він його змалював повністю, залишилося домалювати лише копита коневі. Захопившись роботою, він не помітив, як пан повернувся і ввійшов до кабінету.
Хто тобі дозволив свічки палити? Побив пан Тараса, та ще й покарав Слузі Сидорці другого дня, на стайні відстібати його різками. І все-таки з кожним днем малюнків у скриньці ставало дедалі більше. У вільний час він малював сад будинку, людей. Пані Софія якось сказала своєму чоловікові, що Тарас добре малює, тоді в святкові дніПан дозволив йому малювати у своєму саду з натури. Якось зайшов сусід пана. Це був відомий художник – портретист Ян Рустем. Він одразу оцінив малюнки юного кріпака, радив пану віддати його вчитися. Пролунали події 14 грудня 1825 року. Відлунням вони прокотилися Росією. Цар - найбільший поміщик у Росії - стратив людей через те, що вони вимагали волі, землі, людських прав. Восени 1830 року революція докотилася і до Вільні, стурбований пан Тараса покинув службу у Вільні та помчав до Петербурга. Так юний Тарас потрапив до великого міста, столиці Росії.
4 Ведучий: Пан таки віддав нарешті Тараса вчитися до художника В.Ширяєва, який свого часу теж був кріпаком. Йому було надано право користуватися бібліотекою художника. Ширяєв тоді розписував стелю великого театру. Цю роботу він довірив Тарасові.
Хто це розписав? - Запитали у Ширяєва.
- Це мій учень, кріпак пана Знгельгардта, Тарас Шевченко.
- Добре малює!
- То він і портрети, і картини пише. Талант!
- Це добре! Потрібно, щоб такий талант не зник. Треба послати його до вищої художньої школи - до Академії.
- Що ви, до Академії? Туди ж кріпаків не допускають. В Академії мають право навчатися лише вільні люди.
1 Ведучий: Тараса приваблювали краси Літнього саду, він ходив милуватися та малювати мармурові статуї. І одного разу зустрівся із земляком – художником Іваном Максимовичем Сошенком, через якого познайомився з передовими людьми того часу: Веніціановим, Брюлловим. Тоді ж таємно від друзів почав писати вірші, поеми «Пірчена», «Думи мої».
Думи мої, думи мої
Горе, думи з вами!
Що ви встали на папері
Похмурими рядами?
Що вас вітер не розвіяв
Пилом на просторі?
Що вас уночі, як дитину
Чи не приспало горе?
2 Ведучий: Передові люди Петербурга – письменники, поети, художники – стали друзями Тараса Шевченка. Вони пробували вмовити пана, щоб відпустив Тараса на волю, Та де там! І слухати не хотів. Пану потрібні гроші. Коли, вирішивши викупити його з кріпосного рабства, вони спитали, скільки він візьме за Тараса, – пан запросив 5 тисяч. Змовилися на 2,5 тисячах. На той час це були великі гроші. Друзі всім серцем вирішили допомогти. Жуковський вмовив Карла Брюллова написати його портрет і розіграти цей портрет у лотерею. Портрет був написаний – він і зараз у Києві у музеї Т.Г.Шевченка. Його розіграли в лотерею, зібрали 2,5 тисячі рублів і викупили Тараса з неволі. Тоді йому було 24 роки. 25 квітня 1838 року на квартирі художника Брюллова Тарасу було вручено відпускну. З величезним захопленням Тарас взявся до роботи. Писав картини під проводом Карла Брюллова. Багато читав, поповнював свої знання. А головне – він тепер був вільною людиною! Тарас Григорович писав своєму братові Микиті: «Живу, навчаюсь, нікому не кланяюся і нікого не боюся… Велике щастя бути вільною людиною».
3 Ведучий: Навчаючись в Академії мистецтв, Тарас Григорович виявив велике обдарування. Він отримав у нагороду 3 срібні медаліза картини: «Малюнок з натури», «Маленький жарт дає шматок хліба собаці», «Циганка-ворожка». У той же час у Тараса виявився талант художника та поета. Він писав народні поезії. Зібравши їх, він видав книгу, яку назвав «Кобзар», поему «Гайдамаки» та багато інших віршів.
У темному гаю вітер виє,
По полю гуляє,
Він на тополю налітає,
До землі пригинає.
Стан високий, лист широкий
Навіщо зеленіє!
Навколо поле, наче море,
Широко синіє
Подивися чумак на тополю,
Серцю сумно стане;
Чабан вранці із сопілкою
Сяде на кургані,
Гляне і душа засне:
Навколо булилинки!
Гине тополя, як у неволі
Гине сиротинка.
Поетичні твори Шевченко іноді заповнював мальовничими роботами. Так він написав поему «Катерина» і на цю тему написав картину.
4 Ведучий: Тарас Григорович давно жадав побувати в Україні. Він не був там 14 років. На батьківщині Тарас Григорович відвідав своїх братів – Микиту, Осипа та сестер – Катерину, Ярину, Марусю. Побував у Діда Івана, у всіх своїх рідних. Тарас Григорович дуже любив дітей. Проїжджаючи Україною і дивлячись на дітей кріпаків, він ніби бачив своє дитинство.
Коли ще…
Хлопчика зустріч, самотній
Як із гілки зірваний листок.
Сидить він притулившись до тину,
Одягнений у рване полотно, -
І уявляє мені, що це я,
Що це моя молодість!
І мені каже: у суворій частці
Він не побачить вільної волі,
Священної волі. І ось так…
І ось так -
Даремно - прахом пролітали
Усі найкращі його роки.
В Україні Тарас Григорович був протягом життя тричі.
1 Ведучий: 1846 року інтелігенція Києва організувала гурток людей, які мріяли об'єднати слов'янські народи в одну родину, мріяли знищити кріпацтво. У гуртку був донощик і 5 квітня 1847 року Шевченка було заарештовано. Під час арешту знайшли рукописи його поезій «Сон», «Заповідь». У віршах він сміється з царського подружжя:
Цар по залах виступає
Високий, сердитий.
Походжає важливо
З худою, тонконогою
Немов висохлий опінок
Царицею убогою.
А до того ж вона бідолаха
Трясе головою.
Цар Микола читав, він був у сказі. Суду не було. Цар написав своєю рукою: «Під найсуворіший нагляд, із забороною писати та малювати». Це було найсуворішим покаранням. Шевченка повезли до Оренбурга, потім до фортеці-в'язниці Орськ. В Орську пересічного Тараса Шевченка муштрували щодня до втрати почуттів. Він був змучений, хворів на цингу. Але не падав духом, а почав потай писати вірші та ховати їх за халяву чобіт, українською – «халява». Цю книжечку так і звати тепер "Захалявна". На засланні Тарас багато чув розповідей про страшне життя кріпаків Росії. Бачив Тарас, як місцеве населення козаків терпить людське гноблення.
2 Ведучий: Несподівано навесні 1848 року до Оренбурга приїхав молодий географ і моряк офіцер Олексій Бутаков. Йому треба було підібрати людей, щоб взяти їх із собою на Аральське море для вивчення його берегів та багатства. Бутаков взяв Шевченка для замальовок берегів Аральського моря. Тарас був радий вирватися з фортеці, міг малювати. Загін пройшов пішки 700 км. до форту Раїм, готувалися до морського походу. Два місяці плавав на кораблі «Костянтин» і все малював та малював. За цей час він написав багато хвилюючих віршів про Батьківщину, про свою улюблену Україну. Згадуючи своє дитинство, він писав:
Вишневий садок біля хати,
Хрущі над вишнями снують
З плугами орачі йдуть,
Ідуть додому, співають дівчата,
А матері їхнього будинку чекають.
Усі вечеряють біля хати.
Зірка вечірня встає,
І донька вечерю подає.
Бурчала б мати, та ось біда,
Їй соловейко не дає.
Мати поклала біля хати
Дитинок маленьких своїх
Сама заснула біля них,
Затихло все… Одні дівчата
Та соловейко не затих.
3 Ведучий: Майже півтора року досліджувала експедиція берега Аральського моря, на другу зиму прибула знову до Орська. У цей час один із офіцерів доніс, що Шевченко порушив царську волю – малює та пише, а начальство йому потурає. У Шевченка зробили обшук, відібрали його папери, книги та посадили до в'язниці. Через п'ять місяців його перевели до Ново-Петрівської фортеці.
4 Ведучий: Коли Шевченка везли до цієї «незапертої в'язниці», він узяв свіжу гілочку верби і привіз із собою. Поет посадив і щодня поливав її, і ось із гілочки виросло велике дерево. У цій фортеці пробув Тарас Григорович 7 років, за ним постійно стежили, як би у Шевченка знову не було в руках олівця та паперу. Це було борошно. Були випадки, коли солдатам надсилали поштою гроші, офіцери брали їх і пропивали, якщо солдат обурювався, його проганяли через стрій. 2 тисячі солдатів ударяли того, що провинився різкою. Тарас намалював картину «Кара шпіцрутеками». З глини Тарас Григорович ліпив фігурки дітей, котрі позували йому. Він дуже любив дітей і згодом зобразив їх у картинах: «Діти жебраки», «Діти просять милостиню». Десять років і три місяці пробув Шевченко у засланні, яке підірвало його здоров'я. 1 серпня 1857 року комендант фортеці видав Шевченкові квиток до Петербурга. Але коли Тарас Григорович прибув до Нижнього Новгорода, у нього відібрали документи і заборонили жити в Москві та Петербурзі. Після довгого клопоту друзів Шевченка було дозволено в'їзд до Петербурга.
1 Ведучий: Наприкінці травня 1859 року він отримує дозвіл на виїзд до рідної України. Поїхав Тарас Григорович з України, але думка оселилася – дожити свого віку на Батьківщині.
2 Ведучий: Після повернення з подорожі Україною Шевченко довго хворів, але дуже багато працював: готував нове видання «Кобзаря», йому дуже хотілося, щоб простий народ навчався, він склав для цього буквар. У 1860 році він пише понад 40 поем для дорослих та дітей. Взимку Тарас Григорович зовсім розхворівся і зліг. 9 березня 1861 року йому виповнилося 47 років. Прийшли вітальні телеграми, прийшло багато друзів, але Тарас Григорович уже не міг підвестися. Другого дня йому стало легше. О пів на шосту він підвівся, пішов у майстерню дописати портрет. Але, коли почав спускатися зі сходів, ноги в нього затремтіли, він похитнувся і впав. Холодного ранку 10 березня 1861 року його не стало. Друзі поховали поета на смоленському цвинтарі в Петербурзі. Але ще за життя Шевченко написав «Заповіт», просив поховати його на милій Україні. Виконуючи його заповіт, друзі почали клопотати про те, щоб перевезти порох на Україну. Від Москви до Києва везли на конях. Труну пронесли над Дніпром на Поділ, поставили на пароплав і відвезли до Канева. І тут, над Дніпром, на високій кручі поховали поета, як він заповідав.
Бібліотекар: Тернистий і важкий був життєвий шлях поета і художника, коротке його життя, але він ніколи не зраджував свого народу. Багато років минуло після смерті Тараса Григоровича Шевченка, але він живе у пам'яті народу.
Семенкова Віра Степанівна, бібліотекар