Rudens ženklai. Kaip suprasti pasaulį
Pasaulis aplink 1 klasė.
Kas yra aplinka.
1-oji pamoka
Tema: koks pasaulis aplink.
Užsiėmimų organizavimo forma (pamokos tipas): pamoka su tiriamosios ir žaidybinės veiklos elementais.
Pamokos tipas: įvadinė pamoka, susipažinimo su nauju ugdymo dalyku pamoka.
Pamokos tikslai:
Pradinių idėjų apie temą „Mus supantis pasaulis“, apie gyvosios ir negyvosios gamtos objektus įsisavinimas.
Sąlygų psichikos funkcijoms, gebėjimams, motyvacinėms nuostatoms, kūrybingam tiriamajam mąstymui formuotis ir vystytis, įtraukiant į aktyvią edukacinę ir tiriamąją veiklą, sudarymas.
Moralinių ir valinių savybių formavimas, gebėjimas kontroliuoti savo elgesį mokymosi situacijose.
Pagrindinės sąvokos: aplinkinis pasaulis: gamtos pasaulis, daiktų pasaulis, žmonių pasaulis.
Metasubjektinės jungtys: aplinkinis pasaulis, menas.
Ištekliai: mokinių darbo sąsiuviniai, vadovėliai, spalvoti pieštukai, 3 miesto, povandeninio pasaulio ir mergaitės prie tvenkinio paveikslėliai; priekabos ir gamtos objektai, daiktai, žmonės.
Planuojamas mokymosi rezultatas, įsk. UUD formavimas:
Turėti idėjų apie mus supantį pasaulį, apie gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, pateikti apytikslius atsakymus į klausimą: „Kodėl reikia tyrinėti mus supantį pasaulį?
Žinoti skiriamieji bruožai gyvosios ir negyvosios gamtos objektai.
Gebėti atlikti nesudėtingus stebėjimus, lyginti gyvosios ir negyvosios gamtos objektus, trumpu sakiniu atsakyti į paprastus mokytojo klausimus ar pasakos personažas mokėti vykdyti mokytojo nurodymus.
Gebėti bendradarbiauti su bendražygiais paprasčiausiai vaidmenų žaidimas ir užmegzti paprastus pokalbius.
1. Asmeninis UUD: susidomėjimo nauju dalyku formavimas, poreikio studijuoti pasaulį, kuriame gyvenate, nustatymas;
2. Reguliuojantis UUD: darbo vietos organizavimas pagal mokytojo nurodymus; jei įmanoma, įvertinkite savo ir draugo darbą; vadovaujant mokytojui nustato užduoties vykdymo planą.
3. Kognityvinis UUD: naršykite vadovėlyje ir darbo knyga; lyginti objektus, objektus: rasti bendrą ir skirtumą; grupuoti daiktus, daiktus pagal esminius požymius; atgaminti tai, ką išgirdo, nustatyti pamokos temą; daryti išvadas vadovaujant mokytojui.
4. Komunikacinis UUD: dalyvauti dialoge pamokoje, atsakyti į mokytojo klausimus, suformuluoti klausimą dominančiu klausimu; klausytis ir suprasti kitų kalbą.
7. Refleksija. Asmeninis UUD
Susiformavo UUD
Mokytojo veikla
Studentų veikla
1. Organizacinis momentas
Komunikacinis UUD
Mokytojas pasisveikina su vaikais, su šypsena priima jų sveikinimus, o nedidelio kvėpavimo pratimo pagalba nuima galimą įtampą. Vaikų ruošimas
MOKYTOJAS. Labas rytas vaikai! Ruoškimės pamokai kartu – pakelkime rankas aukštyn, tuo pačiu giliai įkvėpkime, kelias sekundes palaikykime rankas aukštyn, o po to staigiai nuleiskime jas žemyn, atlikdami nedidelį pasilenkimą į priekį ir gilų iškvėpimą. O dabar visi sės, kaip jam bus patogu dirbti pamokoje.
Vaikai džiaugsmingai sveikina mokytoją, daro kvėpavimo pratimas ir atsisėsti prie savo darbo vietų. Tuo pačiu metu jie užima patogią, bet priimtiną laikyseną studijoms.
2. Bazinių žinių aktualizavimas.
Asmeninis UUD
Kalbos treniruotė. Mokytojas įtraukia mokinius į dialogą.
– Kaip manai, kas bus tavo asistentas pamokoje?
Mįslės užuomina.
Štai pirmasis pagalbininkas:
Jis yra protingas ir ištikimas
Prie pamokos atsiguls ant stalo
Pažiūrėk, jis tau viską pasakys!
Koks mūsų vadovėlio pavadinimas?
Tai yra dalyko, kurį studijuosime, pavadinimas.
Įvadas į darbo knygą.
.
Mokytoja, draugas, namuose, mama.
Tai vadovėlis!
Pasaulis.
Vaikai paima jį į rankas, apsvarstykite viršelį.
3. Tikslų išsikėlimas ir motyvacija.
Reguliavimo UUD
-Pakalbėkime apie tai, kas bus aptariama mūsų pirmoje pamokoje apie mus supantį pasaulį.
– Kokia aplinka?
Kodėl reikia staiga tai studijuoti?
4. Vaikų naujų žinių atradimas
Kognityvinis UUD
Asmeninis UUD
MOKYTOJAS. O dabar pasinaudokime savo pirmuoju pagalbininku – atidarykite mokymo programą puslapyje. Pažvelkime atidžiau į iliustraciją.
Mokytojas skaito eilėraštį.
MOKYTOJAS.
Apsidairykite, drauge!
Matai upę, mišką, pievą,
Paukščių pulkai, lėktuvas,
Kas nuėjo į skrydį.
Dangus, vėjas, debesys,
Vėl upė, pieva upė!
MOKYTOJAS. Pradedame ieškoti naujų tema- "Pasaulis". Dar kartą pažiūrėkite į paveikslėlį, pažiūrėkite pro langą, apsidairykite, pagalvokite ir pasakykite, koks yra jus supantis pasaulis? Kas ir kas yra aplinkos dalis?
STUDENTAI. Mus supantis pasaulis yra tai, kas mus supa, kas yra aplink mus. Tai įvairios būtybės ir objektai, gyvūnai, dangus, debesys, medžiai, namai, žmonės.
MOKYTOJAS. Gerai vaikinai! Šauniai padirbėta! Ir aš noriu, kad jūs išmoktumėte stebėti jus supantį pasaulį, jį studijuoti ir tyrinėti.
Pamokoje apie mus supantį pasaulį sužinosime, kodėl diena po nakties? Kiek dienų per metus? Kodėl keičiasi metų laikai? Kokie įvairūs yra augalų ir gyvūnų pasaulisŽemė? Kodėl žmogui svarbu gyventi šeimoje? Kokius stebuklus gali sukurti žmogaus rankos?
Žaidimas yra kelionė.
1 eilė eina į mišką.
2 eilutė eina į povandeninį pasaulį.
3 eilės pasivaikščioti po mūsų miestą.
- Išvardinkite gamtos objektus, kuriuos ten matėte?
– Vienas, du, trys – grįžo iš kelionės. Jūs, vaikinai, pasirodėte labai pastabūs, todėl pavadinote daugybę jus supančio pasaulio objektų.
Apibendrinkime pirmąjį rezultatą.
– Ką studijuoja tema „Pasaulis aplink“?
Mokiniai atsiverčia knygas ir žiūri paveikslėlius.
Mus supantis pasaulis yra tai, kas mus supa, kas yra aplink mus. Tai įvairios būtybės ir objektai, gyvūnai, dangus, debesys, medžiai, namai, žmonės
Mokiniai gali išvardyti keletą dalykų aplink juos.
1 eilė: mergaitė, tvenkinys, antis su ančiukais, medžiai, žolė.
2 eilė: jūros žvaigždės, augmenija, koralai, dugnas, vanduo.
3 eilė: pastatas, aikštė, gėlės, medžiai.
Aplinkinio pasaulio tema tiria gamtos pasaulį, daiktų pasaulį, žmonių pasaulį.
5. Pirminis tvirtinimas.
Reguliavimo UUD
Komunikacinis UUD
DARBAS pagal vadovėlį p. 5Z
Užduotis: Padalinkite piešinius į dvi grupes. Paaiškinkite savo sprendimą. Galite naudoti užuominą.
- Išvardykite paveikslėlyje esančius elementus.
Į kokias dvi grupes juos suskirstytumėte? Kodėl?
-Pabandykime pateikti išsamų atsakymą į klausimą: koks yra mus supantis pasaulis?
1 variantas atsako: gyvoji ir negyvoji gamta.
2 variantas: gamtos pasaulis, žmonių pasaulis, daiktų pasaulis.
Pagal vadovėlį: mus supantis pasaulis yra tai, kas yra aplink mus: gamta, žmonės ir viskas, kas sukurta žmogaus.
Vertinami vaikų, galinčių tiksliau atkartoti šį apibrėžimą, atsakymai.
6. Savarankiškas darbas.
Komunikacinis UUD
Kognityvinis UUD
Asmeninis UUD
DARBAS darbo knygelėse 4-5 puslapiuose
1 užduotis 4 p.
-Nuspalvinkite tai, kas priklauso laukinei gamtai.
FIZINĖ MINUTĖ akims ir rankoms.
MOKYTOJAS. Mes padarėme gerą darbą, o jūsų akys ir rankos nusipelno šiek tiek poilsio. Atsikėlėme iš darbo, palikome stalus, pakėlėme rankenas aukštyn, nuleidžiame. Kartojame tris kartus. Dabar pabandykime atlikti sukimus rankomis: pirmyn, atgal. Rankas ištiesėme į šonus, sulenkėme per alkūnes ir sukome: pirmyn ir atgal, dabar išskleiskite rankas į šonus ir sukite rankas: pirmyn ir atgal. Dabar nuleiskite rankas ir šiek tiek pakratykite rankas. Užmerkite akis, įsivaizduokite, kad esate ant švelnios šiltos jūros kranto, įkiškite rankas į šiltą vandenį, ištraukite šepetėlius iš vandens ir pabandykite nukratyti lašus. Šauniai padirbėta! Dabar atidžiai pažiūrėkime pro langą į didelį medį mokyklos kieme, nustokime žiūrėti į medį, garsiai suskaičiuokime iki 10. Gerai! Dabar užmerkite akis ir vėl suskaičiuokite iki 10.
Vaikai vykdo mokytojo nurodymus: pasukite rankas, pasukite rankas sulenktas per alkūnes, sukasi ir purto rankas, užmerkite akis.
DARBAS 5 p. sąsiuviniai.
-Sujunkite piešinius į dvi grupes. Paaiškinkite savo pasirinkimą.
ŽAIDIMAS „Prikabinkite priekabas prie traukinių“.
Gyvoji ir negyvoji gamta.
Kviečiu prie lentos du studentų traukinius. Vaikai iš vietos rodo savo nuotrauką, traukiniai renka priekabas.
MOKYTOJAS. Puiku vaikinai! Tiesa, visus gamtoje aptinkamus objektus galime suskirstyti į du didelės grupės- gyvosios gamtos objektai ir negyvosios gamtos objektai.
Gėlės, drugelis, eglė, grybai.
Dirbkite poromis: „Pasikonsultuokite su savo kaimynu“.
Patiekalai – negyvoji gamta, kiti gyvūnijos objektai.
Jie yra aktyvūs ir nepriklausomi.
Žaidimo metu kontroliuokite save ir savo bendražygius.
Valdymas pagal modelį ant lentos.
Komunikacinis UUD - Ką naujo išmokote pamokoje?
–Kam buvo sunku? Įdomus? Jūsų darbo įvertinimas.
Oras ir vanduo, žemynai ir vandenynai, gilios Žemės gelmės ir deguonies prisotinta mėlynojo dangaus atmosfera, natūralaus kraštovaizdžio įvairovė ir nuostabūs pasaulio kampeliai.
Visa tai yra mūsų bendri namai – Žemės planeta!
Į skyrių...
Planetos ir žvaigždės
Begaliniam erdvės plėtimuisi, daugelio šviesmečių atstumu, yra galaktikos, žvaigždės ir objektai. paslaptingas pasaulis Visata.
Nuostabus visatos pasaulis, tolimos žvaigždės o mūsų kaimynės – Saulės sistemos planetos.
Į skyrių...
Gamtos turtai
Mūsų planetoje yra puiki suma gamtos ištekliai, tai vandens, žemės ir miško ištekliai, mineralai, saulės ir vėjo energija. Tinkamas, o ne švaistomas gamtos išteklių naudojimas kartu su atidiu požiūriu į aplinką palanki žmogaus gyvybei ir apskritai leidžia vystytis žmonių visuomenei.
Į skyrių...
Giliai žemės gelmėse glūdi dovanos ir turtai, kurių dėka galime gauti šilumos ir energijos, statybinių medžiagų ir mišinių, brangakmenių ir pusbrangių žaliavų. Mineralai randami Žemės pluta ir susidaro iš lavos-magmos, nuosėdinių uolienų ir natūralių mineralų, susidariusių per ilgą Žemės formavimosi procesų istoriją. Po sukūrimo ir gavybos mineralai gali būti efektyviai naudojami komerciniais ir pramoniniais tikslais.
Į skyrių...
Kiekvienos valstybės ūkio pramonės sektorius yra svarbiausias veiksnys plėtojant santykius užsienio ekonominiuose ir politiniuose santykiuose pasaulinėje arenoje, o išvystytas žemės ūkio sektorius tampa raktu į gyventojų gerovę maisto poreikiams.
Į skyrių...
Pramonės ir energetikos sektoriai:
Žemės ūkio šakos:
Pramonė ir Žemdirbystė Rusija ir pasaulio šalys:
Pasaulio žemynų ir šalių tautos
Žemėje yra daugiau nei 5 tūkstančiai tautų, iš kurių daugelis turi savo kalbą, nors bendravimui gali pasiskolinti kitų šalių kalbą, vis dėlto kiekviena iš tautų turi savo kultūrą, savo tautinį kostiumą, amatus ir tradicijas. papročiai, perduodami iš kartos į kartą.
Į skyrių...
Pasaulio žemynų tautos:
Pasaulio šalių tautos:
Ekologija, gamta ir visuomenė
Žmogus ir gamta yra neatsiejamai susiję vienas su kitu. Kurti visuomenę, vystytis techninėmis priemonėmis gerinti gyvenimo sąlygas aplinkoje žmogus sąveikauja su supančiu gamtos pasauliu, naudoja gamtos energiją ir jėgas, naudoja Gamtos turtai ir akcijos. Žmogaus supratimas ir pagarba gamtos vertybėms leidžia visuomenei gyventi harmonijoje su supančio pasaulio gamta.
Į skyrių...
Kas yra aplinka? Atrodytų, paprastas klausimas, į kurį gali atsakyti net pirmoje klasėje besimokantis vaikas. Tačiau verta pasigilinti - ir paaiškėja, kad iš tikrųjų viskas yra daug sudėtingiau. Ir kuo žmogus vyresnis ir labiau išsilavinęs, tuo sunkesnė jo atsakymo versija.
To priežastis – didžiulis intelektualinis šuolis, kurį žmonija padarė savo evoliucijos kelyje. Daugelis religinių judėjimų, filosofinių mokyklų ir mokslines teorijas suteikė mums galimybę savo nuožiūra pakeisti atsakymo į šį klausimą interpretaciją. Todėl pabandykime patys išsiaiškinti, koks iš tikrųjų yra mus supantis pasaulis.
Tiesa paprastume
Pirmiausia apsvarstykime šį klausimą, remdamiesi logika. paprastas žmogus nesigilinant į subtilius visatos dalykus. Taigi, mus supantis pasaulis yra mus supanti erdvė. Ir būtent šią akimirką pasirodo pirmieji prieštaringi pareiškimai.
Jei pažvelgsi, gana sunku nubrėžti ribas, skiriančias vieną erdvę nuo kitos. Juk nėra jokių konkrečių standartų, kurie galėtų supaprastinti visas šias žinias milijardų žmonių galvose. Šiuo atžvilgiu, jei užduosime įprastą klausimą apie tai, kas yra mus supantis pasaulis, sulauksime skirtingų atsakymų.
Pavyzdžiui, kai kuriems tai gali būti erdvė, kuri juos supa tiesiogiai. Kitiems viskas yra daug sudėtingiau, ir šia sąvoka jie reiškia visą mūsų planetą ar net Visatą.
Pasaulis aplinkui: laukinė gamta
Tačiau, nepaisant visų atsakymų įvairovės, yra ir tokių, kuriuos galima išskirti į atskirą grupę. Taip yra dėl to, kad, nepaisant nedidelių skirtumų, jie vis dar turi tam tikrų panašumų, dėl kurių kyla bendra idėja.
Visų pirma daugelis mano, kad mus supantis pasaulis yra visas mus supantis gyvenimas. Tie patys miškai, laukai, upės ir dykumos. Čia taip pat yra gyvūnai ir augalai, nes jie yra neatsiejama šio pasaulio dalis.
Kas yra supantis pasaulis filosofų akimis?
Filosofai ir teologai šį klausimą svarsto giliau. Juk jiems mūsų pasaulis yra sudėtingesnės realybės dalis. Kad būtų aiškumo, apsvarstykite pagrindinius jų požiūrio į dabartinę dalykų tvarką ypatybes.
Pagal religiją mūsų tikrovė yra vieta, kur žmonės gyvena tik dalį jiems paruošto kelio. Tai yra, mus supantis pasaulis tėra ekranas, apimantis daugiau graži vieta- rojus.
Kalbant apie filosofus, jie atsakymą į šį klausimą formuluoja miglotiau. Priklausomai nuo mokyklos, mąstytojas gali įvairiai apibrėžti supančio pasaulio sampratą. Vieniems tai – materiali vieta, kitiems – dvasinė, tretiems – dviejų ankstesnių derinys.
Šiame straipsnyje pateikiama medžiaga 3 klasės mokiniams, kuriems juos supantis pasaulis pateikiamas supaprastintų ekosistemų modelių pavidalu. Taip pat nagrinėjama žmonių visuomenės samprata, jos struktūra ir reikšmė kiekvieno žmogaus gyvenime. Ant paprasti pavyzdžiai supančio pasaulio paaiškinimo procesas. Tai yra pagrindinė šios medžiagos užduotis.
Ekosistemų samprata
Kad 3 klasės mokinys geriau suprastų, kas yra Žemės planeta, būtina aiškiai pademonstruoti gaublio modelį. Mūsų planeta turi išorinį apvalkalą, vadinamą atmosfera. Visi gyvi organizmai Žemėje kvėpuoja atmosferos oras. Atmosfera saugo Žemę nuo perkaitimo, nuo kosminių spindulių.
Žemė turi vandens apvalkalas yra hidrosfera. Hidrosferą sudaro povandeniniai vandenys, upės, jūros, Žemės rutulio vandenynai.
Litosfera sudaro kietą Žemės apvalkalą. Žemė, kalnai, žemė priklauso litosferai.
Visi gyvi organizmai, gyvenantys Žemėje, gyvena biosferoje. Biosfera yra ant visų kitų trijų sferų ribos.
Visi gyvi organizmai Žemėje gyvena ore, vandenyje ir žemės aplinka. Kad medžiagų ciklas gamtoje nenutrūktų, visi gyvi organizmai negali apsieiti vienas be kito. Visi organizmai pagal savo funkcijas (ar dar galima palyginti organizmų funkcijas su profesijomis) skirstomi į gamintojus, vartotojus ir naikintojus. Gamintojai – augalai ir medžiai, vartotojai – iš esmės visi gyvūnai, tačiau bakterijos, grybai ir kirminai priskiriami prie naikintojų. Gamintojai, vartotojai ir naikintojai negali gyventi Žemėje be oro, vandens, dirvožemio ir akmenys. Vadinasi, visus aukščiau išvardintus elementus galima suskirstyti į dvi dideles grupes: gyvąją ir negyvąją gamtą. Taigi, galima įsivaizduoti supantį pasaulį – tai gyvoji ir negyvoji gamta.
Visuomenės samprata. Jo struktūra
3 klasės mokiniui, norint apibrėžti visuomenės sampratą, kaip pavyzdį reikėtų pateikti savo šeimą, kurią (didžiąją dalį) sudaro nariai: tėtis, mama, močiutė, senelis, broliai, seserys. Šeima (žmonių grupė) yra elementarus arba pagrindinis visuomenės vienetas. Visi visuomenės nariai bendrauja vieni su kitais. Taigi visuomenė yra ir aplinkinis pasaulis. Visa visuomenė remiasi keturiais komponentais. Šie komponentai yra parlamentas, ligoninė, bažnyčia, kalėjimas. Aplinkinis pasaulis yra tam tikra darinys, susiformavęs senovėje, o jos pamatas išlikęs iki šių dienų.
Ekonomikos samprata
Išskirkime tuos dalykus, kurių žmogui reikia gyvenimui. Šie dalykai vadinami poreikiais. Ką galime priskirti žmogaus poreikiams? Tai poreikis maistui, poilsiui, drabužiams, darbui, sveikatai palaikyti, transportui, saugumui. Šį sąrašą galima tęsti ilgą laiką. Žmonijos poreikiai skiriasi pagal paskirtį ir prasmę.
Poreikiai gali būti pažintiniai (teatras, knygos, televizija), fiziologiniai (alkis, miegas), materialiniai (butas, kompiuteris, automobilis, kotedžas). Gamta mums duoda labai daug – tai saulės šiluma, oras, vanduo, žemės derlius. O meilė, bendravimas, draugystė – tai viskas, ką gauname bendraudami vieni su kitais. O visos materialinės gėrybės – štai ko gamtoje negali būti (namai, automobiliai, drabužiai) – suteikia mums ekonomijos. Išversta iš graikų- namų tvarkymas. Pagal tokį paprastą paaiškinimą 3 klasės mokiniams aplinkinis pasaulis atrodys paprastas ir aiškus.
Išvada
Baigdamas norėčiau pasakyti, kad nepaisant masto ir sudėtingumo, mus supantis pasaulis yra gana trapi struktūra, kurią svarbu vertinti, o svarbiausia – saugoti ateities kartoms. pagrindinė užduotis suaugusieji prieš vaikus. Tačiau tuo pačiu metu jaunoji karta mokymo stadijoje turi suformuoti atitinkamą vertybių sistemą.
Akivaizdi visų metų laikų kaita. Kiekvienas iš jų yra unikalus ir turi savo išskirtinių bruožų. Ryškiausi rudens, žiemos, pavasario ir vasaros ženklai atsispindi didžiųjų poetų, rašytojų ir menininkų kūryboje. Be to, grojo sezoninių gamtos pokyčių stebėjimai svarbus vaidmuo organizuojant žmonių ūkinę veiklą.
rugsėjis
Rugsėjis laikomas pirmuoju rudens mėnesiu. Būtent tuo metu prasidėjo pokyčiai, susiję su gyvosios ir negyvosios gamtos gyvenimu. Visų pirma, tai susiję su oro temperatūros sumažėjimu, kritulių kiekio pasikeitimu ir giedrų dienų sumažėjimu. Neatsitiktinai rugsėjis senovėje buvo vadinamas pavasarišku arba niūriu. Taip ją apibūdina daugelis rudens ženklų.
Prieš daugelį amžių gimę teiginiai išliko iki šių dienų:
- Rugsėjis šaltas, bet pilnas;
- griaustinis rugsėjį - iki šilto rudens;
- gervės skrenda aukštai, garsiai ūždamos – į gerą rudenį.
Pirmasis rudens mėnuo yra Indijos vasaros laikas. Su šiuo laikotarpiu siejama daug liaudiškų rudens ženklų. Taigi, pavyzdžiui, atšiaurius orus, nusistovėjusius nuo rugsėjo vidurio iki mėnesio pabaigos, tikrai pakeis ilgas sausas ruduo. Aiški „indiška vasara“ rodo, kad žiema bus šalta.
Spalio mėn
Gryaznik, podzimnik, vestuvės - visa tai yra to paties mėnesio - spalio - pavadinimai. Senieji pavadinimai atspindi pagrindinius antrojo rudens mėnesio bruožus, taip pat bendruosius rudens požymius. Spalio mėnesį padažnėja lietūs, galimas sniegas, reguliarios nakties šalnos. Nuo seno buvo įprasta tokiu metu žaisti vestuves, nes sunkių žemės ūkio darbų metas baigdavosi. Be to, nuėmus derlių, nebuvo sunku surengti šventinę vaišes.
Tarp žmonių buvo įsitikinimų, kurių reikėjo griežtai laikytis. Kad gervės sugrįžtų į gimtuosius kraštus, po skrendančio pulko reikėjo sušukti: „Kelias po rato! Pirmoje spalio pusėje ant stalo visada turėjo būti medus. Mėnesio pabaigoje buvo rekomenduota visus drabužius pakabinti ryto šalčiui, kad atsikratytų piktųjų dvasių.
Yra tokių rudens ženklų, apie kuriuos žino bet kuris šiuolaikinis žmogus. Taigi, pavyzdžiui, skraidantis voratinklis spalio pradžioje rodo, kad šaltis ateis negreitai. Spalio 4-oji parodys, kokie orai bus dar keturias savaites.
lapkritis
želė, pusiau žiema, krūtinė, lapų kritimas. Taip protėviai vadino paskutinį rudens mėnesį. Tamsios naktys yra pagrindinis jo bruožas. Tačiau po pirmojo sniego, kuris lapkritį dengia žemę, naktį jis tampa šviesesnis.
Paskutinį rudens mėnesį iškritęs didelis kiekis sniego leidžia tikėtis gero derliaus kitais metais. Lapkritį pasirodę uodai rodo, kad laukiama šilta žiema. Šaltis išliks, jei paskutiniai lapai lėtai kristi nuo medžių.
Lapkritį ir gamta, ir žmogus ruošiasi žiemos atėjimui. Todėl daugelis lapkričio ženklų rodo, koks bus artėjantis sezonas. Ženklų išmanymas, mokėjimas jais naudotis padeda žmonėms prisitaikyti gamtinės sąlygos, jaustis saugiau. Būtent dėl šios priežasties pažintis su pagrindiniais ženklais, susijusiais su skirtingais metų laikais, turėtų vykti dar vaikystėje.
Rudens ženklai ikimokyklinio amžiaus vaikams
Matyti kiekvieno sezono išskirtinius bruožus – labai svarbus įgūdis, kurį vaikas turi įvaldyti prieš eidamas į mokyklą. Susipažinimas su konkretaus sezono ženklais vyksta praktiškai pasivaikščiojimų miške, parke, aikštėje, prie tvenkinio metu. Net paprastas gamtos stebėjimas pro savo kambario langą gali duoti vaikui labai daug.
Ruduo – šviesus sezonas. Jo požymių vaikas negali ignoruoti. Vaikai dažniausiai patys pradeda klausinėti apie pasikeitusią medžių lapų spalvą, stebina tirštas rūkas, paukščių atsisveikinimo šūksniai. Suaugusiajam svarbu palaikyti vaiką pokalbiuose, suteikti jam galimybę samprotauti, suteikti jam naujų žinių.
Vaikštant parke ir stebint voveraites galima paminėti, kad gausus voveraičių sandėliukas su gausiomis atsargomis gali rodyti atšiaurią žiemą. Tai liudija ir geras šermukšnių uogų derlius. Iš lapų ant beržo galite sužinoti apie šalto oro artėjimo laiką. Jei jie pagelsta iš apačios, šaltis ilgai neateis. Jei beržų laja pradėjo gelsti iš viršaus, šaltos poros artėjimas yra visai šalia.
Reguliarūs pokalbiai su vaiku apie rudens požymius lems, kad jis pamažu išsiugdys pažintinį susidomėjimą, jis pats nesunkiai pastebės pagrindinius gamtoje vykstančius pokyčius.
Fenologiniai stebėjimai
Vaikai, mokydamiesi mokykloje, pradeda sistemingai stebėti gamtos pokyčius, susijusius su metų laikų kaita. To reikalauja į privalomųjų disciplinų sąrašą įtraukto dalyko „Pasaulis aplink“ programos reikalavimai.
Dėl studijų pasirinktomis temomis vaikai sužino, kad kaimo gyventojų darbo pobūdis priklauso nuo sezono. Žiemos, pavasario, vasaros ženklus vaikai išvardija be vargo, kaip ir rudens ženklus. 2 klasė – ugdymo etapas, kai mokiniai pradeda vesti gamtos stebėjimų dienoraščius. Liaudies ženklai, apie kuriuos buvo kalbama pamokose, būtina, esant galimybei, stebėti ir įsitikinti, kad protėvių padarytos išvados yra teisingos. Sistemingas darbas šia kryptimi yra ne tik įdomus, bet ir naudingas vaikui tolesniam gamtos tyrinėjimui.