Конспект на тему війна та мир. Конспект уроку з предмету «людина та світ»
Христина Цагараєва
Конспект відкритого заняття«Я і світ навколо»
Цей матеріал буде корисним педагогам-психологам, педагогам додаткової освіти.
Цілі:розвиток групової динаміки, згуртування дітей у групі, розвиток пізнавальної сфери, зняття м'язового та емоційного напруження, розвиток почуття емпатії.
Завдання:
Розвиток слухомовної пам'яті;
Розвиток координації рухів;
Розвиток уваги;
Зниження агресії;
Підвищення настрою.
Обладнання:
яблука, аркуші паперу з намальованим квадратом та аркуші паперу з намальованим колом для кожного учасника, чисті аркуші паперу, повітряні кульки(2-4 шт.).
Хід заняття
I. Вступна частина. Організаційний момент. Ознайомлення з дітьми.
1. Ігрова вправа«Ім'я-бавовна».
Ведучий:Здрастуйте хлопці! Які ви всі ошатні та красиві. Я рада вас усіх сьогодні бачити, і хотілося б з вами ближче познайомитися та потоваришувати. Але для початку давайте згадаємо правила поведінки у групі (діти промовляють усі правила). А тепер настав час знайомитися, я вимовлю своє ім'я і відплескаю його, наприклад, Крі - (бавовна, Сті- (бавовна, На (бавовна, після цього, інші учасники повинні повторити моє ім'я і відплескати), потім наступний учасник точно також називає своє ім'я і проковтує його, і так до кінця... От ми з вами й познайомилися.Ви всі такі різні, ось зараз ми поговоримо про нас.Пропоную всім сісти на стільці.
ІІ. Основна частина.
2. Вправа «Яблука».
Ведучий:«Коли люди збирають урожай? А яка зараз пора року? Діти, подивіться, що я вам принесла в кошику (у кошику яблука). Візьміть кожен із вас по яблуку, постарайтеся уважно розглянути його, запам'ятати його колір та плями. Потім я візьму ваші яблука, перемішаю їх з іншими, і кожен із вас повинен знайти своє яблуко серед інших. Після того, як дитина знайде своє яблуко, психолог дарує його дитині і пропонує всім стати в коло.
3. Ігрова вправа «У нас на городі росте…».
Ведучий:Хлопці, зараз ми з вами пограємося в одну цікаву гру, де ми вчитимемося запам'ятовувати. Діти стоять у колі. Гра починається із ведучого. Ведучий:«Де ростуть овочі? Ось зараз ми згадуватимемо, які овочі ви знаєте. Ведучий починає зі слів: «У нас на городі росте картопля», зліва сидить повторює його слово і додає своє, наприклад, «У нас на городі росте картопля і морквина і т.д.». Гра триває доти, доки гра не повернеться до ведучого. Молодці, ви все впоралися із завданням, а тепер подивимося які ви всі у нас умілі та спритні.
4. Ігрова вправа «Веселі кульки».
Ведучий ділить групу на дві команди та просить кожну команду стати у коло та взятися за руки. Зараз я дам кожній команді по одній кульці, ваше завдання утримати кулю в повітрі, не розчіплюючи рук, не можна просто тримати кулі, вони повинні бути саме в повітрі, кулю, що впала, піднімати не можна. Після цього запускається ще по одній кулі кожній команді, в результаті перемагає та команда, яка зможе утримати більшу кількість куль. Гра триває доти, доки одна з команд не розчепить руки, або поки всі кулі не впадуть на підлогу. Ведучий:Молодці хлопці, ось тепер я переконалася в тому, що ви вмілі та спритні, насправді перемогла дружба.
5. Ігрова вправа «Якби ми були художниками».
Ведучий:Хлопці, а зараз ми уявімо, що ми художники, для цього я вас зараз поділю на дві команди. Для кожної команди буде своє завдання. Дітям однієї команди лунають листки із намальованим квадратом, а дітям іншої команди із намальованим колом. Дітям пропонується придумати та намалювати якомога більше предметів певної форми. (круглої та квадратної). Ведучий:Які ви молодці, справжні художники!
6. Ігрова вправа « Святковий салют».
Ведучий:Хлопці, кожен із нас заслужив сьогодні салют, але незвичайним чином. Кожна дитина з групи бере аркуш паперу і намагається зобразити з його допомогою свій стан, настрій. Папір можна рати, м'яти, жувати. Не можна лише малювати. За сигналом ведучого кожен передає свій настрій сусідові зліва. Той теж робить із папером сусіда щось і за сигналом знову передає наступному, і так по колу. Бажано, щоб після завершення вправи від аркуша паперу залишилися лише дрібні шматочки. Ведучий пропонує дітям зробити з них святковий салют.
ІІІ. Заключна частина.
7. Релаксаційна вправа «Зірви яблука».
Ведучий:Діти уявіть, що перед вами росте велика яблуня з чудовими великими яблуками. Яблука висять дуже високо і легко дістати їх не вдається. Бачите, вгорі праворуч висить велике яблуко. Давайте спробуємо його зірвати, потягніться правою рукою якомога вище, підніміться навшпиньки і зробіть різкий вдих. Тепер зривайте яблуко. Нагніть і покладіть його на траву, тепер повільно видихніть. Те саме робимо іншою рукою.
Рефлексія поточного заняття.
Чим ми сьогодні займалися?
Що вам найбільше сподобалося на занятті?
З яким настроєм закінчуєте сьогоднішнє заняття?
Ведучий:Хлопці ми всі сьогодні заслужили на оплески, давайте поаплодуємо один одному!
Культура добросусідства
Тема: Батьківщина та світ
Цілі уроку:
підвести дітей до усвідомлення поняття Батьківщина;
розкрити деякі можливі форми прояву любові до Батьківщини;
познайомити із символікою Російської держави;
розширювати кругозір учнів;
збагачувати їхній словниковий запас.
виховувати гуманну, творчу, соціально-активну особистість
сприяти розвитку інтересу до історії своєї Батьківщини;
формувати інтерес у дітей до своєї «малої» Батьківщини, шанобливе ставлення до культури рідної країни;
створювати емоційно-позитивну основу для розвитку патріотичних почуттів: любові та відданості до Батьківщини, почуття гордості за героїчне минуле своєї Батьківщини.
Навчальні :
Розвиваючі :
Виховні :
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
Дзвінить заливисто дзвінок, Закликає дітей він на урок.
Ось вони вже стоять, утворюючи стрункий ряд.
Тепер тихенько всі сіли І сусіда не зачепили.
2. Підведення до теми уроку
– Пропоную вашій увазі уривок із пісні. Після того, як прослухаєте уривок, ви повинні відповісти на запитання: «Про що сьогодні йтиметься на уроці?»
Звучить уривок із пісні «Це ти Батьківщина моя – Росія»
– Хто здогадався, про що сьогодні ми з вами розмовлятимемо на уроці?
3. Формулювання теми та цілей уроку
– Припустіть, як звучатиме тема уроку?
– Що ми сьогодні повторюватимемо? Вивчати?
– Ми починаємо вивчати новий розділ"Росія - твоя Батьківщина". А починаємо ми наш розділ із вивчення теми «Батьківщина – що це означає».
– Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про те, що таке Батьківщина, як люди висловлюють свою любов до рідній земліЩо означає Батьківщина для людини?
4. Ознайомлення з новим матеріалом
–
У нас над головою спільний дах – блакитне небо.
– У нас під ногами загальна підлога – земна поверхня.
– У нас на всіх одна лампа та грубка – ласкаве сонечко.
– У нас загальний водопровід – це дощові та снігові хмари.
- А зараз послухайте вірш Є. Сєрова "Мій дім", який підготував нам Швець Володимир.
Є. Сєров "Мій будинок"
У мене є рідний дивовижний будинок.
Немає стіни жодної в цьому моєму домі.
Тільки є стеля – блакитна – блакитна,
Тільки багато доріг - знай, крокуй по будь-якій!
Дуже будинок мій величезний - від пісків і до крижин!
Добре, що я в домівку не один.
– Про який будинок йдеться у вірші?
– Правильно, у цьому вірші йдеться про нашу планету Земля.(Слайд 8)
– Ми на цій планеті живемо.
– На цій планеті є місце, де ми з вами народилися, живемо, працюємо, навчаємось, тут живуть наші близькі та друзі.
– Як називається це місце?
- Це нашаВітчизна.
Постановка проблеми
– Подумайте, хлопці, і постарайтеся відповісти на запитання:
– Що таке Батьківщина?
(Складання кластера на тему «Батьківщина»)
– Відповідей це питання може бути багато:
– Батьківщина – це країна, де ми народилися і живемо.
– Наша Батьківщина – це російські ліси, поля, моря та річки.
– Це земля, на якій жили, працювали наші предки.
– Земля, яку наші пращури захищали від ворогів.
– Батьківщина – це наш край, місто, село.
Виставка дитячих малюнків на тему «Батьківщина».
– Діти, розкажіть про те, як ви показали Батьківщину у своїх малюнках.
- Що ми Батьківщиною звемо?
– На це питання нам дадуть відповідь хлопці словами вірша, який так і називається«Що ми Батьківщиною кличемо?»
«Що звемо ми Батьківщиною»
Що ми Батьківщиною кличемо?
Край, де ми з тобою ростемо,
І берізки, вздовж яких
Поряд із мамою ми йдемо.
Що ми Батьківщиною кличемо?
Сонце в Синє небо.
І запашний, золотистий
Хліб за святковий стіл.
Що ми Батьківщиною кличемо?
Будинок, де ми з тобою живемо,
І шпаків весняних пісні
За відчиненим вікном.
Бесіда
- Чи траплялися з вами такі історії, коли ви нудьгували за домом?
– Чому людина сумує за домом?
Висновок: людина звикає до рідного дому, де йому завжди затишно і добре, тут на нього чекають і сумують за ним.
Батьківщина – це теж рідний дім людей, тому людина не може жити без своєї Батьківщини.
Батьківщина – це місце, куди знову і знову хочеться повертатись.
– У тексті оповідання зустрілося словочужина
.
– Як ви розумієте це слово?
Чужбина
– це чужа країна.
- СловаВітчизна
ічужина
протилежні за значенням.
– Михайло Пришвін говорив: «…Рибі – вода, птахові – повітря, звірові – ліс, степ та гори. А людині потрібна… Батьківщина».
– Кожній людині потрібна Батьківщина. Про те, як дбайливо і з яким почуттям ставився народ до своєї Батьківщини, йдеться у прислів'ях.
– Ви, мабуть, чули таке прислів'я:
«Всякому мила своя сторона»
– Які прислів'я та приказки знаєте ви?
«Будинки та стіни допомагають». «Рідна сторона – мати, чужа – мачуха». «Людина без Батьківщини, що соловей без пісні».
– Які прислів'я про Батьківщину ви знаєте?
«Батьківщина – мати, умій за неї постояти».
«
Батьківщина краща за сонце, дорожча за золото».
Гра «Склади прислів'я». Робота в парах
На столі розрізні картки з прислів'ями. Діти обговорюють у парах та складають прислів'я.
Де хтось народиться, чужина – мачуха. Жити – Батьківщині служити. Батьківщина – мати, там і знадобиться.
Продовження словникової роботи (робота з тлумачними словниками) (
– Поясніть значення слів: БАТЬКІВЩИНА, БАТЬКІВЩИНА, РІДНА СТОРІН, РІДНА КРАЇНА, ВІЧИЗНА.
– Як ви вважаєте, ці слова схожі чи різні за своїм значенням?
– Усі ці слова мають загальне значення. Вони всі позначають те місце, де людина народилася, де вона живе, працює. Вчиться, де живуть його рідні та близькі.
БАТЬКІВЩИНА, ВІДЧАСНА, ВІТЧИНА. Цими словами ми називаємо свою країну – Батьківщину.
– Звідки походить саме слово «БАТЬКІВЩИНА»? Послухаємо дітей, які знайшли у словниках слова, близькі до цього слова.
Слово «БАТЬКІВЩИНА» походить від стародавнього слова«РОД», що означає групу людей, об'єднаних кревною спорідненістю. Кожен із нас нащадок якогось стародавнього роду. Рід – бог слов'яно-російської міфології, родоначальник життя, дух предків. Покровитель сім'ї та будинку. На честь цього бога і названо головне містоплемені росів – Родінь (Родня). Також близькі за значенням слова: народити, батьки, рідня, родовід, батьківщина, народ.
– Ми живемо в Росії. Це наша Батьківщина. Отже, ми хто? Ми росіяни.
– Росія – найбільша країна на Землі. Вона займає дев'яту частину всієї суші. Росія розташована відразу у двох частинах світу: у Європі та в Азії. Її територія така велика, що потрібно майже тиждень, щоб проїхати поїздом із заходу на схід.
– Росію називають багатою країною.
Тлумачний словник Ожегова пояснює:
"
Багатий – те, що багатий, що містить у собі багато чогось цінного”.
– Чим багата Росія?
Росія багата на ліси;
корисними копалинами (нафтою, алмазами, торфом, кам'яним вугіллям, гранітом, піском та глиною, залізною рудою);
пам'ятками архітектури;
людьми, які стали відомими.
Тетяна Казанкіна – олімпійська чемпіонка з легкої атлетики, уродженка міста Петровська, наша землячка.
Ю. А. Гагарін-льотчик-космонавт, герой Радянського Союзу,
Світлана Савицька – двічі герой Радянського Союзу,
Олег Табаков – народний артист Радянського Союзу наш земляк.
Алла Перфілова (Валерія) – заслужена артистка Росії, співачка, наша землячка.
Владислав Третяк – заслужений майстер спорту, хокеїст, депутат Державної Думи та багато інших.
4. Фізмінка «Ми великої планети діти»
5. Символи нашої Батьківщини. Робота
– Назвіть столицю нашої Батьківщини.
– Хто є президентом нашої держави?
– Кожна держава має свої символи.
– Назвіть символи держави.
– Є у мешканців нашої країни свій герб, гімн та прапор.
– Ви зараз поділіться на три групи. На столах у вас лежать робочі листи з інформацією на тему, ілюстрації, фотографії. Ваше завдання підготувати повідомлення про символ країни: герб, гімн або прапор. (У кожної групи свій символ)
6. Робота з рубрикою «Картинна галерея»
– Подивіться на картинуІ. І. Левітана «Вечірній дзвін».
– Давайте уявимо, що ми сидимо на березі цієї річки, слухаємо мелодійний дзвін. Вечіріє. Навколо тиша та спокій. Так уявляв Батьківщину художник І.І.Левітан.
– А тепер послухайте пісню«Червоне сонечко», Сл. І. Шаферана, Муз. Аєдоніцького
у виконанніЛ. Зикіної
.
– Яке почуття до Батьківщини передає Л. Зикіна у пісні «Червоне сонечко» на слова І. Шаферана.
- А ви, хлопці, як можете висловити почуття до рідного краю?
– Своїми справами, вчинками: допомагати людям похилого віку, брати участь в охороні природи.
– Навіть найменший внесок кожної людини принести результати. Будь ласкавий до своєї землі. Будь другом та захисником природи. Береги квіти, дерева та кущі. Не давай образити тварин і птахів. Цим ти допоможеш зберегти неповторну красу рідного краю. Батьківщина буде багатою, а народ – щасливий.
7. Закріплення здобутих знань
1) Складання презентації свого міста. Творча робота. Робота у групах
– Уявіть собі, що до нас прилетіли інопланетяни і запитують у вас: «Що означає для вас Петровськ?». Постарайтеся їм пояснити якомога коротше, але найголовніше, щоб їм захотілося тут побувати. (На столах план-картки
2) Розгадування кросворду. Робота в парах
1. Країна, у якій ми живемо.
2. Столиця нашої Батьківщини.
3. Президент Росії.
4. Скільки смуг на Російському прапорі?
5. Як називалася наша країна раніше?
6. Як називається обласне місто?
8. Підсумок уроку. Рефлексія
Метод п'яти пальців
М (мізинець)- мисленевий процес.
– Які знання, досвід ви отримали сьогодні? Що вас здивувало?
Учень:
Ми дізналися, що таке Батьківщина. Моя Батьківщина – Росія.
Росія - це одна з самих великих країнв світі. Саме в нашій країні розташована велика кількість заповідників, є багато корисних копалин, лісових та водних ресурсів.
Кожна людина повинна любити та охороняти свою Батьківщину, дбайливо ставитися до неї культурним цінностямпишатися досягненнями свого народу.
Б (безіменний) - Близькість мети.
– Що ви сьогодні робили? Чого досягли?
Учень: Ми читали вірші, розповідь, називали прислів'я та приказки, пояснювали значення слів: Батьківщина, Вітчизна, Батьківщина, рідна країна; працювали в зошиті, грали в гру «Склади прислів'я».
З (Середній)- Стан духу.
– Яким був ваш переважний настрій, стан духу?
Учень: У мене був піднятий, веселий настрій.
У (вказівний)- Послуга, допомога.
– Чим ви сьогодні допомогли? Чим порадували? Чим сприяли?
Учень: Я відповідав на запитання вчителя.
Б (Великий) – бадьорість, фізична форма.
– Яким було ваше фізичний стансьогодні?
– Що ви робили для свого здоров'я?
Учень: Я був бадьорим. На уроці ми виконували фізкультурну хвилинку.
Вчитель: Молодці, хлопці, ви добре попрацювали на уроці. Послухайте, будь ласка, вірш Є. Синіцина «Бережіть Росію».
(Тихо звучить пісня «З чого починається Батьківщина»).
В цей час вчитель читає вірш.
Бережіть Росію – немає Росії іншої.
ДУО « Середня школа№ 42 м. Вітебська»
Тема:«Головні правила добрих відносин» Тип уроку: комбінований.
Ціль: формувати в дитини вміння вибирати необхідний стильовий рівень і вживати вирази відповідні мовному етикету та поведінці.
Завдання:
- навчити поважному ставленню до себе та до оточуючих;
- розвивати пов'язану мовуучнів, вчити їх точно та образно висловлювати свої думки та почуття;
- виховувати увагу до тієї сторони мови, яка пов'язана з добрим, поважним ставленням до людини, виховання ввічливості.
Обладнання уроку:мультимедіа, підручник, конверти із завданнями, наочний матеріал.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Вчитель-дефектолог:Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок. У нас на уроці є гості. Що ви маєте сказати?
Діти:Доброго дня!
Вчитель-дефектолог:
Подивіться, чи все готове до уроку?
А що ви побажаєте один одному, щоб урок пройшов добре?
ІІ. Основний етап уроку.
1. Перевірка пройденого матеріалу
Зараз сяде той, хто вірно назве слова-вітання. (Діти називають)
а) привіт
б) доброго ранку
в) добрий день
г) добрий вечір
Вчитель-дефектолог: Хлопці, сьогодні ми з вами подорожуватимемо країною «Головних правил хороших відносин» А разом з нами подорожуватимуть ельф Розумейка та мудрий гном Василь. Гоном Василь заблукав у нашій країні, тому ми маємо йому допомогти. А щоб допомогти Василеві, ви повинні правильно виконати всі завдання, які вам приготував Розумейко.
Вчитель-дефектолог: Отже, ви готові?
Перше завдання Розумейки "Назвіть правила поведінки, з якими ви вже знайомі" (слайд 2)
Діти називають правила:
1. Вітатися вранці з рідними, з учителями, з однокласниками, з друзями та зі знайомими дорослими.
2. Дякувати, говорити завжди спасибі. Не грубити дорослим та однокласникам.
3. Вибачатися, якщо ненароком когось штовхнув, щось неправильно зробив.
4. Культурно поводитися за столом у гостях та вдома. У громадському транспорті, кіно, театр.
5. Чемно, привітно ставитися до оточуючих людей.
Перевірка (слайд 3-6)
Ну що ж, ви впоралися з цим завданням і наш гном Василь на один крок стає ближчим до свого будинку.
А перш ніж ми продовжимо нашу подорож, давайте трохи рухаємось. (Слайд 7)
2. Фізкультхвилинка.
Раз піднятися, підтягнутися,
Два - зігнутися, розігнутися,
Три в долоні три бавовни,
Головою три кивки,
На чотири - руки ширші,
П'ять – руками помахати,
Шість, на місце тихо сісти.
Вчитель-дефектолог: Хлопці, ви вже знайомі з багатьма правилами поведінки
А сьогодні ви дізнаєтеся про головні правила добрих стосунків. Перш ніж ви дізнаєтеся про них, ви повинні виконати наступне завдання від Розумейки. (слайд 8)
Завдання зачитує учень: уважно прослухайте текст і дайте відповідь на запитання вчителя.
Вчитель-дефектолог: У цьому тексті розповідається ситуація, яка сталася з хлопчиком Ігорем (слайд 9)
Робота з підручником стор.94-96
Запитання до тексту:
1. Чому ніхто не хотів грати з Ігорем?
2. Розумійка приніс вам завдання в конверті і кожен з вас повинен правильно підібрати відповідні слова,
які характеризують поведінку хлопчика.
Звучить музика: (слова: Пляцковскій М., музика: Савельєв Б.) … "Якщо добрий ти, то завжди легко".
Перевірка (слайд 10)
Розбираємо слово «невігла» (слайд 11)
Вчитель-дефектолог: До 16 століття «вежа» означало «знавець», той, хто знає правила пристойності, загальноприйняті форми вираження доброго ставлення до людей.
А якщо додати приставку до частини «вежа». Що вийде? Вийде невігла.
Що означає слово «невігла»? (Груба, невихована людина)
3. Чому вчив хлопчика старий?
- Не можна робити та бажати іншим те, що тобі самому неприємно.
- Добро завжди добром повертається.
- Зло повертається покаранням.
4. Після того, як хлопчик засвоїв ці правила, яким він став? (Діти відповідають)
Вчитель-дефектолог: що означає бути доброзичливим?
(Діти дають свої варіанти відповідей)
4. Фізкультхвилинка для очей «Зірка»
5. Закріплення здобутих знань
Вчитель-дефектолог:(слайд 12)
Ну що ж хлопці, настав час перевірити, як ви засвоїли нові правила хороших стосунків, тому ви повинні виконати наступне завдання Розумейки: «РОЗІРВАНІ ЗАПИСКИ. На записках пишуться правила поведінки те щоб вони були сформульовані з двох частин. Дітям необхідно відновити розірвані записки, правильно підібравши відповідні один одному частини.
І з цим завданням ви правильно впоралися, а наш гном Василь дістався до себе додому (слайд 13)
ІІІ. Заключний етап
1. Підбиття підсумків
а) З якими правилами познайомилися під час уроку?
б) Про яке нове слово дізналися?
Діти відповідають
2. Рефлексія
На дошці прикріплено коло від сонечка, дітям лунають промінчики жовтого і блакитного кольору. Промінчики потрібно прикріпити до сонечка:
- жовтого кольору – мені дуже сподобалося заняття, одержали багато цікавої інформації;
- блакитного кольору – заняття не цікаве, не було жодної корисної інформації.
Вчитель-дефектолог: Я рада, що вам сподобалося заняття, ви дуже добре попрацювали і за те, що ви допомогли знайти шлях додому гному Василеві, він передав вам сюрприз, як ви вважаєте який? Що найбільше у світі люблять гноми? Правильно, золото. Діти отримую шоколадні монетки у золотистій обгортці.
На цьому наш урок добіг кінця, але все, про що ми сьогодні говорили, має бути завжди з нами.
Для розробки конспекту мною було використано навчальний посібникпо предмету "Людина та світ", автор О.Х. Серединська.
Цілі: формувати уявлення у тому, що таке природа; вчити розрізняти об'єкти природи та предмети рукотворного світу, класифікувати їх.
Заплановані результати:учні навчаться оцінювати власне ставлення до навколишнього світу; розрізняти об'єкти природи та предмети рукотворного світу; робити висновки із вивченого матеріалу.
Обладнання:картинки із зображенням об'єктів природи та предметів рукотворного світу, презентації «Види природи», «Творіння людини» (можна відеофрагменти, картинки, фотографії); у учнів – кольорові фішки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань
— Що ви знаєте про своє місто чи село?
- Назвіть свою адресу.
— На якій вулиці стоїть ваш будинок?
— Хто дізнався, скільки років вашому будинку?
— Що прикрашає ваш будинок, створює затишок та тепло?
(Конкурс малюнків «Мій дім». Можна використовувати КІМи (тести 2, 3, с. 7-8).)
ІІІ. Самовизначення до діяльності
(На дошці картинки із зображенням об'єктів природи та предметів рукотворного світу.)
— Хлопці, уважно подивіться на дошку. На які дві групи ви поділили б ці предмети? (Те, що є у природі, і те, що зроблено людиною.)
— Як ви вважаєте, яка у нас сьогодні тема уроку? (Відповіді дітей.)
- Прочитайте тему уроку на с. 14 підручники. (Природа та рукотворний світ.)
- Які навчальні завдання поставимо перед собою? (Дізнатися, що належить до природи, а що — до рукотворного світу.)
— Прочитайте завдання уроку у підручнику.
IV. Робота на тему уроку
1. Бесіда, робота за підручником
— Хлопці, подивіться довкола. Як багато об'єктів нас оточує! Поміркуйте, що ми віднесемо до природи, що до природи не належить. (Відповіді дітей.)
Природа - це весь різноманітний світ, який оточує людину і існує без її участі. До живої природи ми відносимо рослини, тварин, гриби, бактерії, до неживої — каміння, воду, повітря та ін. Частина навколишніх предметів створила сама людина — це штучні об'єкти, вироби чи речі. До них належать машини, одяг, посуд, меблі, будинки тощо.
— Розгляньте фотографії на с. 14-15. Те, що стосується природи, накрийте зеленими фішками, а те, що створено людиною, – жовтими. Перевірте правильність виконання завдання одне в одного.
- Як ви зрозуміли, що таке рукотворний світ? (Те, що створено руками людини.)
2. Виконання завдання у робочому зошиту
— Пограйте у слова із сусідом по парті: один називає об'єкти природи, а інший — рукотворного світу (по черзі). Хтось більше слів назве. Потім поміняйтесь.
- Заповніть таблицю.
V. Фізкультхвилинка
Гра «Природа – не природа»
(Учитель називає предмет або показує малюнок з його зображенням. Якщо предмет відноситься до природи, діти ляскають, якщо створений людиною - туплять.)
VI. Продовження роботи на тему уроку
(Учитель показує презентації "Види природи", "Творіння людини". Якщо немає презентацій, можна показати відеофрагменти, фотографії або картинки.)
- Які почуття викликає у вас побачене? (Захоплення, здивування природою, гордість за людину.)
А тепер поговоримо про ставлення людини до цієї краси, до навколишнього світу.
(Клас ділиться на групи.)
— Розгляньте малюнки на с. 16-17 підручника. Обговоріть у групах ставлення людини до себе та інших людей, до природи, рукотворного світу.
— Дайте відповідь на запитання до малюнків.
(Обговорення у групах. Потім кожна група відповідає одне питання.)
— Який висновок можна зробити зі всього сказаного? (Відповіді дітей.)
— Прочитайте, який висновок зробила Черепашка.
VII. Рефлексія
(Учні відповідають питання підручника (с. 17, у рамці).)
(Учні дістають один із знаків і пояснюють свій вибір.)
VIII. Підбиття підсумків уроку
- Прочитайте ще раз завдання уроку. Перевірте, чи ми все виконали.
Домашнє завдання
2. Робочий зошит: № 2 (с. 5).