Завантажити презентацію безумовно особисті пропозиції. Презентація на тему "Виразно – особисті пропозиції"
Конспект відкритого урокуу 8Б класі
Тема: «Певно-особисті пропозиції». 13.11.2013.
Цілі:
Навчальна
Навчання вмінню знаходити односкладові та двоскладові речення;
Дати поняття певно-особистих речень;
Формувати вміння знаходити конкретні особисті пропозиції за значенням, їх структурними особливостями;
Розвиваюча
Розвивати вміння використовувати односкладові речення у різних стилях.
Виховна
Щеплювати любов до російської мови.
УУД:
регулятивні: переробляти та систематизувати отриману інформацію, складати таблицю зі спостереження у групі, вибір підстав для класифікації; вміти перетворювати інформацію з однієї форми в іншу, контроль та оцінювання своєї діяльності
комунікативні: вміння ясно, точно, повно висловлювати свої думки, здійснювати роботу в парах, володіти монологічною та діалогічною формами мови;
пізнавальні: вміння здійснювати аналіз речень, структурувати знання.
Тип уроку : пояснення нового матеріалу
Методи навчання : Робота з підручником, опорною таблицею, рішення проблемних питань, практична робота.
Обладнання та ТСО 1. Підручник.
2. Зошит.
3. Комп'ютерна презентація.
4. Блок-схема: «Односкладові речення».
5. Картки із пропозиціями.
6. Тест.
Педагогічні технології: технологія вторинного осмислення знань, практикум із вторинного закріплення, вироблення умінь щодо їх застосування.
Терміни : односкладові та двоскладові речення, граматична основа речення (підлягає, присудок), граматичні ознаки, безперечно-особисте, невизначено-особисте, узагальнено-особисте, безособове, називне пропозиції.
Хід уроку
Оргмомент
Вступне слово вчителя. Постановка навчальної задачі.
Здрастуйте, хлопці! Я рада бачити Вас. Сподіваюся на плідну співпрацю. Нам відома крилата фраза: "Не соромно не знати, соромно не вчитися" (Слайд 1) (Особистісний УУД)
Як ви розумієте цей вислів? (Погано, коли людина не має знань, але ще гірше, коли вона не прагне їх отримати, коли не докладає жодних зусиль, щоб осягнути нове для себе).
Тож давайте сьогоднішній урок проведемо під цим девізом. Адже Бернард.Шоу сказав: "Єдиний шлях, що веде до знання, - діяльність"
Запишіть число, класна робота.
На столі у кожного лежить листок самооцінки. У міру виконання завдань ставте собі позначку: "5" якщо все зробили без помилок; "4" -1-2 помилки, "потрібно повторити"
Вид праці
1.Усна розминка "Четвертий зайвий".
2.Термінологічний футбол.
3. Аналіз пропозицій.
4.Заповнення блок-схеми.
5.Робота у групах.
6.Синтаксичний розбірпропозиції.
7. Вправа 139
8. Творча робота.
9. Підсумкова оцінка.
"5"
"4"
Потрібно повторити!
Діти, ми на минулому уроці познайомилися з односкладовими пропозиціями. Перевіримо, як ви орієнтуєтесь у отриманих знаннях.
1 Завдання для усної розминки: знайдіть четверте зайве, обґрунтуйте свій вибір. З місця)….
(слайд 2)
1) На морозному повітрі важко дихати.
2) Не хочу повертатись.
3) Ранок.
4) За вікном виднілося вже зоране поле. (двоскладовий) Всі інші - односкладові
(Слайд 3)
1) Малюк не спить.
2) Наближається вечір.
3) Серце голосно стукає.
4) Від добра добра не шукають. (Односкладове). Всі інші двоскладові.
А що означає двоскладова пропозиція? А односкладовий? Виконай завдання по картці. Оцінка…
2 Завдання Термінологічний футбол. (Комунікативний УУД)
Продовжимо роботу з повторення деяких теоретичних понятьпо темі. Які питання ви могли б поставити один одному, щоб перевірити рівень знань за вивченою темою.(питання-відповіді)
3. Організація шляхів розв'язання задачі уроку та її вирішення шляхом аналізу, узагальнення.
Подивіться на слайд. Яке завдання можна виконати із цією пропозицією?
В реченні Дивлюся у вікно і не впізнаю лісу - граматична основа…(дивлюся і не впізнаю) (слайд 4)
(особистісні, пізнавальні УУД)
Хлопці, у реченні немає підлягає, але чи можна сказати, хто вчиняє дію? Хто?
Такі пропозиції називаються конкретно-особистими. Як пояснити цей термін? Яка тут особа? Який займенник відповідає 1 особі од. Чи можемо ми перетворити цю односкладову пропозицію на двоскладову?
Чи є пропозиції, в яких є лише один головний член, незавершеними за змістом? Чи зрозумілі вони нам?
Який можна зробити висновок?(Слайд5)
Односоставными определенно-личными пропозиціями називаються такі пропозиції, у яких граматична основа складається з одного головного члена і відсутність другого бракує смислової незавершеності.
Якою є тема сьогоднішнього уроку?( слайд6)
4. Сформулюйте ціль.
( слайд7)
Нагадую, що формулювання мети будується за планом «пригадати-довідатися-навчитися» (Регулятивні УУД)
(слайд 8)
-згадати відмінність односкладових і
двоскладових речень; дієслівних та іменних; називні пропозиції;
-дати поняття определенно-личных пропозицій;
-навчитися знаходити певно-особисті пропозиції;
визначати вид односкладових речень
Запишіть тему у зошитах.
5.Вивчення нового матеріалу. Аналіз пропозицій.
Хлопці, працюючи з пропозиціями, дізнаємося, займенник лише 1 особи, однини можна підставити до присудка в певно-особистих пропозиціях.
Коментований лист. (слайд 10) (Регулятивні та пізнавальні УУД-прогнозування)
До дошки…
Визначте, які форми дієслова (нахил, особа, число) використовуються в о-л пропозиціїх?
Але тут із перемогою привітаємо Тетяну милу мою. (А.С.Пушкін) (вияв.накл., 1 л. Мн.ч.,)
Куди біжиш , стежка мила? (М. Ісаковський) (вилуч. Накл., 2 арк., од.ч.)
Яке правило ми ще можемо повторити? Чи є звернення членом пропозиції?
До дошки…
Чому смієтеся ? Над собою смієтеся! (Н.В.Гоголь) (вияв. накл., 2 л., мн.ч.)
І день, і ніч сніговою пустелею поспішаю до вас голову стрімголов. (А.С.Грібоєдов) (вилуч. Накл., 1 л, од.ч.)
Вели зустріти їм мене з дитячою любов'ю та слухняністю. (А.С.Пушкін)
(пов. Накл., 2 л. Од.ч)
Поясни постановку розділових знаків у реченні.
Всім : Які пропозиції називаються конкретно-особистими? У якій формі має стояти дієслово? В якій особі чисельності?
Висновок : дієслова у формі 1, 2 особи од.ч.і мн.ч вилуч. , повів навкл.(Слайд 11-12)
Які займенники відповідають 1 та 2 особі?
6.Заповнення блок-схеми.
Заповніть таблицю, використовуючи отримані знання.(Перевірка зі слайду №13-14)
Фізмінутка (слайд 15)
Про муху.
Трохи відпочинемо. Не використовуючи руки, виконуйте рухи мімікою, м'язами обличчя.
Уявіть, що в клас залетіла муха, кружляла, кружляла і сіла вам на чоло.
Відлетіла і знову прилетіла, сівши вам на щоку. Тепер вона сіла на підборіддя. Пересунулася на ніс. Залетіло багато мух і обліпило вам все обличчя. Муха сіла на плече, ногу. Муха крутиться біля обличчя, спробуйте її зловити.
Розминка для очей. Подивіться на підлогу, стелю, вікно, двері, дошку. І в зворотному порядку. Добре, молодці, продовжуємо урок.
8. Повторення алгоритму.
Діти, що потрібно зробити, щоб правильно визначити вид пропозиції? Повторимо алгоритм.
знаходжу граматичну основу
дивлюся: односкладова або двоскладова пропозиція
якщо односкладове, то дивлюся, що є: підлягає або присудок
якщо присудок, то визначаю, чим воно виражене і по таблицях визначаю вид односкладового речення
якщо підлягає - лише називне.
9.Робота у групах. (Слайд16) (Комунікативні УУД). Виявлення та освоєння учнями способу дії, що дозволяє усвідомлено застосовувати набуті знання.
- Хлопці, у вас на партах листочки із пропозиціями. Як ви вважаєте, які види робіт ми можемо з ними виконати? А як ви вважаєте, що ми робитимемо, виходячи з теми нашого уроку?
1.група Серед пропозицій відзначити тількидвоскладові.Випишіть номери пропозицій. (2,4,11,12) та граматичну основу.
2 група Серед пропозицій відзначити тількиодноскладові определенно-личные.Визначити, якою частиною мови може бути головний член пропозиції. Випишіть номерипропозицій.(1,5,7,9,10) та граматичну основу
3.група Серед пропозицій відзначити тількиодноскладові називні. Визначити, якою частиною мови висловлюється головний член речення. Випишіть номери пропозицій.(3,6,8) та граматичну основу.
Хлопці, хто впевнений у своїх силах, можете розподілити всі пропозиції, здати зошити та отримати позначку. (перші 3 особи)
Картка.
1. Люблю грозу на початку травня. (О/л).
2. У садах учні обкопують дерева. (Дв).
3. Осінь.(н).
4. Радість, наповнюючи серце, тягне вас вгору, в небо, до зірок! (Дв).
5 Поїдеш зі мною? (О/л).
6. Ранній ранок. (Н).
7. Стій за правду горою. (О/л).
8. Ось і альтанка (н).
9. Поверніть книгу до бібліотеки. (О/л).
10. Подивіться на них! (О/л).
11. Дощ шумів гудів плескав. (Дв).
12. Я серце світом розсіяти готовий. (Дв).
Перевіримо за слайдом 17.
Синтаксичний аналіз пропозиції. (+ 2 перші зошити) (слайд 18)
Виконаємо розбір однієї із пропозицій 2 групи.
Складіть схему речення, дайте характеристику.
Поверніть книгу в бібліотеці.
11. Вправа 139, стор 99. Усна робота.
Доведіть, що ці пропозиції односкладові, безперечно-особисті.
У текстах якого іміджу використовували о-л? (Худож.)
Ти йдеш додому?
Іду. А ти?
Іду.
Ходімо швидше.
Як ви вважаєте, який це стиль мови?
Висновок: О/л пропозиції використовуються у художньому стилі, а й у розмовному.
12. Творча робота. (Пізнавальне УУД, загальноуніверсальні УУД). (Слайд 19) Формування предметних і метапредметних умінь на свідомій основі.
Напишіть невеликий текст на тему «Осінь», використовуючи о/л, звичні пропозиції та, звичайно, інші. (Беру зошити)
13. Висновок з уроку.
Яка тема нашого уроку? Що нового дізналися на уроці? Що було складним? Новим? (Пізнавальна УУД) (слайд 20)
Я дізналася (що таке о-л речення, де вони вживаються, дієслово в якій формі відповідає цим реченням)
Я навчилася (знаходити їх у тексті, відрізняти від односкладових)
Мені було складно.
Мені було цікаво…
Що було нашою метою?(слайд 21)
Чи досягли ми її?
14.Домашнє завдання. : ( слайд 22)
1) упр. 140
2) Виписати з художньої літератури М.Ю.Лермонтова «Мцирі» 5 пропозицій про/л
15. Рефлексія
Підніміть зелені кружечки ті, хто добре зрозуміли цю тему, жовті-є деякі питання, червоні- тема не зрозуміла.
Дякую за урок. Відпочивайте. (слайд 23)
Резерв.
8. Виконайте тест (з взаємоперевіркою). (слайд 13)
Завершуючи роботу, узагальнимо отримані знання, виконаємо тест.
1. Яка пропозиція не є односкладовою?
а). На морозному повітрі було важко дихати.
б) Звід неба був тихий і чистий.
в). Справа словом не заміниш.
г). На сході синіло.
2. Вкажіть односкладову пропозицію.
а).Настав вечір.
б). Вечеріє.
в). Увечері ми підемо у кіно.
г). Які гарні в Росії влітку вечора!
3. Вкажіть певну особисту пропозицію.
а). Ранковий сон солодкий.
б). Не забуду цієї зустрічі.
в). Того вечора ми довго сперечалися і говорили буквально про все.
г). Я люблю Балтійське море.
4. Вкажіть назву пропозицію.
а) Подумаю про це завтра.
Б) Ось і дзвінок.
В) Ми з хлопцями їздили до Волгограда.
Г) Будемо відпочивати та мріяти.
Перевірте один одного.
1. б).
2. б).
3. б)
4. б)
Слайд 2
Сьогодні на уроці
Мета: навчитися знаходити в текстах односкладові речення та визначати їхній вигляд. Завдання: 1) запам'ятати, які пропозиції називаються односкладовими, певно-особистими; 2) виділяти ці речення у тексті з усіх запропонованих речень; 3) Зрозуміти, яке значення природи у житті.
Слайд 3
Повторення
1. Словниковий диктант. Укр…шення з…млі, подовжуючий наря… лісів, поміч(?)ник у б…боротьбі за ур…жай, смя…чат кл…мат, хр…нить вологу, по…тримати вітри, в…найважливіше джерело здоров …я. 2. Згрупуйте слова відповідно до основних правил правопису.
Слайд 4
Спишіть текст. Розставте знаки пунктуації. Ліси це прикраса землі, її чудове і дивовижне вбрання. Ліси це найвірніший наш помічник у боротьбі за врожай. Вони зберігають вологу підтримують повноводність наших великих річок пом'якшують клімат зупиняють спекотні вітри та піски. Але це не все. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Це велетенські зелені лабораторії виробляють кисень уловлювачі отруйних газів і пилу Перевірка 1. Читання та пояснення постановки розділових знаків; 2. Виконайте завдання та дайте відповідь на запитання: Доведіть, що перед вами текст. Заголовок тексту. Чому можна сказати, що ліс – це джерело життя?
Слайд 5
Самостійна робота
Тестування. 1. У словосполученні ПРИКРАЩЕННЯ ЗЕМЛІ вид зв'язку: А) управління, Б) узгодження, В) примикання. 2.У реченні ПИСЬМЕННИКІ, РОЗПОВІДАЮЧИ ПРО ЛІСИ, СТАРАЛИСЯ ПЕРЕДАТИ ЧИТАЧУ СВОЮ ЛЮБОВ ДО НАШИХ ЗЕЛЕНИХ «ОКЕАН» виділене слово – це: А) доповнення, Б) додаток, В) обставина. 3.За наявності головних членів пропозиції бувають: А) прості та складні, Б) односкладові та двоскладові, В) поширені та нерозповсюджені. 4. Дана пропозиція БАГАТО хворіли за ліси. Яке воно? Виберіть правильну відповідь: А) двоскладовий, Б) називний, В) безособовий. 5. Продовжіть визначення «ДВОСОСТАВНІ ПРОПОЗИЦІЇ – це пропозиції, в яких А) два другорядні члени, Б) два головні члени, В) один головний член.
Слайд 6
Взаємоперевірка самостійної роботи
Відповіді тесту 1. А) 2. А) 3. Б) 4. А) 5. Б)
Слайд 7
Оцінка тесту
5 правильних відповідей – «5»; 4 правильні відповіді - «4»; 3 правильні відповіді – «3», решта – «2»
Слайд 8
Односкладові пропозиції
Слайд 9
Виразно-особисті пропозиції
Слайд 10
Робота над темою
Знайдіть у параграфі № _ продовження визначення «Певно-особисті пропозиції – це…» Визначте, яке обличчя і число вказують присудки в прикладах: Люблю тебе, Петра творіння… Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви. Розкажу тобі казку. Виберіть собі книгу до смаку. 3. Чи можна сказати, що ці пропозиції є конкретно особистими? Чому?
Слайд 11
ВИСНОВОК
У конкретно-особистих реченнях головним членом є присудок у формі дієслова 1 або 2 особи однини чи множини.
Слайд 12
Закріплення вивченого
Вправа № , сторінка (коментоване виконання) Вибіркова робота (самостійна робота) Випишіть певно-особисті пропозиції: Люблю спостерігати за навколишньою природою. Вона захоплює мене своєю красою. Милуючись природою, намагаюся вдивлятися в неї і вслухатися у всі звуки, що видаються. Бережіть природу рідного краю!
Слайд 13
Підсумки уроку
Ми познайомилися з виразно - особистими пропозиціями. Це односкладові речення, з головним членом присудком – дієсловом у формі 1, 2 особи, однини та множини. Виразно - особисті пропозиції зустрічаються у живій розмовній промові.
Слайд 14
Домашнє завдання
Параграф № , сторінка Завдання на вибір: Вправа № Виписати з будь-якого художнього твору певно-особисті пропозиції (наприклад, Н.В.Гоголь «Ревізор», 3-4 пропозиції)
Переглянути всі слайди
1 слайд
8 клас Тема уроку: «Виразно - особисті пропозиції» Підготувала: вчитель російської Носкова Н.Е.
2 слайд
Сьогодні на уроці Мета: навчитися знаходити в текстах односкладові речення та визначати їхній вигляд. Завдання: 1) запам'ятати, які пропозиції називаються односкладовими, певно-особистими; 2) виділяти ці речення у тексті з усіх запропонованих речень; 3) Зрозуміти, яке значення природи у житті.
3 слайд
Повторення 1. Словниковий диктант. Укр…шення з…млі, подовжуючий наря… лісів, поміч(?)ник у б…боротьбі за ур…жай, смя…чат кл…мат, хр…нить вологу, по…тримати вітри, в…найважливіше джерело здоров …я. 2. Згрупуйте слова відповідно до основних правил правопису.
4 слайд
Повторення Запишіть текст. Розставте знаки пунктуації. Ліси це прикраса землі, її чудове і дивовижне вбрання. Ліси це найвірніший наш помічник у боротьбі за врожай. Вони зберігають вологу підтримують повноводність наших великих річок пом'якшують клімат зупиняють спекотні вітри та піски. Але це не все. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Це велетенські зелені лабораторії, що виробляють кисень, уловлювачі отруйних газів і пилу. Перевірка 1. Читання та пояснення постановки розділових знаків; 2. Виконайте завдання та дайте відповідь на запитання: Доведіть, що перед вами текст. Заголовок тексту. Чому можна сказати, що ліс – це джерело життя?
5 слайд
Самостійна роботаТестування. 1. У словосполученні ПРИКРАЩЕННЯ ЗЕМЛІ вид зв'язку: А) управління, Б) узгодження, В) примикання. 2. У реченні ПИСЬМЕННИКІ, РОЗПОВІДАЮЧИ ПРО ЛІСИ, СТАРАЛИСЯ ПЕРЕДАТИ ЧИТАЧУ СВОЮ ЛЮБОВ ДО НАШИХ ЗЕЛЕНИХ «ОКЕАН» виділене слово – це: А) доповнення, Б) додаток, В) обставина. 3. За наявності головних членів пропозиції бувають: А) прості та складні, Б) односкладові та двоскладові, В) поширені та нерозповсюджені. 4. Дана пропозиція БАГАТО хворіли за ліси. Яке воно? Виберіть правильну відповідь: А) двоскладовий, Б) називний, В) безособовий. 5. Продовжіть визначення «ДВОСОСТАВНІ ПРОПОЗИЦІЇ – це пропозиції, в яких А) два другорядні члени, Б) два головні члени, В) один головний член.
6 слайд
7 слайд
Оцінка тесту 5 правильних відповідей – «5»; 4 правильні відповіді - «4»; 3 правильні відповіді – «3», решта – «2»
8 слайд
9 слайд
10 слайд
Робота над темою Знайдіть у параграфі № _ продовження визначення «Певно-особисті пропозиції – це…» Визначте, яке обличчя і число вказують присудки в прикладах: Люблю тебе, Петра творіння… Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви. Розкажу тобі казку. Виберіть собі книгу до смаку. 3. Чи можна сказати, що ці пропозиції є конкретно особистими? Чому?
11 слайд
ВИСНОВОК У певно-особистих реченнях головним членом є присудок у формі дієслова 1 або 2 особи однини чи множини.
«Неповні пропозиції»- Учні мають. Повні. Витримаю. Розставте розділові знаки, вкажіть неповні пропозиції. А якщо потрапите, якщо катуватимуть? Заварухіна Галина Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МОУ ЗОШ №2. Вміти: розрізняти повні та неповні пропозиції використовувати неповні пропозиції у мовленні. Неповні.
«Урок Односкладові речення»- За двома зайцями поженешся ... Любиш кататися .... Красуйся, град Петров! Сам гинь… Тихо. Надворі дме холодний вітер. Самоперевірка. 1. Знайти надмірну пропозицію. Синтаксичний аналіз пропозиції. Робота з таблицею. Не плач ти марно. Настала довгоочікувана зима. Зробив справу… «Односкладові речення.
«Односкладові пропозиції»- Перевірка: Узагальнюючий урок на тему «Односкладові пропозиції». Які слова називаються синонімами? Застосовувати односкладові речення у мовленні. Повинні вміти: Відрізняти односкладові речення від двоскладових. Самоперевірка: Ненавидить - гл-искл 2 спр, в 3 л од ч. Не почуєш - гл-искл 2 спр, в 2 л ед ч. Беречь - інфінітив.
"Непряма мова"- Андрій все зрозумів і сказав Добре я згоден. Завдання: Спиши, розстав знаки пунктуації. Єге. Гудки з пристані чутно напівголосно запитав Ілля. Переведіть пряму мову на непряму. Способи передачі чужого мовлення Пряма мова Непряма мова. Як оформити цитати? Непряма мова передає чужу мову не дослівно, лише зі збереженням загального змісту.
«Діалог пряме мовлення»- Що таке діалог? А: "п?". Наприклад: Л. Н. Толстой сказав: «Усі ми у світі один одному потрібні». Чим відрізняється пряма мова діалогу? "П?" - а. "П!" - а. П, - а. П! - а. Наприклад: Графік діалогу. А: "п.". «Стій, братики, стій!» - кричить мавпа. Що таке пряме мовлення? П? - а.
«Певна особиста пропозиція»- Розкажу тобі казку. Самостійна робота. Односкладові пропозиції. Ліси є найбільшими джерелами здоров'я. Чому? Заголовок тексту. Сьогодні на уроці. Повторення. Робота над темою 5 правильних відповідей – «5»; 4 правильні відповіді - «4»; 3 правильні відповіді – «3», решта – «2». Виразно-особисті пропозиції.