Як намалювати старого олівцем поетапно. Презентація до уроку рідної літератури "старий-річник" Ілюстрації до казки старий годовик даля
Відкритий урокз літературного читання у 2 класі
На тему: В.Даль « Старий – річник».
Вчитель початкових класівТютрюмова А.А.
Даний урок розроблено та проведено з метою демонстрації досвіду роботи із застосування діяльнісних технологій у початковій школіпо освітній системі«Розвивається навчання» у 2 класі, автори підручника « Літературне читання» Свиридова В.Ю., Чуракова Н.А.
Мета уроку:
Формування цілісного ставлення до річному колі з прикладу казки – загадки У. Даля «Старий – годовик»;
Знайомство із творчістю В.Даля;
Розвиток уміння аналізувати текст.
Завдання:
-- Поповнювати словниковий запасдітей; вчити працювати у групі;
Формувати пізнавальний інтерес;
Поповнювати словниковий запас дітей; вчити працювати у групі;
Відпрацьовувати навички аналізу тексту;
Тип уроку: ознайомлення із новою темою.
План уроку:
1.Орг.момент.
2. Підготовка до сприйняття. 3. Постановка мети уроку.
4.Робота з нової теми.
5. Домашнє завдання.
Обладнання для уроку:
Демонстраційний матеріал: портрет В.Даля, тлумачний словникВ.Даля, книги з творами В.Даля, ілюстрації із зображенням пори року.
Роздатковий матеріал: картки із завданнями для груп, картки з алфавітом, картки із правилами роботи у групі.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
Продзвенів дзвоник,
Починається урок.
2.Підготовка до сприйняття.
Сьогодні робота на уроці проходитиме у групах.
Клас поділяється на 5 груп. - повторення правил роботи у групі.
- Зрозуміти завдання та подумати про рішення самостійно.
- Вислухати думку кожного.
- Знайти спільне рішення.
- Вибрати промовця.
(Слайд № 3)
Розподіл обов'язків у групі.
Кожна група отримує картку із завданням.Визначити до якого жанру літератури належить цей твір .
1 картка.
Матінкою – взимку.
У білому савані,
А матінкою – навесні
У кольоровому платтячку. (Земля.)
2 картки.
Ох! Ведмедище мене мало не задавив!
Внучка плаче.
Бабуся, вовк якийсь страшний на мене наскочив!
Курочка на грубці кудахче:
Ко-ко-ко! Лисиця до мене підкралася, мало не схопила!
А мишка з-під грубки пищить:
Котище - то який вусатий! Ось страху я натерпілася!
(Російська народна казка"У страху великі очі".)
3 картки.
Потім вона пішла додому і посадила ячмінне зернятко в горщик для квітів. Тільки вона його посадила, зернятко одразу дало паросток, а з паростка виросла велика чудова квітка, зовсім як тюльпан. Але пелюстки квітки були щільно стиснуті, ніби у бутона, що не розпустився.
(Х.-К. Андерсен. "Дюймовочка".)
4 картки.
Козлятушки, дітлахи!
Відімкніться, відчинитеся!
Ваша мати прийшла - молочка принесла.
Біжить молочко за вимечкою,
З вимічка по копітечку,
З копитечка - у сиру землю!
(Російська народна казка «Вовк і семеро козенят».)
5 картки.
Без крил летять,
Без ніг йдуть,
Без вітрила пливуть. (Хмари.)
Кожна група демонструє свою готовність. Заслуховуються твори та відповіді хлопців.
3. Постановка мети уроку:
На які групи можна розбити дані твори? (Казки та загадки.)
А може бути таке, що один витвір одночасно є і казкою, і загадкою.
(Заслуховуються відповіді хлопців).
Нам належить розкрити цей літературний секрет, а допоможе нам у цьому літературний твір, назва якого зашифрована на дошці. Група, що розшифрує, піднімає руки.
19, 20, 1, 18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12. (Старий - річник.) (слайд №4)
Якщо дітям важко, то вчитель підказує: згадайте порядок літер в алфавіті.
Припустіть, що буде твір. Підказка на дошці.
Що ви бачите? (На дошці ілюстрації із зображенням пір року.) Заслуховуються відповіді хлопців.
Цей твір написав В. І. Даль.На дошці написано автора твору та назву. На екрані портрет В.Даля. (Слайд № 5)
3.Робота з нової теми.
Первинне знайомство із твором.
(Читання твору вчителем.)
Про що це твір? Хто головний герой?
Прочитайте в групах твір ще раз і дайте відповідь:
Скільки частин у тексті? (5)
Визначте межі кожної частини.
Кожна група читає свою частину, визначає про що в ній йдеться (про яку пору року), доводить правильність відповіді (словами з тексту).
Одна людина з групи (яка виконала роботу вдома) розповідає про пору року.
Наприкінці виступу кожен гурт ставить запитання на свою тему.
Додаткові питання кожної групи:
1гр. Назвіть зимові місяці по порядку. Які ще ознаки зими вам відомі?
2 гр. Перерахуйте весняні місяці порядку. Які ще ознаки весни ви знаєте?
3гр. Перерахуйте літні місяці в порядку.
4гр. Перерахуйте по порядку осінні місяці. Назвіть ознаки осені.
5гр. Перерахуйте назви днів тижня. А чи знаєте ви, чому так названо дні тижня?
1-й день-понеділок-його назвали так тому, що він йшов відразу після «тижня», а тижнем у давні часи називали вихідний день.
2-й день-вівторок - це другий день тижня.
3-й день - середа - середина тижня.
4-й день-четвер- це четвертий день тижня.
5-й день-п'ятниця-п'ятий день тижня, «п'ятниця-охайниця»; Цього дня добре навести у своєму будинку лад і помитися, приготуватися до вихідних днів.
6-й день-субота-це слово прийшло до нас з далекої країни, день відпочинку у єврейського народу припадає не на неділю, а на суботу. Такий день по-єврейськи називається «шабат». У російській це слово прижилося і перетворилося на суботу.
7-й день-неділя-раніше його називали тижнем, т.к. цього дня, згідно з Біблією, воскрес із мертвих Ісус Христос.
- Ми розгадали загадки? А що ж у цьому творі казкового?
(Сам герой – старий-річник.)
Яким ви його уявляєте? (Характер, зовнішні якості) - Кожна група складіть образ головного героя.
Презентація групами образу головного героя.
Розгляньте ілюстрації у підручнику. Що ви бачите? Які трійки птахів зобразив митець? (Літо та зима.)
Чому? (У стародавніх слов'ян рік розпадався на дві половини - літню та зимову-і починався з першого весняного місяця березня.
Вважалося, що саме з цього часу природа прокидається від зимового сну до життя.
4. Рефлексія.
У чому секрет цього твору? (Твір одночасно є і казкою, і загадкою.)
Що вам найбільше сподобалося на уроці? Що нового для себе ви впізнали?
5. Домашнє завдання.
2. Підібрати прислів'я про пори року зі збірки В. Даля.
Попередній перегляд:
Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com
Підписи до слайдів:
Володимир Іванович Даль «Старий – річник»
Мета уроку: Формування цілісного ставлення до річному колі з прикладу казки – загадки У. Даля «Старий – годовик»; - знайомство з творчістю В.Даля; - Розвиток уміння аналізувати текст.
Правила роботи у групі: Зрозуміти завдання та подумати про рішення самостійно. Вислухати думку кожного. Знайти спільне рішення. Вибрати промовця.
19, 20, 1, 18, 10, 12 – 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12 «Старий – річник»
Володимир Іванович Даль
Володимир Іванович Даль (10 листопада 1801 - 22 вересня 1872) - російський вчений та письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої мови». Член-кореспондент Петербурзької академії наук з фізико-математичного відділення (обраний 21 грудня 1838 за природничо-наукові праці), почесний член Академії з Відділення природничих наук (1863 рік). За злиття Петербурзької академії з Російської Володимира Даля перевели у Відділення російської мови та словесності. Володимир Даль писав Я. К. Гроту: Один із дванадцяти членів-засновників Російського географічного товариства, яке присудило йому Костянтинівську медаль за «Тлумачний словник живої мови». Знав щонайменше 12 мов, розумів тюркські мови, вважається однією з перших тюркологів. Етнограф, збирач фольклору. Зібрані пісні віддав Кірєєвському, казки – Афанасьєву. Багаті, найкращі на той час збори лубочних картин Даля надійшло в Імп. Публ. бібліотеку і увійшло згодом у видання Ровинського. Помер Даль у Москві 22 вересня 1872 року. Похований на Ваганьківському цвинтарі.
Родина Володимир Даль народився у містечку Луганський завод (нині Луганськ) Катеринославського намісництва 10 (22) листопада 1801 року в сім'ї лікаря гірського відомства Івана Матвійовича Даля та Марії Христофорівни Даль (уроджена Фрейтаг). Його батько, датчанин Johan Christian von Dahl (1764 – 21 жовтня 1821), прийняв російське підданство разом із російським ім'ям Іван Матвійович Даль у 1799 році. Він знав німецьку, англійську, французьку, російську, ідиш, латину, грецьку та давньоєврейську мову, був богословом і медиком. Популярність його як лінгвіста досягла імператриці Катерини II, яка викликала його до Петербурга на посаду придворного бібліотекаря. Іван Марія Даль вільно володіла п'ятьма мовами. Бабуся по материнській лінії Володимира Івановича - Марія Іванівна Фрейтаг - походила з французьких гугенотів де Мальї, займалася російською літературою. Відомі її переклади російською мовою С. Геснера та А. В. Іффланда. Дід Христофор Фрайтаг – колезький асесор, чиновник ломбарду. Був незадоволений філологічною освітою майбутнього зятя і фактично змусив його отримати медична освіта, оскільки вважав професію лікаря однією з небагатьох «прибуткових та практичних професій».
Визнання прославили його як літератора «Російські казки з переказу народного вустного на грамоту громадянську перекладені, до побуту житейського приноровлені та приказками ходячими прикрашені Козаком Володимиром Луганським. П'яток перший» (1832). Ректор Дерптського університету вирішив запросити свого колишнього студента, доктора медицини Даля на кафедру російської словесності. При цьому книга була прийнята як дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філології, але вона була відхилена як дисертація як неблагонадійна самим міністром освіти. Наклад цієї книги було вилучено із продажу. Один з небагатьох екземплярів Даль вирішив подарувати А. С. Пушкіну. Жуковський давно обіцяв їх познайомити, але Даль, не чекаючи на нього, взяв «Казки…» і пішов сам - без жодних рекомендацій - представлятися Олександру Пушкіну. Так почалося їхнє знайомство. У 1833-1839 вийшли друком «Були і небилиці Козака Луганського». Активно співпрацював у журналі «Сільське читання».
Тлумачний словник живої великоросійської мови Обкладинка I тома другого видання (1880) «Тлумачний словник» - головне дітище Даля, праця якого знає кожен, хто цікавиться російською мовою. Коли тлумачний словник живої мови був зібраний і оброблений до літери «П», Даль вирішив піти у відставку і присвятити себе роботі над словником. В 1859 він поселяється в Москві на Пресні в будинку, побудованому історіографом князем Щербатовим, що написав «Історію Російської держави». У цьому будинку пройшов заключний етапроботи над словником, досі неперевершеним за своїм обсягом. Дві цитати, що визначають завдання, які поставив перед собою Володимир Даль: «Живий народна мова, що зберіг у життєвої свіжості дух, який надає мові стрункість, силу, ясність, цілість і красу, повинен послужити джерелом і скарбницею для розвитку освіченої російської мови». Велика мета, виконанню якої було віддано 53 роки, досягнуто У 1861 році за перші випуски «Словника» отримав константинівську медаль від Імператорського географічного товариства, в 1868 обраний в почесні члени Імператорської академії наук, а після виходу в світ всього словника удостоєний ломоносів.
Дякую за роботу!
Використані ресурси. images.yandex.ru/Prezentacii.com
Лікувальна кінологія. Теоретичні підходи… А. Суботін
Книга описує різні підходизоотерапії, розкриває теоретичні та практичні питання лікувальної кінології, проблему єдності людини та природи, партнерства та співпраці з тваринами, робить спробу запропонувати системний підхідвирішення цих проблем, дає практичні рекомендації. Узагальнює науковий та практичний досвід багаторічної роботи співробітників Фонду «Ординці» щодо розвитку лікувальної кінології. Ця книга призначена для психологів, педагогів, кінологів, медиків, батьків та всіх людей, які не байдужі до проблеми виховання.
Чудова сімка Джефф Пітерс
Коли з вини бандитів плачуть люди похилого віку, жінки та діти, повинні знайтися чоловіки, здатні зупинити грабіжників. Це – «чудова сімка» – шестеро сміливців на чолі з легендарним Крісом. Їхня зброя не дає осічки, коні не знають втоми, а серця – страху.
Японські казки (обробка для дітей Н.Ходза) Undefined Undefined
Японська казка. Обробка для дітей Н. Ходза. Малюнки Н. Кочергіна. Л.: Дитяча література, 1958 Scan, OCR, SpellCheck, Formatting: Андрій з Архангельська, 2008 Взято з http://publ.lib.ru/ARCHIVES/H/HODZA_Nison_Aleksandrovich/_Hodza_N._A..html
Віддайте мені дітей! Стів Сем-Сандберг
У цій книзі розповідається про єврейське гетто, створене нацистами в польському місті Лодзь, про Мордехая Хаїма Румковського, який очолював юденрат, орган єврейського нібито самоврядування гетто, і про повсякденному життіу гетто. Румковський був вкрай суперечливою фігурою - «батько гетто», спочатку відповідав за все, потім втратив будь-яку можливість впливати на події, стратив і милував, будував школи і притулки і пригнічував страйки, якого багато хто вважає зрадником і сліпим знаряддям в руках німців, але який розділив з жителями...
Казки, розказані дітям. Нові казки Hans Andersen
У цьому виданні усі твори зі збірок «Казки, розказані дітям» та «Нові казки» даються у класичних перекладах, здійснених у 90-х роках ХІХ століття А.В. та П.Г.Ганзен. У розділі «Доповнення» друкуються кілька невідомих та маловідомих казок Андерсена кінця 20-х – середини 30-х років у перекладі Л.Ю.Брауде. У тексті вміщено малюнки датського художника В. Педерсена. Заключні статті та примітки Л.Ю. Брауді.
Діти Морського Царя Пол Андерсон
Роман «Діти морського царя» є своєрідним сплавом пригодницької літератури та чарівної казки. Прекрасне знання автором епічної та фольклорної європейської традиції, німецьких та давньоскандинавських саг, створює у читачів відчуття неймовірної, магічної реальності того, що відбувається.
Діти бурі Дін Кунц
Сім'я мільйонера Джоя Доггерті змушена переховуватись на острові в Карибському морі від маніяка, який загрожує дітям. Здавалося б, тепер вони в безпеці, і батьки спокійно залишають Тіну та Алекса під опікою гувернантки та охоронця. Але жорстокий злочинець і тут не бажає відмовлятися від своїх зловісних планів.
Голлівудські діти Джекі Коллінз
Голлівудські діти: норовлива дочка відомого продюсера і син популярного актора, що пішов стопами батька, але залишається в тіні його слави. І Джорданна, і Боббі, і їхні друзі - всі вони частина Голлівуду-міражу, проникнути в який мріє чи не кожен американець. Але їхнє життя теж не більше, ніж міраж… Радість і біль, легенди та буваль Голлівуду – в черговому бестселері блискучої Джекі Коллінз.
Діти не повернуться Мері Кларк
«Якимось дивом вона піднялася і вибралася на берег перш, ніж мокрий одяг знову потягнув її вниз. Вона впала на вкритий кіркою льоду пісок. У вухах гуло. Крізь туман перед очима вона глянула на ліс і раптом побачила його – його обличчя… Чиє обличчя?..» Ненсі Хармон, звинувачену у вбивстві своїх дітей, відпускають на волю, оскільки головний свідок зник, а її чоловік наклав на себе руки. Поїхавши з Каліфорнії на Кейп-Код, Ненсі знову виходить заміж. У неї знову двоє дітей, і біль втрати починає вщухати. Але одного ранку діти зникають. І кошмар повертається.
Діти джунглів Ед Макбейн
З властивою йому точністю спостережень автор досліджує кримінальне середовище як специфічний зріз сучасного американського суспільства. Збірка оповідань «Діти джунглів» присвячена підліткам, які проводять час на вулицях Нью-Йорка. Наркотики, грабежі та вбивства - невід'ємна частина небезпечного життя…
ДІТИ РОСІЇ Євгенія Ізюмова
Книга Є. Ф. Ізюмової написана на конкретному матеріалі і складається з чотирьох розділів. Повість «Чорні крила смерті» охоплює події довоєнних, військових та повоєнних років. Покликаний у роки Великої Вітчизняної війнизахищати Батьківщину, її герой волею долі опиняється у полоні. Це розповідь про людей, які вистояли у важких умовах, що зберегли честь та гідність. Героїні «Перлинного намисто, або Повісті про душі, що співають» пов'язані однією ниткою - всі вони учасниці хору «Зіренька» об'єднання «Діти військового Сталінграда». З їхньої пам'яті не згладилися.
Дівчинка, з якою дітям не дозволяли водитися Ірмгард Койн
Щоб не потрапити в неприємні історії, потрібно добре поводитися. Але нажаль! – як не намагається героїня повісті робити все якнайкраще, виходить навпаки. Тому що те, що непосидючій школярці здається правильним і природним, у дорослих викликає суцільне здивування. Хоча самі вони, ці дорослі, часом виглядають смішними та дурними. І кажуть іноді зовсім не те, що думають та роблять. Про веселі і бешкетні пригоди дотепно і блискуче розповідає німецька письменниця Ірмгард Койн і... сама дівчинка, з якою дітям не дозволяли водитися.
Віра Калужина
Тема. Старий - Годовик.
Вийшов Старий Годовик на лісову галявину, подивився довкола і покликав до себе старшу дочку. Змахнула вона рукавом і випустила на волю птаха (демонстрація зображення птаха синього кольору). Полетів птах світом. Стало холодно. Пішов сніг. Річка скута льодом. Заснув ведмідь у своєму барлозі.
Покликав Старий - Годовик другу дочку. Випустила вона з рукава зеленого птаха. Полетів птах світом, обійняв світ своїми крилами. Тане сніг, на чорних проталинах граки поважно ходять. На річці тріснув лід і почався льодохід. На пагорбі трава пробивається.
Педагог продовжує розповідь, демонструючи зображення доньок Старого-Родовика та птахів червоного та помаранчевого кольору. Після закінчення оповідання пропонує дітям дати імена дочкам Старого Годовика.
Діти називають: Зима, Весна, Літо, Осінь.
Ігрова вправа "Загадки Старого Годовика".
Навесні птахи збираються в зграї та відлітають у теплі краї.
Взимку дітлахи збирає жовте листя для гербарію.
Восени на проталинах з'являються первоцвіти.
Влітку можна купатися та засмагати.
Діти міркують про те, що може, і чого не може бути.
Педагог демонструє сюжетні картинки про різні пори року.
Діти розглядають картинки та розподіляють їх між дочками
Старого Годовика, згадуючи ознаки і прикмети кожного часу
Яка зараз пора року?
Нині пора року осінь.
Осінь багата на врожай.
Педагог демонструє картки:
Цибуля морква картопля помідор
Мухомор сироїжка рудик
Діти поєднують однією назвою: овочі, гриби.
Восени часто йдуть дощі, щоб не промочити ніжки, пропоную перевзутися в гумові чобітки.
Ігрова вправа "Чоботи".
Діти розставляють чобітки у спадній послідовності, називаючи порядковий номер та колір.
Дидактична гра "Їжачок і гриби".
Педагог: Восени багато тварин готуються до зими. Їжачок теж робить запаси.
Матеріал. Зображення їжака, 3 великі гриби червоного, жовтого та зеленого кольору, 3 маленькі гриби червоного, жовтого та зеленого кольору. Два кошики
із символічним позначенням різної величини: великий будиночок та маленький будиночок; зміна кольору.
Декодуючи інформацію, діти переміщають грибочок із кошика до кошика.
Наприклад: великий жовтий гриб-сиріжка, потрапляючи в перший кошик стає маленьким жовтим, а в другому кошику маленьким зеленим.
Вийшов старий річник. Почав він махати рукавом і пускати птахів. Кожен птах зі своїм особливим ім'ям. Махнув старий річник перший раз - і полетіли перші три птахи. Повіяв холод, мороз.
Махнув старий річник вдруге - і полетіла друга трійка. Сніг почав танути, на полях з'явилися квіти.
Махнув старий річник втретє - полетіла третя трійка. Стало жарко, душно, спекотно. Чоловіки почали тиснути жито.
Махнув старий річник четвертий раз - і полетіли ще три птахи. Повіяв холодний вітер, посипався невеликий дощ, залягли тумани.
А птахи були не прості. У кожного птаха по чотири крила. У кожному крилі по сім пір'я. Кожне перо також зі своїм ім'ям. Одна половина пера біла, інша – чорна. Махне птах раз – стане світлим-світло, махне інший – стане темним-темно.
Що це за птахи вилетіли з рукава старого-річника?
Які то чотири крила у кожного птаха?
Які сім пір'їн у кожному крилі?
Що це означає, що у кожного пера одна половина біла, а інша – чорна?
Казки Володимира Даля - це пісня прекрасної російської мови, яка "ллється і дзюрчить, як струмок". Це наше надбання, на якому потрібно вирощувати дітей. А в книзі "Старий річник" казки чергуються із загадками, прислів'ями, скоромовками та іграми - усім, що потрібно для цікавого сімейного дозвілля.
Найкращими класичними ілюстраціями до казок Даля по праву вважаються роботи відомого художника Володимира Конашевича. Він створив індивідуальний, відомий стиль оформлення казок, у якому "яскравість образів, витіюваті візерунки та віньєтки поєднуються з іронічним поглядом художника, вмінням захопити дитину ігровими, живими композиціями та поетичності фантазії". «Художник має відповідати за кожну свою лінію. Як би легко і вільно був зроблений малюнок, у ньому все має бути на своєму місці і якраз у міру: ні зменшити, ні додати!»— писав сам Конашевич. Тому не дивно, що у 1959 році книга "Старий річник" отримала диплом Всесоюзного конкурсу як найкраще з художнього оформлення видання. Багато хто з нас пам'ятає її з дитинства.
І сучасні видання повертали б у це дитинство, якби не.
Зазвичай хвалена мною якість книг від видавництва Мелік Пашаєв тут неприємно здивувала - ілюстрації у перевиданні бліді (бляклі), нечіткі, розпливчасті контури. Можна було б подумати, що сьогодні Конашевича інакше не надрукуєш, але ж ні – видавництво надрукувало. У улюбленій серії «Художники дітям», про яку я неодноразово писала. Правда тут інший крен - ілюстрації надто темні і контраст виглядає штучно.
Звичайно, Даль з малюнками Конашевича повинен бути в кожній сім'ї, і про покупку я в кінцевому рахунку не шкодую, оскільки зміст книги прекрасний - усіма улюблені казки про Снігуроньку, війну грибів з ягодами, лисицю-лапотницю, журавлю та чаплю, привередницю, а також чудові російські загадки, прислів'я, опис старовинних дитячих ігор. Але якщо вже в Амфори після книги "Старий річник" зі змістом наполовину менше за перевидання від Мелік Пашаєва вийшла друга - «Журавель і чапля», які разом повністю повторюють збірку, то можна купити дві замість однієї. Папір і там, і там – щільний білий офсет. Обкладинки тверді.
Загалом, вибираємо з двох зол на свій смак, тому що казки Даля в бібліотеці дитини повинні бути.
Мелік Пашаєв:
Амфора: